listopad


Bunkry w Rybniku - Nieborowicach i Pilchowicach  50 km 28-11-2014r.
Trasa zaplanowana na zwiedzenie bunkrów. Pierwszy w Rybniku na Wawoku, odrestaurowany, wejście do bunkra zamknięte. Następnie dwa bunkry w Nieborowicach - Mysia Góra. Bunkry położone jeden obok drugiego. W Pilchowicach są trzy bunkry dwa duże i jeden mały. Ten mały to raczej schron wartowniczy. By wejść do bunkrów potrzebne są gumowce i latarka.
Bunkier w Rybniku "Wawok"
Dom Pomocy Społecznej „Zameczek” z około 1880 r.
Dwa bunkry w Nieborowicach.
Szpital, Urząd Gminy Pilchowice i pensjonat.
Trzy bunkry w Pilchowicach.
W Pilchowicach możemy obejrzeć trzy bunkry. Pierwszy ma wymiary około 2x2m, znajduje się po prawej stronie, ciężko go zauważyć. Następny jest również po prawej stronie, jakieś 200m za pierwszym. Oba stoją zaraz przy drodze. Drugi bunkier jest już znacznie większy, nie ma sensu go tu opisywać, najlepiej jak go sami obejrzycie. Trzeci jest tej samej wielkości co drugi, a znajduje się na polu po drugiej stronie drogi. Od drogi widać go od tyłu, więc naszym oczom ukaże się jedynie duży kopiec ziemi. Jednak wystarczy go obejść z drugiej strony i widok jest już znacznie lepszy. Jeśli ktoś z was wybierałby się na bunkry radzę zabrać ze sobą  latarkę dużej mocy, kalosze, no i aparat myślę też by wam się przydał. Tekst ze strony: (Link)
Barokowy dwór w Stodołach wzniesiony w 1736 roku, oraz konserwacja tamy.

Rybnik - Bohumin bunkry     84 km  22-11-2014r
Wyjazd zaplanowany na zwiedzenie bunkrów w Bohuminie i nie tylko. Pierwsze trzy bunkry w Antosovicach. Pierwszy z nich położony jest w polu, drugi tuż przy autostradzie D1 trzeci też obok autostrady w kierunku rzeki Odry. Następne dwa duże bunkry przy rondzie oznaczone symbolem MO-S-5 połączone tunelem pod drogą. Następny przy drodze Sleziska,  oznaczony symbolem MO-S-4 i ostatni bunkier położony nad brzegiem jeziora "Kaliscak" oznaczony symbolem MO-S-3.
Pierwszy z trzech bunkrów w Antosovicach.
Bunkier znajduje się w polu, żeby się do niego dostać trzeba było sporo wysiłku co zresztą widać na załączonych fotkach jak wyglądał rower. Dzięki temu młodemu Panu na zdjęciu ze mną, który dostarczył mi pięć wiader wody doprowadziłem rower do jako takiego porządku. Następny bunkier znajduje się tuż obok autostrady D1, trzeci jest też obok autostrady blisko rzeki Odry.
Dwa bunkry oznaczone jako MO-S-5 dwie części łączy tunel pod drogą.
Więcej na: (Link)
Bohumin - dworzec kolejowy
Następny bunkier oznaczony symbolem MO-S-4
Ostatni bunkier o symbolu MO-S-3 Położony nad brzegiem jeziora Kliscak.
Stary Bohumin - rynek, kościół pw. Narodzenia Maryi Panny i muzeum w tym kościele.
To już droga powrotna przez Chałupki, Kokoszyce.

Zwonowice - Kuźnia Raciborska - Rudy - Ochojec - Paruszowiec 69 km  15-11-2014r
Miejscowości: Jejkowice, Zwonowice, Jankowice, Kuźnia Raciborska, Brantołka, Rudy Raciborskie, Ochojec, Paruszowiec Piaski, Rybnik. Najwyższym wzniesieniem w Zwonowicach jest Winna Góra (264 m n.p.m.), na której stały kiedyś zabudowania cysterskiego folwarku. Obecnie na jej szczycie można zobaczyć ładny pałacyk, zagospodarowany na leśniczówkę. Obiekt ten zbudowano w drugiej połowie XIX wieku. Następną miejscowością są Jankowice zwane Rudzkimi w których stoi postument mitycznego założyciela Jankowic Rycerza Janika. Na trasie nr 425 około 4.5 km od Kuźni Raciborskiej na  północ w kierunku Solarni skręcam w drogę leśną prowadzącą na lądowisko samolotów, przy drodze stoi znak "Do lotniska". Następną miejscowością są Rudy Raciborskie z Bazyliką, parkiem klasztorno-pałacowym i kolejką wąskotorową. Później przez Ochojec do Paruszowca gdzie mieści się strzelnica MKS LOK Rybnik i poniżej strzelnica myśliwska. Właśnie jadąc do tych strzelnic złapałem kapcia, naprawy roweru dokonałem na strzelnicy LOK w której odbywały się strzelania.
Pałacyk-leśniczówka z ok. 1887r
Fajne ogrodzenie i mityczny rycerz Janik założyciel Jankowic
Lotnisko
Szpitalik Rogera
Wnętrze klasztoru
Zespół pałacowo-Parkowy
Powrót przez park, stację kolejki wąskotorową i strzelnicę

Szczejkowice - Palowice - Woszczyce - Baranowice - Żory    52 km 12-11-2014r
Trasa wiodła przez Rybnik, Szczejkowice, Palowice, Woszczyce, Żory - Miasteczko Twinpigs oraz Baranowice i z powrotem przez rynek w Żorach do Rybnika. Wyjazd zaplanowany na zwiedzenie XIX-wiecznego Dworu w Palowicach, XVI-wieczny Dwór Szczepańskich w Woszczycach w odnowionej rezydencji hotel, zwiedzenie Miasteczka Westernowego Twinpigs - niestety nie czynne oraz XIX-wieczny Pałac w Baranowicach.
Palowice Dwór z XIXw
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz Dwór Szczepańskich z 1722r.
Miasteczko Twinpigs w Żorach - niestety zamknięte.
Pałac w Żorach-Baranowicach z XVIIw.
Rynek w Żorach i kościoły w Rybniku

Pałac w Ornatowicach i Zamek w Chudowie    66 km 05-11-2014r
Celem wyjazdu było zwiedzenie pałacu w Ornantowicach i zamku w Chudowie. Na początek w dzielnicy Wawok w Rybniku odwiedziłem odnowiony polski schron bojowy "Wawok" pozostałość po II w.ś z 1939r później Pałac w Leszczynach w którym mieści się obecnie biblioteka, ruiny dworu z XIX w.  no i Pałac Hegenscheidtów w Ornontowicach. Obecnie pałac stanowi własność prywatą i nie jest udostępniany do zwiedzania a nawet jest zakaz fotografowania. Mnie udało się jakość przedostać na teren pałacu i zrobić ukradkiem parę zdjęć pomimo ostrzeżenia przed pilnującymi pałacu psami. Na koniec został zamek w Chudowie ale niestety zamknięty (koniec sezonu) dla zwiedzających  aż do wiosny 2015r. W drodze powrotnej wykonałem zdjęcia kościołów Jaśkowicach, Bełku, Stanowicach, Przegędzy oraz Bazyliki w Rybniku z nową fontanną.
Bunkier "Wawok"
Pałac w Leszczynach
Ruiny Dworku z XIXw
Pałac w Ornotowicach
 Zamek w Chudowie
Powrót do Rybnika

Pałac w Rzuchowie - Pogrzebieniu - Raciborzu i Czernicy  61km 02-11-2014r
Ciąg dalszy zwiedzania. Tunel kolejowy w Czernicy, kolejny raz Pałac w Rzuchowie, Pałac w Pogrzebieniu, Zamek w Raciborzu oraz Zameczek w Czernicy.
Tunel w Czernicy
Pałac w Rzuchowie
Pałac w Pogrzebieniu
Zamek w Raciborzu
Baszta i rynek w Raciborzu
Browar w Raciborzu
Most nad kanałem "Ulga"
Koszary wojskowe
Zameczek w Czernicy
Stary i nowy kościół w Czernicy

październik                                                strona główna                                         grudzień