grudzien


... tak zakończyłem 2014 rok pokonując 4155 km.
Sylwestrowa trasa   38 km        31-12-2014
W ostatnim dniu roku postanowiłem wyruszyć w trasę nie za daleką tak by zbytnio się nie przemęczyć. Większa cześć tej trasy prowadziła przez lasy gdyż osłaniały od wiatru, co przy temperaturze -8 stopni nie jest dobrze widziane. Nauczony poprzednim doświadczeniem z niską temperaturą postanowiłem całą trasę trzymać smartfon przy sobie w kurtce, co pozwoliło na przejechanie trasy do końca bez doładowywania. Jazda w lesie ma swoje plusy i minusy do plusów można zaliczyć to, że jest podłoże zmarznięte i piękne widoki, a do minusów to, że łatwo o wywrotkę z powodu zamarzniętych kolein i kałuż. Na szczęście nic takiego nie miało miejsca, ale trzeba bardzo uważać. Trasa prowadziła: Rybnik, Jejkowice, Zwonowice, Rudy, Stodoły, Orzepowice, Rybnik.
Powrót do domu. Tama na zalewie, "Kotwica", stawy na Księżoku i Chabrowa.
Do atrakcji należało spotkanie 8 jeźdźców, którzy z ochotą ustawili się do zdjęć.
Na trasie w lesie znalazłem skryty domek leśniczych i mały staw. Na domku napis "DASZ BÓR" trochę niewidoczny ale zapewniam, że jest.
Parę zdjęć w parku pałacowym.
Plebania klasztorna i Pałac w Rudach od strony parku.
Ośrodek Dom Seniora BUK, więcej (link)

Zwonowice, Dwór - leśniczówka i szkoła podstawowa.Więcej (link)
Zdjęcia wykonane w czasie dojazdu do lasu.

 

Po świąteczna trasa     48 km            27-12-2014.
Nie zważając na mrozik a dochodziło do -10 stopni, wsiadłem na rower i naprzód. Trasa nie była wyznaczona, jechałem po to by rozruszać się po świętach. Już po 20 km zużyła mi się bateria w smartfonie. Po podłączeniu go do przenośnego akumulatora wyświetlił się komunikat, że ładowanie nie można rozpocząć z powodu niskiej temperatury baterii. Nie zastanawiając się wiele włożyłem smartfon za kurtkę co spowodowało ogrzanie się baterii i po chwili  ładowanie się rozpoczęło. Tak też przejechałem taką trasę: Księżok - stawy, Gzel - stawy, Zwonowice, Jankowice, Rudy, Ochojec, Wielopole i do domu. Jazda w lesie sprawiała kłopoty gdyż utrudniały to zamarznięte koleiny i rozlewiska. Mimo tego warto było, las jest piękny w okowach mrozu i gdzie nie gdzie widać było leśną zwierzynę szukającą pokarmu. Zamglenia widoczne na zdjęciach to nie efekt mrozu lecz czad, co było czuć podczas przejazdu aż do godzin popołudniowych gdy słonko wyszło zza chmur.
Całą przebieg trasy jak i lokalizację zdjęć można zobaczyć klikając na baner Traseo poniżej!




Rybnik - nowy most - wieża ciśnień         32km          20-12-2014.

Wreszcie pogoda na tyle dobra, że ruszyłem się z domu na krótki rekonesans po Rybniku i okolicach. Na trasie przejazdu zrobiłem parę zdjęć nowemu mostu na ul.Kotucza nad Nacyną, następnie zainteresowałem się wieżą ciśnień, która o tej porze roku jest dużo lepiej widoczna, jak się okazało wieża jest remontowana i najprawdopodobniej będzie to wieża widokowa dostępna po roku 2017. Dalej przez las obok trzech małych grobów i do Grabowni. Na zdjęciu elektrowni widać jak wznosi się kolejny komin lub filtr. Dalej wzdłuż brzegów jeziora do byłego kąpieliska w Stodołach, dalej przez ośrodek wypoczynkowy aż do wjazdu na groblę/zakaz wjazdu/. Parę zdjęć z tamy na nowy most na ul. Stalowej i elektrownie. Znów wzdłuż brzegu jeziora, tam natrafiłem na opuszczony szałas. Dalej ścieżką rowerową do remontowanego mostu na ul. Podmiejskiej i do domu.
Nowy most na ul. Kotucza nad rzeką "Nacyną"
Nowa atrakcja w parku na okres świąt.
 Remontowana wieża ciśnień. Napis na kartce.
Remont wieży ciśnień usytuowanej w Rybniku przy ul. Gliwickiej 33 (etap I obejmuje odbudowę cokołu; zabezpieczenie antykorozyjne wewnętrznych konstrukcji stalowych; impregnacja drewnianych elementów dachu; odnowienie i odtworzenie stolarki okiennej i drzwiowej na poziomie cokołu; renowację cokołu; renowację tynków wewnętrznych na poziomie zbiornika; odnowienie i odtworzenie stolarki okiennej wieży) ZOSTAŁY OBJĘTE DOFINANSOWANIEM  ZE ŚRODKÓW ŚLĄSKIEGO WOJEWÓDZKIEGO  KONSERWATORA ZABYTKÓW.
                                           tabliczka powinna wisieć do dnia31-12-2017r
.
Trzy groby na trasie przejazdu.
Nie wiadomo skąd się w tym miejscu wzięły i kto jest w nich pochowany. Pisałem w tej sprawie do Urzędu Gminny w  Grabowni, bez rezultatu. Na zdjęciach widok na elektrownie oraz nieczynne kąpielisko w Stodołach.
 Widoczny nowy most na ul. Stalowej w Stodołach opuszczony szałas i elektrownia.
Most na ul. Podmiejskiej.
 Na trasie przejazdu natknąłem się na remont mostu na ul. Podmiejskiej w Orzepowicach. Remont trwa od 17 czerwca br. i potrwa ok 10 m-cy.



Hałda "Szarlota" i nieczynne szyby kopalniane   49,5 km   13-12-2014r.
Wyjazd zaplanowany na zwiedzenie zabytkowych kopalń i ich szybów oraz wejście na hałdę "Szarlota". Ruszyłem w trasę pomimo niesprzyjającej pogody, wiał silny wiatr i niebo było zachmurzone. Pierwszym miejscem była nieistniejąca kop. "Szczęście Beaty" i zwiedzenie ruin szybów "Helena i Brendel" oraz ruiny willi dyrektora, baraku i byłej kantyny. Następnie czekało mnie wejście na "Szarlotę" miałem cichą nadzieję, że wjadę na rowerze jak najwyżej, lecz nic z tego nie wyszło. Wraz z rowerem wdrapałem się na górny pułap hałdy w nadziei, że na nim zjadę, co też miało miejsce. Aby wejść na sam szczyt hałdy musiałem zostawić rower na górnej półce i wdrapać się prawie na czworakach na górę. Po wejściu na sam szczyt widoki są piękne, pomimo silnego wiatru, który uniemożliwiał zachowanie równowagi zrobiłem kilka zdjęć. Schodząc na dół do roweru ruszyłem na drugą stronę hałdy do napisu rodem z Hollywoodu "Szarlota", napis ten ma wysokość ok 2,5m i jest podświetlany. Zjazd z hałdy nie należy do łatwych, trzeba uważać i oczywiście mieć b. dobre hamulce. Następnym punktem była zabytkowa kop. "Ignacy" z jej szybami i wieżą widokową. Kolejnym punktem było budynek nadszybia kop "Reden", później tężnia solankowa. Pomnik i tablica upamiętniająca mieszkańców Radlina, którzy zginęli w marcu 1945 roku wrzuceni do nieczynnego, zalanego wodą szybu kopalni "Reden", więcej:(link). Następnym przystankiem jest lodowisko w Pszowie, dalej budynek "Ignacowy Dwór", dalej szyb wentylacyjny "Szczęście Agaty (Agnes), następnie szyb "Eberich", szyb "Cila" i ostatni w tym rejonie szyb "Dicke Verwandtschaft" ("Bogate Pokrewieństwo"). Nadałem tej trasie stopień trudności "Trudny" ze względu na wdrapywanie się z rowerem na hałdę.
Kop "Szczęście Beaty", willa dyrektora, ruiny szybów i kantyna.
Hałda "Szarlota"
Zabytkowa kopalnia "Ignacy" (Hoym)
Tężnia solankowa w Radlinie
Pomnik ku czci pomordowanych mieszkańców Radlina
Pszowskie lodowisko
Restauracja "Ignacowy Dwór"
Szyb "Szczęście Agaty"
Szyb "Erbreich"
Szyb "Cila"
Szyb "Dicke Verwandtschaft" („Bogate Pokrewieństwo")




Bunkry Łaziska Górne   76km        10-12-2014.

Tym razem nie patrząc na przymrozek a było -5 stopni wybrałem się na poszukiwanie bunkrów w okolice Łazisk Górnych. Trasa wiodła z Rybnika przez Szczejkowice, Palowice, Gardawice, Gostyń, Wyry, Góra św. Jana, Łaziska Dolne, Łaziska Górne, Orzesze, Bełk, Stanowice, Przegędza i do Rybnika. Jak się później okazało po przyjeździe do domu nie wszystkie bunkry w tej okolicy zwiedziłem. Może się wybiorę innym razem przy bardziej sprzyjającej pogodzie.
Dojazd do bunkrów
Na trasie przejazdu napotkałem hodowlę strusi i inne zwierzęta, dwór z XIX w Palowicach, kościół w Gostyniu.
Bunkier "Sowiniec"
Wszystko na temat bunkra "Sowiniec" można odczytać z tablicy informacyjnej na zdjęciu lub pod tym adresem: (link)
Trzy bunkry
Trzy bunkry z 1939r zlokalizowane są niedaleko Góry św. Jana. Dwa z nich znajdują się na polu niedaleko zabudowań w niewielkiej odległości obok siebie. Właśnie w tych dwóch bunkrach znalazłem skrzynki z Geocsche. Trzeci bunkier większy znajduje się w w centrum lasu "Wierzysko".
Góra św. Jana
Przydrożna kapliczka na Górze św.Jana datowana jest na rok 1819, gdyż taka jest wyryta na postumencie. Znajduje się na rozwidleniu dawnych szlaków handlowych. 
Powrót do domu
Po opuszczeniu Góry św.Jana wybrałem się zobaczyć zabytkową wieżę ciśnień  z 1926r, przed tym zrobiłem zdjęcie kościoła w Łaziskach Dolnych następnie wieża ciśnień, pomnik poświęcony „bohaterom walk o wyzwolenie społeczne i narodowe”, odsłonięty w 1965r, kościół w Orzeszu, Bełku i Przegędzy.




Rybnik-bunkier - stary cmentarz oraz budowa kościoła  23 km  01-12-2014.

Bunkier/schron bojowy piechoty.

Bunkier/schron bojowy znajduje się na rondzie "Liévin"przy garażach na skrzyżowaniu ulic Budowlanych i Raciborskiej. Jest częściowo zasypany, okna strzelnicze zamurowane. Z oględzin bunkra można wywnioskować, iż został on w pośpiechu budowany, wskazuje na to źle zawibrowany beton.
Stary cmentarz
Za rzeką "Ruda" po prawej stronie ul. Gliwickiej jadąc w kierunku Wielopola w lesie przy ul. Weteranów jest zapomniany stary cmentarz, są tam groby zmarłych pacjentów szpitala psychiatrycznego. Czasem się zdarza, że ktoś przyjdzie i postawi jakiś znicz, ale to jest sporadyczne. Napis na tabliczce
"Miserere Mei, Deus,+Zmiłuj się nade mną Boże+"
Magazyn/stajnia
Obiekt ok. 30m obsypany ziemią. Wiele wskazuje na to, że jest to magazyn lub stajnia pozostała po koszarach. Znajduje się za szpitalem dla psychicznie chorych tuż obok toru rowerowego.
Budowa kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej przy ul. Raciborskiej w Rybniku.
Więcej:
(link)



listopad                                                strona główna                                              Rok 2015