październik

 

Nędza - groby, Łężczok.    51 km     27-10-2020.
Wyjazd do Nędzy celem odszukania grobów leśnych z okresu II Wojny Światowej. Trasa: Rybnik, Jejkowice, Sumina, Górki Śląskie, przystanek kolejowy w Szymocicach, Nędza, Rezerwat Łężczok, Markowice, Żytna, Nowa Wieś, Lyski, Sumina, Jejkowice i do domu. Na groby i miejsce ich lokalizacji naprowadziła mnie pani Jolanta Piskoń, która znała ich położenie. Gdyby nie jej wskazówki ciężko byłoby je odszukać. Wprawdzie o jednym wiedziałem, ale o pozostałych dwóch nie miałem pojęcia.

Pierwszym odszukanym grobem jest grób w okolicy podstacji trakcyjnej foto. Jest to grób symboliczny foto, tzn. prawdziwe miejsce pochówku żołnierza było ok 30 m dalej od obecnego miejsca i znajdował się w dole. W czasie opadów był systematycznie zalewany wodą. Grób prawdopodobnie ekshumowano, szczątki zostały zabrane przez żołnierzy. Co ciekawe, miejscowi postanowili przenieś ten grób wyżej w tym celu została przytransportowana rama betonowa wraz z  marmurową tabliczką z napisem "A Depta 1904-1946" foto oraz drewniany krzyż. Nie wiadomo czy to prawdziwe dane osoby z grobu. O tych wydarzeniach opowiedziała mi pani Maria foto, którą spotkałem przy grobie i opowiedziała mi jego historię jaką zapamiętała z czasów swojej młodości. Marmurową tabliczkę pani Maria zobaczyła po raz pierwszy, nie wiedziała o niej. Przy tym grobie znalazłem też tzw. kesz foto, dodałem do kesza swój wpis i zabezpieczony odstawiłem z powrotem na miejsce.

Drugim miejscem, to grób przy drodze nr 922 niedaleko ul. Piaskowej foto, to grób o którym  wiedziałem. Jest to symboliczny grób prawdopodobnie trzech żołnierzy. Miejscem pochówku żołnierzy były trzy groby w głębi lasu z drewnianym krzyżem. Krzyż ten zbutwiał a żołnierze zostali ekshumowani. Symboliczna mogiła została ustawiona w obecnym miejscu. Rama grobu jak i sam metalowy krzyż przywieziono z okolicznego cmentarza. To też informacje jaką uzyskałem od miejscowych.

Trzeci, to grób żołnierza na tzw. Rogolu i znajduje się w głębi lasu foto. Na temat tej mogiły nie wiem nic poza tym, co pisała pani Jola, że jest to grób żołnierza z okresu II WŚ.
Po tych poszukiwaniach postanowiłem odwiedzić Rezerwat Łężczok i jak zawsze o tej porze miejsce kolorowe i piękne foto, foto.
Dalej to Marklowice, jadąc drogą Babicką na wysokości opuszczonej posiadłości nr 56 znajduje się zaniedbany i zarośnięty grób foto też z czasów wojennych, a wg miejscowych pochowano w nim nieznanego żołnierza niemieckiego.
Powyższe opisy grobów są uzyskane od miejscowej społeczności i nie mogą być autoryzowane, zdarza się iż na temat jednego obiektu jest kilka wersji, niemniej dziękuje wszystkim za pomoc i udzielenie swojej wiedzy.
Jeszcze raz chce podziękować pani Joli za informacje o tych miejscach. Cała trasa wg licznika to 56.56 km. Więcej zdjęć TU, wszystkie posiadają opis i współrzędne.



Okrzeszyniec - Kamień.  50 km.     22-10-2020.

Wyjazd wraz z kolegami do pobliskich lasów. Trasę rozpoczęliśmy od miejsca zwanego Okrzeszyniec foto, gdzie oprócz stawów hodowlanych znajduje się też źródło wody foto. Dalej to Lasy na Beacie, tu znajduje się dużo pozostałości po początkach górnictwa m.in. ruiny szybu Nordschacht foto, opisanych w książce autorstwa pana Andrzeja Adamczyka "Kopalna Szczęście Beaty Beatensglück w Niewiadomiu". Następnym ciekawym miejscem jest murowana kapliczka z 1938 r. foto ufundowana przez nadleśniczego w podzięce za uratowanie życia ciężko poparzonemu dziecku. Jejkowice/Jeruzalem tu w pięknych okolicznościach przyrody znajduje się Jeziorko Goj foto i tutaj spotkaliśmy panią Bogusławę foto, którą serdecznie pozdrawiam. Chwalęcice - Gzel foto, Zalew Pniowiec foto, Stodoły - dwór w remoncie foto, ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy Cicha Zatoka foto, Grabownia - kapliczka św. Urbana foto, Golejów Stacja Drogi Krzyżowej foto, Kamień - Kąpielisko foto, Kamień "Bar Stodoła" tu zaznajomiłem się z młodymi ludźmi foto, których serdecznie pozdrawiam, Kamień - staw Czerpak foto. Rybnik - Wielopole i Bulwarami nad Nacyna do domu. Cała trasa wg licznika to 50.30 km.Więcej zdjęć TU, wszystkie zdjęcia są opisane i posiadają współrzędne geograficzne.



Knurów - Tężnia solankowa.   61 km.   06-10-2020.
Kolejny wyjazd z kolegą Piotrem celem odwiedzenia tężni solankowej w Knurowie foto. Trasa: Rybnik, Wielopole, Kamień, Książenice, Szczygłowice i Knurów. Powrót: Knurów, Nieborowice, Kuźnia Nieborowska, Wilcza, Ochojec, Golejów, Rybnicka Kuźnia i do domu. Cała trasa wg licznika to 61.25 km. Oprócz tężni solankowej zwiedziliśmy też: Książenice - kościół foto, Krywałd - restauracja "Zacisze Leśne" foto, W Knurowie: kościół Cyryla i Metodego foto, pomnik górniczy foto, pomnik powstańczy foto, kapliczka św. Jana Nepomucena foto, stary cmentarz z 1945r foto, budynek dawnego hotelu foto, kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej foto, nowo wybudowaną ścieżką rowerową do cmentarza komunalnego foto, w Nieborowicach - relikt z II wś, fundament zapory przeciwpancernej foto, Zameczek OPS w Kuźni Nieborowskiej foto, Pałacyk w Wilczej foto oraz stadnina koni JustAr foto oraz serwis motocyklowy Moto Meccanica 2M foto, Ochojec - hotel restauracja "Biały Dom" foto i hotel restauracja Korona foto, w Golejowie "Szynk u Fojermana" foto. Wyjazd udany i pełen atrakcji. Piękne podziękowanie dla kolegi Piotra za towarzystwo.Więcej zdjęć TU, wszystkie zdjęcia są opisane i posiadają współrzędne geograficzne.
Wizytówka publikowana za zgodą właściciela:


wrzesień                                                 strona główna                                                 listopad