kwiecień

 

Babickie krzyże - Łężczok.   54 km.  27-04-2021.
Wyjazd z kolegą do Babic i Łężczoka. Trasa: Rybnik, Jejkowice, Górki Śląskie, Szymocice-przysiółek Piła. Ośrodek "Leśna Polana", Mała Nędza, Łężczok, Babice, Adamowice, Bogunice, Sumina - Meandry rzeki Sumina i z powrotem do Jejkowic i do domu. Wyjazd do Babic został zainspirowany przez panią Jolantę Piskoń, która na FB opisała krzyże w Babicach, więc postanowiłem odszukać te miejsca. Pierwszym przystankiem to rzeka Sumina i tzw. "Szlojza" dalej grób leśny nie daleko Aqua-Brax, tu też w drewnianej kapliczce piękna figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Ośrodek "Leśna Polana", Agroturystyka "Rancho Bogata Nędza", Rezerwat Przyrody "Łeżczok". Krzyże i kapliczki w Babicach, Adamowicach - kamień Mateusza, Bogunicach, Meandry rzeki Sumina i do domu tą samą trasą. Cała trasa wg licznika to 53.95 km. Poniżej kilka zdjęć z trasy:
1. Górki Śląskie - rzeka Sumina i "Szlojza" foto,  na której widać pozostałości tamy tzw. "Szlojza", która uległa zniszczeniu podczas powodzi w 1997 roku.
2. Szymocice/Nędza - grób wojenny foto, Grób nieznanego żołnierza wg różnych wersji miejscowej ludności jedna jest taka, że to grób lotnika, spadochroniarza? Ile w tym prawdy nie wiadomo.
3. Szymocice/Nędza - obok Aqua-Brax, foto, foto. Kapliczka została ufundowana, jak podaje miejscowa legenda, na początku XIX w., jako wotum za ocalenie z rąk złoczyńców przez kupców z Raciborza udających się  na  targ  w  Gliwicach.  We  wnętrzu umieszczono drewnianą figurkę, prawdopodobnie z końca XVIII w., przedstawiającą Matkę Boską z Dzieciątkiem na ręku depczącą smoka – symbolu szatana, którą, ze względów bezpieczeństwa  (przed  kradzieżą),  przeniesiono  do muzeum   Pocysterskiego   Zespołu   Klasztorno-Pałacowego w Rudach. W wyniku wichury na początku lipca 2012 r. Kapliczka ta została przygnieciona przez rosnącą tuż obok zabytkową  lipę  (wg  podania  posadzoną  z  okazji przemarszu  wojsk  króla polskiego  Jana  III Sobieskiego zmierzających w 1683 r. na Wiedeń). Ten sakralny  obiekt  został  całkowicie  odbudowany  w 2013  r.  przez  sołtysa  Nędzy,  Stefana  Kurzydema (górnika z zawodu, w podzięce za ocalenie mu kiedyś życia  w  pracy  na  kopalni)  i  obecnie  jest  pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Świata, której figurkę wstawiono w miejsce poprzedniej. (źródło: https://docplayer.pl/156950175-Gazeta-samorzadowa-gminy-nedza-babice-ciechowice-gorki-slaskie-leg-nedza-szymocice-zawada-ksiazeca-bezplatny-miesiecznik-samorzadowy.html)
4. Babice - foto. Krzyż z 1937 roku przy ul. Rudzkiej 46 czyli przy drodze 919 prowadzącej do Babic od strony Nędzy. Wezwanie na postumencie krzyża przy ul. Rudzkiej 46: Gelobt sei Jesus Christus! (Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!),
5. Babice - foto. Krzyż na ulicy Wiejskiej 4/8 - posesja państwa Gabryś. Krzyż ten w 2005 roku zastąpił stary, drewniany, z ręcznie malowaną postacią Chrystusa. Nie udało się, niestety, odkryć tajemnic tego starego, drewnianego krzyża. Znana jest jedynie data poprzedniej wymiany starego, zmurszałego krzyża na nowy. Stało się to w 1979 r.
6. Babice - foto. U wylotu ul. Powstańców Śląskich na ul. Wiejskiej 31 stoi krzyż postawiony w 1995 roku na miejscu drewnianego krzyża postawionego na pamiątkę cmentarza cholerycznego, który tu się znajdował. (źródło: Parafianin 6/1997) Fundator: Pielczyk Józef.
7. Babice - foto. Jeden z 14 krzyży, które są ustawiane w okresie Wielkiego Postu, gdy organizowane jest nabożeństwo drogi krzyżowej ulicami Babic. Obecnie stoi na czas trwania pandemii.
8. Babice - Łężczok foto. Krzyż w Łężczoku stojący na rozdrożu ścieżek rowerowych, nie daleko ruin pałacyku myśliwskiego jak i "Dębu Sobieskiego".
8a. Babice - Łężczok foto, foto. Krzyż Józefa Wyrwicha. Zdjecia z wyjazdu: Łężczok Krzyż Józefa Wyrwicha. 54 km.  08-12-2019. Krzyż Józefa Wyrwicha. Leśniczego, który został zamordowany przez kłusownika na Łężczoku. Na krzyżu widnieje mosiężna tabliczka z niemieckim napisem. Po przetłumaczeniu: "Poległ jako strażnik (chroniący) Lenczok, z ręki kłusownika". Krzyż ten znajduje się na Łężczoku w lesie od strony Marklowic/Orzeszków.  Więcej TU
9. Babice - foto. Krzyż został uszkodzony podczas robót drogowych, przy drodze z Markowic do Babic z 1914 roku był w latach 70-tych przewrócony, ale szybko postawiony na nowo dzięki ofiarności mieszkańców Babic. (źródło: Szlakami zielonego Śląska 2. Obecnie też wymaga szybkiego remontu, jest popękany i nie trzyma pionu.
10. Babice - foto, foto. Kamienny krzyż Boża Męka. Napis na cokole:  Fundator jest młodzieniec August Przybilla z Babitz ur. 13 kwietnia 1878 zm. 20 kwietnia 1896. Proszę o pobożny Ojcze nasz i Zdrowaś Marya. Krzyż przy kaplicy Św. Jana Nepomucena postawili rodzice Augusta Przybilla w 1896 roku. (źródło: Szlakami zielonego Śląska).
11. Babice - foto. Krzyż w przedsionku kościoła p.w. Św. Anny w Babicach.
12. Babice - foto. Krzyż Augustyny Halama stoi na posesji państwa Korneli i Wilhelma Gruszka, poświęcony jest babci pani Augustynie Halama, która urodziła się w 1901r. a zmarła 2002 mając 101 lat. Dzięki uprzejmości gospodarzy udało mi się zrobić kilka zdjęć w wnętrzu domu foto1, foto2, foto3, foto4, foto5. Jeszcze dwa zdjęcia na zewnątrz prywatnej groty z Matką Boską z Dzieciątkiem foto1, foto2. Pięknie dziękujemy za ciepłe przyjęcie, za kawę oraz opowieści na temat tych obrazów. Zdjecia te publikowane są za ustną zgoda włascicieli posesji.
13. Babice - foto. Krzyż na początku ul. Adamowickiej w miejscu, gdzie Sowieci wyprowadzili z domu i zastrzelili za stodołą mieszkańca tej posesji w 1945 roku. Krzyż ten stoi w miejscu drewnianego krzyża i został poświęcony w 2005 roku. (źródło: Parafianin 6/1997).
14. Babice - foto. O "czarnym krzyżu" Odnowiony krzyż u wylotu ul. Adamowickiej przed lasem Brodek. Krzyż u wylotu ul. Adamowickiej przy szlaku pielgrzymkowym z Babic w kierunku Szymocic, Rud i Częstochowy. Mówi się, że na tym miejscu zamordowano nauczyciela, który dochodził do Babic. Według innej wersji zostali tam pochowani jacyś żołnierze. Obok krzyża tryska podobno źródełko, przy którym podróżni gasili pragnienie. Krzyżem tym opiekował się Franciszek Kuśka, zaś po II wojnie pieczę nad nim przejął Franciszek Wieczorek. (źródło: Parafianin 6/1997)
15. Babice - Adamowice. foto, foto, foto. Droga leśna pomiędzy Babicami a Adamowicami. Kapliczka nadrzewna, nie ma żadnej informacji dlaczego tam została umieszczona i w jakiej intencji.
16. Babice - foto. Krzyż kamienny umieszczony na wieloczęściowym postumenciez wnęką, w której umieszczono figurę Matki Boskiej. Opiekun: rodzina Wardengów i Stroków. Został on postawiony w roku 1913 przez Jana i Paulinę (z domu Depta) Cieślików. Powodem była śmierć ich trzynastoletniej córki, Jadwigi. Inskrypcja na froncie: "Uprasza się o "Ojcze nasz" i "Zdrowaś Marya" za dusze z czyśćcu cierpiące. Krzyż postawiono na chwałę Panu Bogu r. 1913." Wokół krzyża ustawiono metalowy płot o wysokości 80 centymetrów.
Uwaga: Dwa krzyże, krzyż nr 8a Józefa Wyrwicha jak i krzyż przydrożny z 1913 roku nr 16 na ul. Wyzwolenia 24 nie zostały sfotografowane ani odwiedzone w dniu tego wyjazdu.

To tylko część zdjęć z tego ciekawego wyjazdu. Krótki film z tego przejazdu TU.
Więcej zdjęć TU. Wszystkie zdjęcia mają współrzędne geograficzne, wystarczy kliknąć na zdjęcie i w małe kółko z literką "i"w prawym górnym rogu a zostanie wyświetlona lokalizacja zdjęcia.



Rudy.  45 km.   23-04-2021.

Wyjazd z kolegami do Rud. Po trasie dawny ośrodek BUK, Rudy skwer obok punktu informacji turystycznej, Brantolka - sklep, wiata leśna Zielona Klasa, tzw. Szklana Kapliczka, stacja kolejki, meandry rzeki Ruda, Bulwar nad Nacyną i do domu. Piękne podziękowania dla kolegów za towarzystwo oraz pozdrowienia dla pani Renaty i Piotra z Gliwic, których spotkaliśmy w czasie tego wyjazdu. Cała trasa wg licznika to 45.22 km. Krótki film z tego wyjazdu TUWiecej zdjęć TU
 

Ochojec-Pilchowice-Stanica.   46 km.   10-04-2021.

Cel wyjazdu to Pilchowice, choć już nie raz tam byłem to znalazłem nowe ciekawe miejsca. Chodzi o fundament byłego niemieckiego reflektora w polu przy bunkrach, grób ks. Konstantego Damrota i grodzisko "Parasol". Trasa: Rybnicka Kuźnia, Golejów, Ochojec, Pilchowice, Stanica, Stodoły, Chwalęcice, Orzepowice i do domu. Od początku trasy same ciekawe miejsca tzn. Orzepowicka Studzienka foto. Rybnicka Kuźnia - kaplica foto i krzyże foto, Ochojec Hotel "Korona" foto oraz kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej foto, Pilchowice: miejsce po fundamentach niemieckiego reflektora przeciwlotniczego - obecnie zaorane pozostał tylko ślad na roli foto, bunkry przy drodze Trześniówka foto, foto,  grób Hrabiego Heinricha von Wrochena foto - tu należy się zgłosić do gospodarza posesji, gdyż grób ten leży tuż obok jego działki. Stary cmentarz przyszpitalny i grób ks. Konstantego Damrota foto miejsce niedostępne, ogrodzone - zdjęcia z tego cmentarza zawdzięczam pani Alfredzie Petryna, grodzisko "Parasol" foto, foto, teren prywatny, miejsce niedostępne, ogrodzone przez firmy - zdjęcia wykonałem zza ogrodzenia. Cała trasa to wg licznika 46.17 km. Pogoda fajna z tym, że jazdę utrudniał silny wiatr. Wiele innych ciekawych miejsc, co zostały sfotografowane, opisane, wszystkie zdjęcia posiadają współrzędne geograficzne, tak, że można zobaczyć na mapie gdzie konkretne zdjęcia zostało wykonaneWięcej zdjęć TU.



Rybnik - Apteka i Serwis AGD  6.5 km.     09-04-2021.
Wyjście do centrum miasta w celu wykupu lekarstw w aptece "Pod Lwem" oraz po odbiór sprzętu z serwisu AGD na ul. Marii Skłodowskiej Curie. Przy okazji zobaczyć jak postępują się prace przy usuwaniu gruzowiska spod restauracji "Świerklaniec”, w której to doszło do zawalenia się ściany frontowej podczas remontu. W drodze powrotnej wstąpiłem do sklepów zrobić zakupy. Pogoda dopisała, choć było wietrznie, w sam raz na pieszą wycieczkę a niejako przy okazji kontrola starszego już aparatu fotograficznego w którym do wymiany jest porysowany obiektyw, na zdjęciach widoczne są plamy. Cały wymarsz to 6.5 km.Więcej zdjęc TU.



marzec                                                           strona główna                                                         maj