Październik

Chwałowice - Nowiny.           6.0 km         31-10-2017

Piesza wycieczka z Chwałowic do domu. Do Chwałowic dostałem się autobusem a z powrotem postanowiłem iść pieszo by bliżej przyjrzeć się przygotowaniom do budowy tzw. węzła Chwałowickiego pod budowę Drogi Regionalnej Racibórz - Pszczyna foto, pracą przy budowie ścieżek pieszo-rowerowych w Parku Kozie Góry foto, ścieżki rowerowe foto i kontr pasy w centrum Rybnika foto, szczelina przeciwlotnicza na ul. Chrobrego foto, sklep ekologiczny w budynku ING BANK na rondzie Dorsten foto oraz gruntownej przebudowie ul. Grunwaldzkiej foto. Pogoda: zimno wietrznie ale nie padało.

Więcej zdjęć TU

Źródełka wody - Rudy, Biały Dwór, Stanica.       45 km         26-10-2017

Do tego wyjazdu zaprosiłem moich zacnych kolegów foto by odszukać źródła wody w Rudach, Białym Dworze oraz źródełko w Stanicy - "Zimny Sztok". Ruszyliśmy w trójkę trasą: Rybnik, Jejkowice, Gzel Chwalęcice, Zwonowice drogą leśną Zwonowska do Rud, dalej Biały Dwór, Stanica, Buglowiec, Stodoły, Orzepowice i Rybnik. Najwięcej problemu było odszukanie źródełka Katarzyny foto ukrytego w lesie, ale z pomocą wpierw przyszedł pan Erwin foto a później pani Jola foto, których to spotkaliśmy w lesie, bez ich wskazówek odszukanie byłoby prawie niemożliwe. Piękne dziękujemy i pozdrawiamy. Z źródełkiem tym związana jest pewna legenda "Ponoć w tym miejscu zostały odnalezione zwłoki młodej dziewczyny Katarzyny, która zgubiła się kilka dni wcześniej i tu właśnie trysło to źródełko, ile jest w tym prawdy nikt nie wie". Po odszukaniu pierwszego źródełka przyszedł czas na źródełko w Białym Dworze foto, które zasilało w wodę pobliską gorzelnię oraz słynne źródełko wody "Zimny Sztok" foto. Pięknie dziękuję kolegom za udział w tym ciekawym pełen przygód wyjeździe. Cała trasa wg licznika to 46, 85 km.

więcej zdjęć TU
Pieczątki:VI Rajd Pamięci     16 km     25-10-2017

To już kolejny rajd zorganizowany przez PTTK Oddział Rybnik oraz KTK Wandrus Żory. Celem rajdu jest odwiedzenie miejsc wiecznego spoczynku naszych kolegów rowerzystów. Nam przypadł zaszczyt odwiedzenia grobu naszego kolegi Tadeusza Margiciok foto, który spoczywa na cmentarzu w Niedobczycach. Na jego rodzinnym grobie zapialiśmy znicze foto. Znicze zapłonęły także na grobach naszych bliskich, którzy też spoczywają na tym cmentarzu foto. Trasa nie za długa, pogoda kapryśna, lecz chęci i zapał duży. Tu należą się podziękowania dla organizatorów rajdu i dla uczestników. Cała trasa wg licznika to 17,41 km
Więcej zdjęć TU
Naklejka:

Szczejkowice - źródło.       36 km         20-10-2017r.

Jest mglisty i zimny poranek foto, mimo to postanowiłem odwiedzić słynne źródełko wody pitnej w Szczejkowicach. Nim dojechałem do celu, napotkałem na polanie „Kanetowiec” wycieczkę szkolno-rowerową z Leszczyn foto. Wracając do źródełka, miejsce to jest częstym celem rowerzystów i okolicznych mieszkańców ze względu na bijące w tym miejscu źródło dobrej wody pitnej. Leśne źródełko o starej nazwie "Święte źródło", w lesie między Szczejkowicami a Żorami, to jedno z najładniejszych miejsc w tych okolicach. Cisza, spokój, lasy, jeziora. Po przyjechaniu na miejsce, było tam już trochę ludzi, którzy napełniali swoje pojemniki w wodę ze źródełka foto. Można się tu orzeźwić zimną, czystą wodą oraz usiąść pod wiatą. W drodze powrotnej od źródełka fajny widoczek - leśny staw i domek na wodzie foto, restauracja "Borowik", restauracja "U Biesa", gdzie za zezwoleniem szefa zrobiłem kilka zdjęć foto, kościół w Rowniu foto, restauracja "Wenecja", tu też za zezwoleniem wykonałem fotki foto, lotnisko w Gotartowicach foto, ścieżką rowerową pod mostem na ul. Kotucza foto i do domu. Cała trasa wg licznika to 36.41 km.

Więcej zdjęć TU
Pieczątki i wizytówka:

Koszary i magazyny Rybnik - Wielopole     17 km       17-10-2017r

Wyjazd w celu doszukania dawnych koszarów polowych i magazynów zlokalizowanych w Rybniku - Wielopole w lesie przy ul. Wielopolskiej foto. Prawdopodobnie był tam poligon i magazyny 1/75p.p jednostki z Rybnika. Były tam składy z amunicją i materiałami wybuchowymi otoczone wałami ziemi, dziś zrównane z ziemią foto. Udało mi się odszukać 4 z 5-ciu mniejszych magazynów, wszystkie tej samej wielkości ok 4x8x2.5m, wkopane w ziemię i obsypane foto. Cały ten rejon był ogrodzony, są tu pozostałości ogrodzenia foto, prawdopodobnie jest tu też studnia, której nie odnalazłem, a dowiedziałem się o niej od napotkanego miejscowego grzybiarza. Nie daleko magazynów roście Buk - pomnik przyrody foto. Dalej to strzelnica sportowa foto i myśliwska foto, które rozdziela betonowa ściana foto. W drodze powrotne wstąpiłem do restauracji "Basztowa" foto, dalej rybnicka Bazylika foto, rynek foto i do domu foto. Cała trasa wg licznika to 18.0 km

Więcej zdjęć TU
Pieczątki:

Spacerem do rodziny.       6.0 km         15-10-2017

Krótki spacer popołudniowy przez las Rosochacz i stawy na tzw. Księżoku do rodziny w celu omówienie spotkania rodzinnego, które ma odbyć się niebawem.
Więcej zdjęć TU

Premiera filmu "Kinderlager Pogrzebin" w RCK.      53 km               13-10-2017

Do Raciborza wybraliśmy się w trójkę z okazji premiery filmu „Kinderlager Pogrzebin” wyświetlany w sali widowiskowej w Raciborskim Centrum Kultury foto. Film według scenariusza i reżyserii Krzysztofa Korwin-Piotrowskiego i Piotra Kuliś opowiada o losach dzieci w czasie II.WŚ siłą odebranych od rodziców i umieszczonych w tzw. Kinderlagrze w Pogrzebieniu. Przed projekcją filmu mając trochę czasu ruszyliśmy w stronę rynku i przypadkiem odnalazłem krzyż pokutny ustawiony tam niedawno, bo jeszcze nieopisany foto Głównymi bohaterkami filmu są mieszkanki Śląska i Zagłębia: Halina Skalbmierska zd. Kasprzyk, Anna Szafraniec zd. Szczupider oraz Józefa Posch-Kotyrba, które jako małe dzieci zostały osadzone w obozie dla dzieci w Pogrzebieniu. To, co Panie opowiadały, co przechodziły, jako małe dzieci nie mieści się w głowie. Jak może człowiek zrobić coś takiego małym dzieciom odebranym matkom? Najwymowniejszą chwilą była grobowa cisza po projekcji tegoż filmu. Autorzy filmu proszą o pomoc w odszukaniu osób, które mogą mieć jakiekolwiek informacje o osobach z tego obozu i innych.  Proszą o kontakt na Katowicki Oddział IPN lub RCK w Raciborzu. Do dziś nie znamy wszystkich ofiar oraz losów dzieci umieszczonych w niemieckich rodzinach. Fotorelację z premiery można zobaczyć też: TU

Większe zdjęcia TU
Plakat filmu:

Łężczok - Racibórz     60 km          12-10-2017

Wyjazd do Łężczoka i Raciborza. Cel wyjazdu to podziwianie piękna jesieni nad stawami w Bogunicach, rzeką Sumina, zapora wodna tzw. Szlojzą foto i film ośrodek wypoczynkowy z mostem wiszącym na wyspę z pubem w "Aqua-Brax" foto, ośrodek "Leśna Polana” foto, no i Łężczok foto. Tu można podziwiać nie tylko piękno tego miejsca jak również m.in. ponad połowę gatunków ptaków żyjących w Polsce foto. Przechodzą przez niego dwa szlaki turystyczne oraz jedna trasa rowerowa. Są tam udostępnione dwie wieże obserwacyjne ptaków, jedna z podjazdem dla wózków foto, zabytkowy pocysterski dworek myśliwski i „Dąb Sobieskiego" foto. Nie obyło się też bez kapcia, którego złapałem po wyjeździe z Łężczoka, naprawiłem to na stacji demontażu pojazdów w Raciborzu foto. Odwiedziłem też dziedziniec zamkowy foto, Raciborskie Centrum Kultury, gdzie będzie wyświetlany film (13-10-2017) o dzieciach tzw. "Kinderlager”, rynek raciborski z Kolumną Maryjną foto, kościół Wniebowzięcia NMP i jego wnętrze foto, Plac Wolności z głazem narzutowym foto, słynna "Halinka" na Placu Dworcowym foto, "Zaczarowany Ogród" w Markowicach foto i wiele innych ciekawych miejsc jak pomnik Josefa Freiherra foto, fontanna w kształcie Kuli Ziemskiej z zaznaczonym miastem Racibórz foto, film, dalej przez Żytna, Nowa Wieś, Lyski, Sumina, Jejkowice i do domu. Cała trasa wg licznika to 65 km.

Więcej zdjęć TU
Pieczątki:

Rydułtowy - Pszów - Sumina.          46 km             01-10-2017r.

Krótki niedzielny wyjazd do rodziny oraz objazd okolicznych ciekawych miejsc. Trasa: Rybnik, Niewiadom, Rydułtowy, Pszów. Powrót: Pszów, osiedle Na wzgórzu, Piece, Gaszowice, Sumina, Gzel, Chwalęcice, Orzepowice i Rybnik. W Pszowie - bazylika foto, młoda para podczas sesji zdjęciowej na Placu Świętego Jana Pawła II foto, restauracja - "Ignacowy Dwór"foto, osiedle Na wzgórzu - pomnik foto, Sumina - restauracja i łowisko "Taaka Ryba"foto, stawy na Gzelu foto, i nową ścieżką rowerową pod mostem na ul. Kotucza foto do centrum i do domu. Cała trasa wg licznika to 46.86 km.

Więcej zdjęć TU
Pieczątka:

wykonanie LuKaS