marzec

Niewiadom Serwis Foto 24         23 km      30-03-2021
Krótki wyjazd do Niewiadomia w celu oddania do naprawy dwóch aparatów fotograficznych. Trasa: Rybnik, Niewiadom, Rydułtowy, Rydułtowy-Piece, Jejkowice. Przed dotarciem do serwisu udało mi się wejść do kościoła Miłosierdzia Bożego w Niewiadomiu dzięki panu, który go otworzył by zrobić wewnątrz kilka fotek. Dalej to zabytkowa kopalnia Ignacy, gdzie trwa zasypywanie szybu "Głowacki", zasypano już 100 m szybu w ciągu pięciu dni. Używa się w tym celu specjalnego kruszywa sprowadzonego z kop. Katowice. Następnie serwis foto, dalej w kierunku Rydułtów, tu na ul. Obywatelskiej natrafiłem na krzyż postawiony rok wcześniej, który upamiętnia miejsce tragicznej zbrodni dokonanej przy pomocy noża na 49 letniej kobiecie. Dalej to zabytkowy i czynny tunel kolejowy z 1857 roku. Przez osiedle Orłowiec do Rydułtów-Piece odwiedzić rodzinę, przez Jejkowice i do domu. Cała trasa to wg licznika 23.63 km. Kilka zdjęć z trasy:
1. Niewiadom - wnętrze kościoła Miłosierdzia Bożego foto,
2. Niewiadom - zabytkowa kop. Ignacy - zasypywanie Szybu "Głowacki"  foto,
3. Niewiadom - Serwis Foto 24 foto,
4. Rydułtowy - Hałda "Szarlota" foto,
5. Rydułtowy - dom i krzyż w miejscu tragedii foto,
6. Rydułtowy - zabytkowy tunel kolejowy z 1857 r, foto, i inne ciekawe miejsca.
więcej zdjęć TU


Biały Dwór-Stanica-Książenice.   49 km.    26-03-2021.
Wyjazd do Białego Dworu celem odszukania studni w pobliżu folwarku. Informacje o miejscu tejże studni, która znajduje się w pobliskim lesie otrzymałem od kolegi Janusza Weres, jak się później okazało są tam jeszcze dwie studnie, które nie wystają tak mocno od podłoża jak ta, którą szukałem. Prócz tych studni w lesie, znalazłem też studnię obok ruin gorzelni, studnia ta głęboka na ok 2 m. jest bez wody i niezabezpieczona. Przed wjazdem do ruin gorzelni obok po prawej stronie znajduje się mały budynek, w którym jest źródło czystej zimnej wody, chętnie pobieranej przez przyjezdnych. Jadąc dalej w kierunku Stanicy natrafia się tuż obok drogi na kolejne źródło czystej wody tzw. Zimny Sztok, tu też można spotkać przyjezdnych nabierających wodę. Dalej w drodze do Stanicy napotykamy Lipę Sobieskiego - Pomnik Przyrody, następnie kościół, kapliczka oraz zabytkowa stacja kolejki wąskotorowej. Trasa: Rybnik, Chwalęcice, Stodoły, Rudy, Przerycie, Biały Dwór, Stanica, Lasoki, Książenice, Kamień, Wielopole i do domu. Cała trasa to wg licznika 49.54 km. Poniżej kilka zdjęć:
1. Rudy/Przerycie - Stajnia Nasza Bajka foto,
2. Biały Dwór - źródło foto,
3. Biały Dwór ruiny folwarku foto,
4. Biały Dwór - niezabezpieczona studnia foto,
5. Biały Dwór - studnie w pobliskim lesie foto1, foto2, foto3,
6. Biały Dwór/Stanica - źródło Zimny Sztok foto,
7. Stanica - Lipa Sobieskiego foto,
8. Krzyż Momerta z czasów międzywajennych na dukcie leśnym foto,
9. Książenice - Lipa Wiktoria foto, i wiele innych ciekawych miejsc po trasie.Więcej zdjęć TU


Rydułtowy Skałki - Czernica utopki.  30 km   15-03-2021.

Wyjazd do Rydułtów i Czernicy. Celem tego wyjazdu to odszukanie miejsca tzw. "Skałką" oraz w Czernicy 10 rzeźb/figurek utopków. Co to jest utopek, opis TU. Jest to gra terenowa polegająca na ich poszukiwanie. Zostały ustawione w przestrzeni wsi, w najróżniejszych miejscach, więcej TU. Mnie udało się odszukać szejść figurek, reszty nie odnalazłem, może ich nie zauważyłem lub ich nie ma. Co do "Skałki" jest to "Stanowisko dokumentacyjne przyrody nieożywionej”, – bo tak fachowo nazywa się to miejsce – swoim wyglądem przypomina skarpę. Więcej o "Skałce" TU. Trasa: Rybnik, Niewiadom, Rydułtowy Skałka, Rydułtowy tężnia, Czernica, Piece, Jejkowice i do domu. Cała trasa wg licznika to 30.27 km. Poniżej kilka zdjęć:
1. Rydułtowy - kanał rzeki Nacyna, rzeka przepływa pod terenem kopalni właśnie kanałem foto,
2. Rydułtowy - "Skałka" foto,
3. Rydułtowy - Park Sensoryczny foto,
4. Czernica - Zameczek foto,
5. Czernica - jedna z figurek foto,
6. Piece - dawny szyb kop. Cila foto, i inne ciekawe miejsca godne zwiedzenia.
Więcej zdjęć TU.


Rudy Szybki - źródełko Katarzyny.   35 km      10-03-2021.

Wyjazd w celu odszukania/odwiedzenie źródełka Katarzyny w Lasach Rudzkich. Źródełko Katarzyny znajduje się w środku lasu w przysiółku  Rudy Szybki i jest trudne do zlokalizowania. Już raz szukaliśmy to źródełko wraz z kolegami w październiku 2017r i gdyby nie pomoc starszego pana, którego akurat napotkaliśmy odszukanie byłoby trudne, dzieki jego informacją źródełko zostało odnalezione. Z źródełkiem tym związana jest pewna legenda "Ponoć w tym miejscu zostały odnalezione zwłoki młodej dziewczyny Katarzyny, która zgubiła się kilka dni wcześniej i tu właśnie trysło to źródełko, ile jest w tym prawdy nikt nie wie". Znalazłem tez inny ciekawy opis tego miejsca jak i stawu "Czarna Kałuża" TU. Trasa wyjazdu: Rybnik, Chwalęcice, Stodoły, źródełko Katarzyny,   ośrodek BUK, "Góra Wiktorii, Szybki i z powrotem obok byłego ośrodka BUK, Uroczysko Hubertus, Zwonowice, staw Buczkowiec, Jeruzalem, Jejkowice i do domu. Cała trasa wg licznika to 34. 84 km. Kilka zdjec z trasy:
1. Chwalęcice - leśniczówka foto,
2. Chwalęcice - kościół   foto,
3. Rudy Szybki - źródełko Katarzyny foto,
4. Rudy - Amfiteatr z innej strony. foto,
5. Rudy - kamień Weidmannsheil foto,
6. Rudy - uroczysko Hubertus foto.
I wiele innych ciekawych miejsc.Więcej zdjęć TU.



Rudy, Brantołka, Lipki.   42 km.   03-03-2021.
Wyjazd do Rud. Cel tego wyjazdu to wyjaśnienie pochodzenia dwóch krzyży z nazwiskiem Hytrek. Jeden kamienny krzyż znajduje się na drodze leśnej Zakazana poświęcony jest Fabianowi Hytrek, którego omyłkowo zastrzelił książę raciborski lutym 1927 roku. Drugi krzyż wykonany z czarnego granitu znajduje się na Brantołce, na prywatnej posesji. Krzyż ten postawiono w 1799 roku celem upamiętnienia dawnego gospodarza tejże posesji Emanuela Hytrka, taką informacje otrzymałem od obecnej gospodyni. Z tego wynika, jak twierdzi ta pani, że oba krzyże nie mają nic wspólnego ze sobą, choć odnoszą się do identycznego nazwiska. Kolejnym ciekawym miejscem to tzw. Lipki i krzyż ufundowany przez KŁ "Odyniec" w maju 2018 roku. Z informacji nadleśnictwa dowiedziałem się, że nazwa Lipki to takie charakterystyczne skrzyżowanie "uroczysko", tam rozchodzi się pięć dróg oraz lipy posadzone w tym miejscu z jakiś nieznanych powodów. Krzyż został postawiony z inicjatywy lokalnych mieszkańców Stanicy, to miejsce pielgrzymek wiernych ze Stanicy do Rud, to właśnie tam mają odpoczynek, po czym ruszają w dalsza drogę. Skąd taki zwyczaj i od kiedy praktykowany nie wiadomo. Coś kiedyś musiało się tam wydarzyć skoro właśnie w tym miejscu zostały posadzone lipy, a czy krzyż tam stał od początku tego też nie wiadomo. Na trasie przejazdu są też inne ciekawe miejsca. Trasa przejazdu: Rybnik, Stodoły, Rudy, Brantołka, Lipki, Paproć i znów Stodoły i do Rybnika. Cała trasa wg licznika to 42 km. Pogoda dopisała. Parę zdjęć z trasy:
1. Rudy kapliczka - foto,
2. Brantołka - Krzyż Emanuela Hytrka foto, i drugi wcześniejszy foto,
3. Zakazana - Krzyż Fabiana Hytrka foto, zdjecie pochodzi z innego wyjazdu.
4. Rudy - Drewniana krzyż foto,
5. Rudy - pozostałości po pomniku foto,
6. Rudy Lipki - krzyż przydrożny foto. I dużo więcej ciekawych miejsc.
Więcej zdjęć TU. Wszystkie zdjęcia są opisane i mają współrzędne geograficzne.



luty                                                               strona główna                                                   kwiecień