Styczeń

Trojanovice Radegast     199km w tym 19 km pieszo    29-01-2017

Wycieczka autokarowa-trekkingowa do Czech, a konkretnie to Moravskoslezské Beskydy Radegast, Trojanovice Ráztoka. Organizowany przez Koło Miejskie PTTK w Wodzisławiu Śl. Wyjechaliśmy samochodem z Rybnika do Wodzisławia foto na miejsce skąd zabrał nas autokar do Trojanovic. Na miejsce dojechaliśmy o godz. 09.30 foto. Po wyjściu z autokaru ruszyliśmy od razu zielonym szlakiem na górę Radegast foto, odwiedziliśmy Kaplicę odpustową Cyryla i Metodego na wysokości 1129m foto, schronisko foto, obok wyciągu narciarskiego foto i pomnika słowiańskiego bóstwa Radegast foto do przełęczy Pustevny foto. Napotkaliśmy tłumy ludzi, drewniane, stylizowane na ludowo stragany, restauracje foto. Jest tam hotel Maměnka foto a drugi Libušin w odbudowie po pożarze foto. Jest to piękne i urokliwe miejsce warte zwiedzania o każdej porze roku. Droga powrotna szlakiem niebieskim foto. do Trojanovic foto. Cały dzień piękna pogoda i humory dopisywały. Cała piesza trasa wg GPS to ok 19 km z tym, że były powtórzenia w niektórych miejscach i stąd taki wynik. W tym miejscu chcę podziękować organizatorom wycieczki, panu kierowcy foto jak i pani Joli za przewóz własnym samochodem z Rybnika do Wodzisławia Śl i z powrotem oraz wszystkim uczestnikom wycieczki. Fajna strona z opisem tego rejonu Czech TU

Więcej zdjęć TU
Pieczątka:Bargłówka   52 km     25-01-2017


Wyjazd do Bargłówki do Grillo-wędzarni "Zero Chemii". Wyjechaliśmy w czwórkę tj. Bogdan, Czesław, Lucek i ja foto. Tu chcę poinformować, że najlepszą niespodzianką tego dnia jest powrót do wyjazdów naszego kolegi Czesława foto  po ponad miesięcznej nieobecności spowodowanej operacją oka. Trasa wiodła: Rybnik, Orzepowice, Rybnicka Kuźnia, Golejów, Ochojec, Pilchowice, Bargłówka i powrót trasą leśną " Na Orły", trasą "Żółtą" i Kotlarską do Rud, dalej Stodoły, Orzepowice "Kotwica”, Zebrzydowice i do domu. W czasie tego przejazdu do ciekawych miejsc zaliczyć można: Pilchowice: bunkry fotogrób Heinrich von Wrochem foto  i cmentarz obok kościoła  z ciekawymi nagrobkami foto1 i tu, foto2, foto3, foto4, foto5. Wiem, że na każdym cmentarzu można znaleźć coś ciekawego i takim cmentarzem jest  właśnie cmentarz w Pilchowicach. Bargłówka - wędzarnia foto, pamiątkowy kamień "Orły" foto, Brantołka "Bar Pod Lipami" foto, Rudy - sklep z dziczyzną, krzyż żeliwny na Podbiałej foto i "Ogród Piwny" w Zebrzydowicach. Cała trasa wg licznika to 53.69 km. Pogoda: pochmurno i słabe opady  śniegu, temp. -7°C, lekki wiatr. Dziękuję kolegą za udział w tym wyjeździe!
Więcej zdjęć TU
Pieczątka:Rybnik - Wodzisław Śl.               39,5 km                 23-01-2017

Wyjazd w trójkę, samochodowo-pieszy do Wodzisławia Śl. celem zapisania się na wycieczkę autokarową do Czech, a konkretnie to Moravskoslezské Beskydy Radegast, Trojanovice Ráztoka. Organizowany przez Koło Miejskie PTTK w Wodzisławiu Śl. Trasa: Rybnik, Wodzisław Śl. Kokoszyce, Pszów, Rydułtowy i Rybnik. Po zapisaniu się postanowiliśmy zwiedzić muzeum w Wodzisławiu Śl. foto,  szczeliną przeciwlotniczą foto, kościół Wniebowzięcia NMP foto, krzyże pokutne na placu przykościelnym foto, a w Kokoszycach Dom Rekolekcyjny Archidiecezji Katowickiej foto, park pałacowy foto oraz Willę z kaplicą z początku XX wieku foto niestety dalej w remoncie,  dalej przez Pszów, Rydułtowy i do Rybnika. Pięknie dziękuję koledze Luckowi za umożliwienie przejazdu jego samochodem i Bogdanowi za towarzystwo!
Więcej zdjęć TU
Pieczątki:Turysta Ziemi Rybnickiej 7       89 km                    18-01-2017


Ostatni wyjazd wg książeczki "Turysta Ziemi Rybnickiej". Chodziło o zdobycie kolejnych 10 kontrolnych pieczątek. Pozostała tylko jedna tj. Rybnicka Kuźnia, ale to już do załatwienia na miejscu. Wyjazd rozpocząłem sam o godz. 07.00. Trasa: Rybnik, Stanowice, Czerwionka-Leszczyny, Kuźnia Nieborowska, Nieborowice, Bojków, Przyszowice i powrót Borowa Wieś, Paniówki, Chudów, Bujaków, Orzesze, Bełk, Palowice, Szczejkowice pod autostradę A1 i szlakiem leśnym początków hutnictwa do Rybnika Piaski i do domu. Po drodze oczywiście liczne atrakcje takie jak: Dwór w Czuchowie foto, Izba Tradycji "Wiejska Chata" w Bojkowie foto, Pałac w Przyszowicach foto, "Karczma Rajcula" w Paniówkach foto, zamek w Chudowie foto, głaz narzutowy foto oraz "Izba Łod Starki" w Chudowie foto, dwór w Palowicach foto i inne.  Pogoda pochmurna, temp. -5°C i wiatr. Cała trasa wg licznika to 94 km. 
Podsumowując wyjazdy w dniach:
1.)  13 grudnia 2016 (64 km);  2.)  21 grudnia 2016 (50 km); 3.)  24 grudnia 2016 (49 km); 4.)  28 grudnia 2016 (78 km); 5.)  11 stycznia 2017 (53 km); 6.)  14 stycznia 2017 (42 km); 7.)  18 stycznia 2017 (89 km).
Łącznie wg w/w książeczki przebyłem wraz z kolegami 426 km wg GPS, a 444.39 wg licznika i odwiedziliśmy 73 miejscowości. Oprócz w/w wyjazdów, odwiedziliśmy również inne miejscowości ujęte na ostatnich stronach książeczki tj. Borowa Wieś, Gzel, Nieborowice, Orzesze.

Więcej zdjęć TU
Pieczątki i reklamy:Turysta Ziemi Rybnickiej 6          41 km                      14-01-2017


Kolejny wyjazd wg książeczki Turysta Ziemi Rybnickiej, tym razem chodziło o zdobycie kontrolnych pieczątek z miejscowości Radlin i Wodzisław Śląski. Wyjazd rozpoczęliśmy w trójkę tj. Bogdan, Lucek i ja foto. Trasa: Rybnik, Niedobczyce, Niewiadom, Radlin, Wodzisław Śl. i powrót Radlin II, Rydułtowy, Czernica, Piece, Gaszowice, Zebrzydowice i Rybnik. Na początek odwiedziliśmy cmentarz, na którym spoczywa nasz kolega rowerzysta Tadek Margiciok i zapaliliśmy znicz, następnie odwiedziliśmy pana Antoniego, który wręczył mi odznakę "40 Lat Odznaki Krajoznawczej PTTK" foto dalej do Radlina i Wodzisławia Śl. po pieczątkę. W Radlinie odwiedziliśmy tężnie solankową foto a w Wodzisławiu Śl. zrobiłem parę zdjęć: muzeum, USC i rzeźby obok foto, schron przeciwlotniczy foto, rynek oraz zdjęcie Sądu Rejonowego i pomnik Powstańców Śląskich foto. Dalsza trasa to Radlin II i Rydułtowy tutaj odwiedziliśmy kościół św. Jerzego oraz jedyny w Polsce krzyż pokutny o podwójnych ramionach foto. Dalej do Czernicy, tu otrzymałem z rąk pana Bogdana małą złotą odznakę KOT foto. Pogoda dopisała. Cała trasa wg licznika to 43.41 km. Dziękuję panom Antoniemu i Bogdanowi za odznaki oraz kolegom Bogdanowi i Luckowi za towarzystwo w tym wyjeździe.
Więcej zdjęć TU
Odznaki i pieczątki:Turysta Ziemi Rybnickiej 5         53 km                         11-01-2017

Kolejny, piąty już wyjazd wg książeczki "Turysta Ziemi Rybnickiej" tym razem sam. Wyjazd o godzi. 08.00 temp. -11°C i wiatr. Cel wyjazdu to "uzbieranie" kontrolnych pieczątek do w/w książeczki. Trasa: Rybnik, Rydułtowy, Rzuchów, Kornowac, Pogrzebień, Lubomia, Brzezie/Odrą i powrót: Kobyła, Łańce, Pstrążna, Dzimierz, Nowa Wieś, Lyski, Sumina, Jejkowice i Rybnik. Udało się zebrać 8 pieczątek kontrolnych, które zdobywane były w różnych miejscach. I tak jak za każdym wyjazdem, napotkać można róże ciekawe miejsca jak np. pałac w Rzuchowie foto, głaz narzutowy w Rzuchowie foto, pałac w Pogrzebieniu foto, punkt widokowy w Pogrzebieniu foto, budowa Polderu Racibórz Dolny foto, miejsce tragicznej śmieci twórców "Sondy"szkoda, że nie ma tam żadnej informacji, a jest tylko surowy metalowy krzyż foto. Pogoda słoneczna i wiatr. Cała trasa wg licznika to 56.15 km.
Więcej zdjęć TU
Pieczątki:Dziergowice - "Betlejem"       65 km                      07-01-2017 


Wyjazd do Dziergowic zobaczyć "Betlejem”, czyli Żywą Szopkę. Wewnątrz znajdują się koziołki, baranki, koniki, osiołki oraz lamy. Ruszyliśmy o godz.08.00 w dwójkę Bogdan i ja. Był to najtrudniejszy wyjazd zimowy ze względu na temperaturę, dochodziło z rana do -20°C i bardzo ślisko. Pomimo takich warunków postanowiliśmy wyjazd kontynuować. Trasa: Jejkowice, Gzel, Chwalęcice, Zwonowice, Sumina, Górki Śląskie, Szymocice, Nędza Wieś, Kuźnia Raciborska, Budziska, Ruda, Księża Łąka i Dziergowice i powrót: Dziergowice, Solarnia, drogą leśną "Zakazana" do "Kotlarskiej", Brantołka, Rudy, Paproć, Stodoły, Orzepowice i Rybnik. Trasa ta wyznaczona był tak, by "przy okazji" zdobyć kolejne pieczątki do książeczki Turysta Ziemi Rybnickiej, chodzi o pieczątki z Gzela i Zwonowic. Natura pokazuje swe piękno i gdy tylko pojawiło się słonko towarzyszył nam tzw. Pył Diamentowy foto, jest to zjawisko spotykane w specyficznych warunkach zimowych. Wyjazd to wyjazd ekstremalny, ale udany i co ważne nie było upadków, które były bardzo blisko. Dziękuję Bogdanowi za chęć towarzyszenia mi w tym trudnym i zarazem pięknym wyjeździe. Można w takich warunkach zobaczyć co oferuje przyroda! Cała trasa wg licznika to 68.33km.
Więcej zdjęć TU
Pieczątki:
Nowy Rok - "Borowik"         39 km             01-01-2017

Noworoczny wyjazd na spotkanie w "Borowiku". Wyjechaliśmy z Rybnika z rynku w trójkę: Bogdan, Lucek i ja, o godz. 10.00 do Żor. Trasa nieco inna niż zwykle i prowadziła przez Ligotę, Gotartowice i Kłokocin. Na trasie przejazdu mijaliśmy szyb VII wentylacyjny KWK "Chwałowice" foto, pomnik Powieszonych Publicznie Harcerzy Buchalików w 1942 roku foto, widok na lotnisko aeroklubu ROW Rybnik oraz kościół św. Józefa w Kłokocinie, w Żorach Muzeum Miejskie, "Stary" cmentarz z 1824 roku na którym znajduje się krzyż pokutny z XIV wieku foto, Pomnik Żołnierzy Wyklętych foto i pomnik Bohaterów III Powstania Śląskiego foto. Na Żorski rynek przyjechaliśmy jako pierwsi i poczekaliśmy na resztę uczestników wyjazdu. Po przyjeździe pozostałych rowerzystów, był czas na wspólną fotkę pod choinką foto i wyjazd w stronę "Borowika", a my w trójkę w stronę bunkra na Żwace foto. W miejscu docelowym "uzbierała" się spora grupa rowerzystów i przyjezdnych samochodami. Zostaliśmy serdecznie przyjęci przez gospodarza i obsługę lokalu, strzelały korki szampanów, było gwarno, wesoło i wspólne zdjęcie. Droga powrotna przez Rowień, Gotartowice, Kuźnia Ligocka gdzie odwiedziliśmy kościół św. Wawrzyńca foto, Piaski, Paruszowiec i Rybnik. Pogoda wspaniała nie za zimno i słonko do końca dnia. Dziękuję wszystkim uczestnikom tego wyjazdu i życzę dużo zdrowia i wspaniałych wycieczek nie tyko rowerowych w tym Nowym 2017 Roku!. Cała trasa wg licznika to 40.83 km.
Więcej zdjęć TU
Pieczątka:

wykonanie LuKaS