lipiec

 

Jezioro Pławniowice. 104 km.    29-07-2021.
Wyjazd do Pławniowic nad Jezioro/Zbiornik wodny. Trasa: Rybnik, Stodoły, Rudy, Goszyce, Łącza, Rudno, Pławniowice Jezioro. Powrót: Pławniowice, Rachowice, Tworóg Mały, Bargłówka, Rudy, Stodoły, Orzepowice. Celem wyjazdu to odszukanie granitowego kamienia/pomnika nadleśniczego Alberta Grossmana zastrzelonego w 1919r przez kłusownika w Pławniowicach, pałac w Pławniowicach, kąpiel w pawłowickim jeziorze, tu niespodzianka, dostęp do plaży jest ogrodzony i płatny, ale jest też dostęp do jeziora wolny od opłat i z tego skorzystałem. Dalej to objazd całego jeziora i powrót do domu przez Rachowice - Szwajcaria Rachowicka, Tworóg Mały - tu odszukałem mogiłę młodej dziewczyny Edity Faber zamordowanej w 1956r przez nieznanego sprawcę. Bargłówka - grillo-wędzarnia, Rudy - kolejka wąskotorowa, Stodoły - remont dworu z 1736r, Orzepowice - Bulwar nad Nacyną i do domu. Wyjazd ten to też inne ciekawe miejsca uwiecznione na zdjęciach. Cała trasa wg licznika to 104.12 km.
Kilka zdjec z trasy:
01. Rybnik Zalew Gzel foto,
02. Rudy - zdemontowana figura Madonny foto,
03. Goszyce - Kaplica Marii Magdaleny foto,
04. Rudno - kościół pw. św. Mikołaja, biskupa dobroci foto,
05. Rudno - kapliczka i kopiec żołnierzy szweckich foto,
06. Pławniowice - kamień/pomnik nadleśniczego Alberta Grossmana foto,
07. Pławniowice Pałac foto,
08. Pławniowice - płatna plaża foto,
09. Rachowice - kościół foto,
10. Rachowice - studzienka foto,
11. Rachowice - Szwajcaria Rachowicka, ścieżka dydaktyczna foto,
12. Tworóg Mały - mogiła Edity Faber foto,
13. Tworóg Mały - Bar Pod Złotą Szprychą foto,
14. Bargłówka - grillo-wędzarnia foto,
15. Stodoły - remont dworu z 1736r foto,
16. Rybnik - Bulwary nad Nacyną. Kolumna Madonny foto.
I wiele innych ciekawych miejsc. Jest  też nagrany film z tego wyjazdu TUWięcej zdjęć TU. Wszystkie zdjęcia są opisane i mają współrzędne geograficzne.

 



Ścieżka Rowerowa Szlakiem Kolejowym. Polska Cerekiew-Większyce.  118km.   19-07-2021.

Wyjazd z kolegą Piotrem zobaczyć/objechać trasę, która powstała na dawnej linii kolejowej z Koźla do Baborowa. Początek to miejscowość Polska Cerekiew a koniec Większyce. Ścieżka prowadzi malowniczym szlakiem starej linii kolejowej. Zobaczyliśmy tam między innymi nieczynne dworce i miejsce pamięci po jednej z największych przedwojennych katastrof z 12-11-1939r.
To główny cel wyjazdu, oprócz tego korzystając z okazji odwiedziliśmy różne ciekawe miejsca w pobliżu ścieżki rowerowej i wrócić ponownie na jej szlak. Trasa; Rybnik, Jejkowice, Górki Śląskie, Nędza. Ciechowice - prom, Grzegorzowice, Sławików, Błażejowice, Łany - ruiny pałacu i wiatraka, Ciężkowice, Polska Cerekiew - tu rozpoczyna się nasza ścieżka, z początku to ok 300 m. szutrem a dalej asfalt, Zakrzów i pierwszy zjazd - pałac, Sukowice - dawny budynek PKP oraz miejsce pamięci po katastrofie kolejowej, Długomiłowice drugi zjazd - kościół i olbrzymi mural hrabiny na szkole oraz dworzec PKP i skwer z rowerami, Reńska Wieś trzeci zjazd - cmentarz, grób majora von Sprety, były dworzec PKP oraz kapliczka Bawarskich żołnierzy poległych w 1807 - tu ścieżka się urywa, należy przejechać pod wiaduktem by na nią powrócić i koniec ścieżki w Większycach. Tu z kolei odwiedziliśmy pałac - nieczynny w poniedziałki oraz winiarnię Synapsa - pozdrowienia dla gospodarza. Powrót: Koźle, Kobylice, Landzmierz, Cisek, most nad rzeką Odra, Bierawa, Lubieszów, Dziergowice, Solarnia, Kuźnia Raciborska, Nędza, Górki Śląskie, Jejkowice i do domu.
Kilka zdjęć z trasy:
 1. Ciechowice prom foto,
 2. Sławików - ruiny pałacu foto,
 3. Łany -
Kościół pw. św. Bartłomieja foto, foto,
 4. Łany - ruiny pałacu foto, ruiny wiatraka foto i figurka Matki Boskiej obok wiatraka foto,
 5.
Łany/Ciężkowice - krzyż w polu z 1905 roku foto,
 6. Ciężkowice - pałac foto, j
est własnością prywatną foto,
 7. Polska Cerekiew - pałac foto, link  oraz początek naszej szutrowej ścieżki rowerowej foto, foto,
 8. Zakrzów - pałac foto, link,
 9. Sukowice - miejsce katastrofy kolejowej foto, link,
10. Długomiłowice - k
ościół pw. św. Marii Magdaleny foto, link,
11.
Długomiłowice - mural hrabianki foto, link, oraz skwer z rowerami foto,
12. Reńska Wieś -
grób majora grafa Kajetana von Spret fotolink,
13. Reńska Wieś -
Kapliczka Bawarskich żołnierzy poległych w 1807r foto - tu trasa sciezki przerwana,
14. Reńska wieś - do ścieżki rowerowej za wiaduktem w lewo foto i w prawo na ścieżkę foto,
15. Większyce - koniec naszego przejazdu i koniec ścieżki rowerowej foto,
16. Większyce - pałac, w poniedziałki nieczynny foto, link,
17. Większyce - Winiarnia
Synapsa foto, foto, link,
18. Koźle - część Rotundy Większyckiej foto , link,
19. Cisek - Hala Sportowa foto,
20. Cisek -
most nad rzeką Odra foto,
21. Bierawa -
Kościół pw. Trójcy Świętej foto, link,
22. Lubieszów -
Kaplica św. Jana Nepomucena foto,
23. Dziergowice - plaża, kąpielisko foto,
24. Rybnik Zebrzydowice -
Ogródek Piwny foto oraz miejsce zakończenia wspólnej jazdy foto.
Cała trasa wg licznika to 118.56 km. Jest też nagrany film z przebiegu ścieżki rowerowej, oczywiście nie cały film, skróciłem go do minimum, film trwa 21: 29 min. Zapraszam do obejrzenia. Piękne podziękowanie dla Piotra za udział w tym wyjeździe. Więcej zdjęć TU. Wszystkie zdjęcia ułożone wg kolejności i posiadają współrzędne geograficzne, stąd wiadomo gdzie zostały wykonane. Wystarczy w galerii zdjęć kliknąć w dane zdjęcie a następnie ikonkę "i" w kółku po prawej stronie u góry.




Kuźnia Raciborska - ciekawe miejsca.  54 km.  14-07-2021.

Wyjazd wraz z kolegą Piotrem do Kuźni Raciborskiej celem odszukania ciekawych i zabytkowych miejsc. Trasa: Rybnik, Borki, Gzel, DP 91 Gzelska obok Jeziorka Goj do Zwonowic, Jankowice, Góra Zamkowa Schlossberg, droga leśna Pańska, staw Sołtysek i Kuźnia Raciborska. Tu dużo ciekawych i historycznych miejsc:
 1. Skwer na Arki Bożka z drewniana figura i tablica Antona M. Schoenawy foto,
 2. Kapliczka św. Jana Nepomucena foto,
 3. Kościół pw. św. Marii Magdaleny foto,
 4. Pomnik Ofiar I i II Wojny Światowej foto,
 5. Stary zabytkowy cmentarz przykościelny foto,
 6. Plac Zwycięstwa i Pomnik Zwycięstwa z tablicami m.in. saperów, pożaru foto,
 7. Głaz narzutowy "Pępek Świata" foto,  waży 19 ton,
 8. Kamień pamiątkowy obok remizy OSP oraz Zabytkowa sikawka foto, foto,
 9. Figura św. Jana Nepomucena z 1747r foto,
10. Skwer św. Jana Pawła II  foto, kamień i dąb papieski na 101. urodziny św. Jana Pawła II, 
      a). Krzyż, to wotum dziękczynne za uratowaniem przed pożarem,
      b). Dąb Papieski poświęcony przez Papierza Franciszka w Watykanie foto,
      c). Głaz narzutowy Karolek waga 34.4 tony foto,
11. Krzyż tzw. Titanic za ocalenie życia marynarza Roberta Piechniczka foto, foto,
12. Cmentarz parafialny z ciekawymi nagrobkami rodziny Antona Magnusa Schoenawa foto,
13. Zabytkowa Kolumna Maryjna z 1899r foto,
14. Grób jeńców wojennych z 1918r foto, foto, foto, foto,
15. Zakład Pielęgnacyjno - Opiekuńczy foto,
16. Ośrodek Rekreacyjny - Wodny "Wodnik" foto,
17. Tablica pamiątkowa Alfonsa Górnika pierwszego międzywojennego prezydenta Katowic foto,
18. Reportaż z odsłonięcia głazu narzutowego Karolek (Lolek) w Kuźni Raciborskiej  TU.
i wiele innych ciekawych miejsc. Powrót to: ul. Raciborska dalej droga leśna Skośna, Nędza do ścieżki obok torów kolejowych, dworzec PKP Szymocice, Górki Śląskie, Sumina PKP, Sumina Taaka Ryba, Jejkowice i do domu. Cała trasa wg licznika to 54.45 km.Więcej zdjęć TU. Wszystkie zdjęcia są opisane i posiadają wspłórzędne geograficzne. Krótki filmik powrotu z wyjazdu TU.

 



Sławików - II Zjazd Pojazdów Zabytkowych.   59 km.   11-07-2021.
Kolejny wyjazd do Sławikowa wraz z kolegą, tym razem wybraliśmy się na II Zjazd Pojazdów Zabytkowych przy ruinach pałacu z 1865 roku w Sławikowie.  Organizatorami wydarzenia byli: Fundacja Gniazdo i Gmina Rudnik. Trasa: Rybnik, Jejkowice, Górki Śląskie, Szymocice, Nędza, Ciechowice – prom, Grzegorzowice i Sławików. Jest to prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji. Niektóre samochody i motocykle pamiętają czasy pierwszej wojny światowej. Można było podziwiać kilkadziesiąt samochodów, motocykli, mopiki, traktory i tzw. samoróbki. Był bufet, piwo, rożen i rożne atrakcje oraz nagrody przewidziane dla poszczególnych kategorii pojazdów. Nagroda dla: Najładniejszy moplik, Wypasiony motor, Urocza bryka, Najlepszy pojazd. Cała impreza rozpoczęła się o godz. 13.00, przed tym wstąpiliśmy na cmentarz i do kościoła św. Jerzego, by pokazać koledze Pomnik Upamiętniaj straszliwą tragedię jak miała miejsce 15-05-1890r, w której utonęły 43 osoby. Fajna impreza, zrobiłem kilkanaście zdjęć i trzeba było wracać. Po drodze na prom natrafiliśmy na rowerzystów z elektrowni Łaziska, którzy razem z nami przeprawiali się promem na drugą stronę rzeki Odra. Dalsza powrotna trasa podobna do tej z przedpołudnia: Nędza, ul. Gliwicka, Ośrodek Wypoczynku i Rekreacji Leśna Polana w Szymocicach, basen Aqua Brax, stawy hodowlane w Bogunicach, ruiny zapory na rzece Sumina w Bogunicach, Górki Śląskie, Jejkowice i do domu. Cała trasa wg licznika to 59. 44 km. Więcej zdjęć TU.





Dziergowice-Kuźnia Raciborska-Krzyż Saperów.   65 km.  08-07-2021r.

Wyjazd z kolegami do Dziergowic na tzw. Plażę Dziergowicką by zaznać ochłody w tutejszym zbiorniku wodnym: film. Powrót przez Kuźnię Raciborską, gdzie odwiedziliśmy nowy Krzyż Saperów, krzyż ten zrobiony jest z odłamków jakiś pocisków, a obok 17-05-2021 posadzono dąb to sadzonka dębu Bartek, poświęcona przez papieża Franciszka. Trasa Przejazdu: Rybnik, Stodoły, Rudy, Zakazaną do Solarni i Dziergowice. Powrót przez Kuźnie Raciborska, drogą leśną Skośna do ścieżki prowadzącej wzdłuż torów kolejowych do stacji Szymocice, Górki Śląskie, Jejkowice i do domu. Cała trasa to 65,38 km.Więcej zdjęć TU.





Turze: "Turski przewóz 1890" - Sławików.   70 km     04-07-2021.

Wyjazd do Turze i Sławikowa celem odszukania miejsc związanych z najtragiczniejszym wydarzeniem, które miało miejsce na terenie parafii w Sławikowie w dniu 15 maja 1890 r. na tzw. „Turskim przewozie”. W kilka chwil w głębinie Odry utonęły 43 osoby, głównie pierwszokomunijne dziewczynki. Więcej o tym zdarzeniu można przeczytać TU. Pomimo upływu 131 lat od tej tragedii, mieszkańcy dobrze ją pamiętają i do dziś budzi ogromne emocje po obu stronach Odry jak w Turze tak i Sławikowie. Odwiedzenie/odszukanie kaplicy/mauzoleum w parku przy ruinach pałacu z 1865r w Sławikowie, nie było łatwe z powodu połamanych drzew i chaszczy. Trasa przejazdy: Rybnik, Jejkowice, Górki Śląskie, Nędza, Rogol, kopalnia piasku Turze II, Turze, ruiny stróżówki nad brzegiem Odry gdzie doszło do tragedii. Powrót do Ciechowic na prom, Lasaki do miejsca na drugim brzegu, gdzie dopływał kiedyś prom. Sam prom działał do 1945 roku. Wtedy, przy przejściu frontu, został wysadzony. Dziś po wyłożonym betonowymi płytami slipie, z wygodnymi schodkami i drogą dojazdową, nie ma śladu, tak więc moje poszukiwania tego miejsca nie przyniosły rezultatu oprócz ruin stróżówki. Sławików - kościół i cmentarz parafialny oraz ruiny pałacu i kaplicy mauzoleum. Powrót przez Grzegorzowice, promem w Ciechowicach, Nędza, Szymocice - ośrodek wypoczynkowy "Leśna Polana" niestety zamknięty na dwa dni z powodu wesela, Szymocice - Aqua Brax, Bogunice, Sumina, Jejkowice i do domu.  Wyjazd ten obfitował ciekawymi miejscami takich jak przeprawa promowa, kapliczki, krzyże, pomniki oraz spotkanie kolegów tj. Janusza Weres i nowego kolegi, którego poznałem na promie i towarzyszył mi w części wyjazdu do Lasak Krzysztof Pluta.Więcej zdjęć TU. Wszystkie zdjęcia sa opisane i posiadają współrzędne geograficzne.



czerwiec                                                     strona główna                                                      sierpień