paxdzernik


Szczejkowice - Pojezierze Palowickie. 50 km. 29-10-2021
.

Wyjazd do Szczejkowic i na Pojezierze Palowickie celem odwiedzenia wszystkich stawów. Trasa: Rybnik, Paruszowiec tężnia, Ligocka Kuźnia, Gotartowice Sygnały, Nowa Wieś, Pojezierze Palowickie, Szczejkowice i z powrotem na Paruszowiec, Wielopole, wzdłuż rzeki Ruda, Orzepowice. Szczejkowice to znane źródełko wody, Dom na wodzie oraz Chatka Shreka. Pojezierze Palowickie to stawy: Garbocz, Gichta inna nazwa tego stawu to Lanuch, Stawy Łańcuchowe, Staw Jesionka, Nowy Staw, Pyczok, Węglornik, Wieczorowiec II, Wieczorowiec I, Ławczok oraz Staw Koliok. Droga powrotna ścieżką leśną do Szczejkowic, gdzie natrafiłem prawdopodobnie na miejsce na piknik, przez Szczejkowice nad autostradą Bursztynową A1 do drogi leśnej Paruszowska i tą drogą dojechałem z powrotem na Paruszowiec. Dalej pod mostem kolejowym do ul. Za Torem obok restauracji Basztowa, drogą Nadbrzeżną wzdłuż rzeki Ruda do ścieżki leśnej edukacyjnej Ruda Las, dalej Staw Wielopole, cmentarz pacjentów Szpitala Psychiatrycznego na ul. Weteranów, wzdłuż rzeki Ruda do Orzepowic na ul. Borki, Orzepowice Studzienka, staw hodowlany tzw. Księżok i do domu. Cała trasa wg licznika to 49,87 km. Pogoda piękna , choć z rana przymrozek. Kilka zdjęć z trasy:
01. Rybnik Bazylika foto,
02. Rybnik Paruszowiec - tężnia foto,
03. Paruszowiec Piaski - rzeka Ruda foto,
04. Rybnik Piaski most kolejowy, tu musiałem przenieś rower foto,
05. Rybnik, Ligocka Kuźnia, próba skrócenia sobie trasy, bez powodzenia foto,
06. Szczejkowice - stawy/zalewiska pod autostradą A1 foto,
07. Szczejkowice - źródełko foto,
08. Szczejkowice - Domek na wodzie foto,
09. Szczejkowice - Chatka Shreka foto,
10. Pojezierze Palowickie - Staw Garbocz foto,
11. Pojezierze Palowickie - Staw Gichta lub Lanuch foto,
12. Pojezierze Palowickie - Stawy Łańcuchowe foto,
13. Pojezierze Palowickie - Staw Jesionka foto,
14. Pojezierze Palowickie - staw Nowy Staw foto,
15. Pojezierze Palowickie - Staw Pyczok foto,
16. Pojezierze Palowickie - Staw Węglornik foto,
17. Pojezierze Palowickie - Staw Wieczorowiec I foto,
18. Pojezierze Palowickie - Staw Wieczorowiec II foto,
19. Pojezierze Palowickie - Staw Ławczok foto,
20. Pojezierze Palowickie - Staw Koliok foto.
I wiele innych ciekawych miejsc po trasie przejazdu. Wszystkie zdjęcia są opisane i mają współrzędne geograficzne.Więcej zdjęć TU.





Kuźnia Raciborska - Siedliska.   58 km.   08-10-2021
.
Kolejny wyjazd do Kuźni Raciborskiej, tym razem na spotkanie z kolegą, który miał mieć wiedzę o lokalizacji grobu lotnika w lesie niedaleko byłej bazy rakietowej. Jednak nie udało nam się go odnaleźć, prawdopodobne grób ten został ekshumowany i śladu po nim niema. Trasa: Rybnik, Jejkowice, Sumina, Górki Śląskie, Szymocice - stacja kolejowa, drogą wzdłuż torów w kierunku Nędzy, przez przejazd kolejowy do drogi leśnej "Skośna i Kuźnia Raciborska - tu spotkanie z kolegą Krzyśkiem. Dalej to poszukiwanie grobu lotnika - nie znaleziono, Siedliska, ponownie Kuźnia Raciborska, skwer przy Arki Bożka, miejsce śmierci saperów, Góra Zamkowa "Schlossberg", Jankowice, Zwonowice, Jejkowice i do domu. Na cmentarzu w Kuźni Raciborskiej jest odrestaurowany pomnik Antona M. Schoenawy, w którym znaleziono 2019 roku kapsułę czasu z 03 września 1889 roku. Wyjazd ten obfitował w różne ciekawe i tragiczne miejsca, które są opisane na zdjęciach. Cała trasa wg licznika to 57.55 km.
Poniżej kilka fotek z trasy:

01. Górki Śląskie - ruiny posesji foto,
02. Szymocice - Nedza "Pendolino"  foto,
03. Nędza - przejazd kolejowy foto,
04. Nędza - "Trzy Sosny"  foto,
05. Siedliska - miejsce tragedii foto,
06. Siedliska - OSP foto,
07. Kuźnia Raciborska - cmentarz. Podczas prac remontowych tego pomnika foto odnaleziono wewnątrz kapsułę czasu z 03 września 1889 roku, więcej o tym wydażeniu TU.
08. Kuźnia Raciborska - Krzyż Saperów foto,
09. Jankowice - Krzyż epidemiczny foto.
Wiele innych ciekawych i tragicznych miejsc. Piękne podziękowanie dla kol. Krzysztofa za towarzyszenie w tym wyjeździe.Więcej zdjęć TU.







Kuźnia Raciborska - grób.    47 km.   04-10-2021.
Wyjazd do Kuźni Raciborskiej w celu odszukania grobu, który wg mapy ma się znajdować nad leśnym potokiem tzw. Biały Potok. Trasa: Rybnik, Jejkowice, Sumina, Górki śląskie, Szymocice, Nędza, Nędza Rogol - grób wojenny, rejon byłej bazy wojskowej, droga leśna Brzozowa i Biały Potok - tu przedzierając się z rowerem przez chaszcze wzdłuż potoku nie natrafiłem na jego lokalizację. Jak się później okazało tj. dnia następnego dzwoniłem w tej sprawie do Nadleśnictwa i od nich otrzymałem informacje, że grobu tam już niema. Podobna był tam mały krzyż zawieszony na brzozie a pod nim kopczyk z krzyżem. Podczas ostatniej wichury, która spustoszyła ten las a później, gdy ciągnikami ściągali to drewno miejsce to zostało zniszczone. Były czterokrotne próby odszukania tego miejsca z leśniczym i miejscową ludnością oraz Śląską Grupą Poszukiwawczą z wykrywaczami metali i nie znaleźli tego miejsca. Reasumując grobu tam niema a przy następnej mapce krzyż ten zostanie usunięty, takie zapewnienia z nadleśnictwa. Postanowiłem też kolejny raz odwiedzić pobliską byłą bazę wojskową wojsk rakietowych, jest coraz bardziej pochłaniana przez naturę. Wracając odwiedziłem też grób wojenny przy głównej drodze Jana Pawła II nr 922 w Nędzy. Droga powrotna podobna. Cała trasa wg licznika to 47.37 km.
Poniżej kilka zdjęć z trasy:

 1. Nędza Rogol - kapliczka św. Huberta  foto,
 2. Nędza Rogol - grób wojenny foto,
 3. Kuźnia Raciborska - miejsce poszukiwanego grób foto,
 4. Kuźnia Raciborska - teren byłej bazy wojskowej:
      a. miejsce byłej baterii radiotechnicznej foto,
      b. kotłownia foto,
      c. transformator foto,
      d. einmannbunker foto,
      e. główny magazyn rakiet foto,
      f. STZ - ukrycie samochodu transportowo-załadowawczego foto,
      g. schron 1-go plutonu foto,
      h. stan. dowodzenia i naprowadzania rakiet foto.
 5. Nędza Rogol grób wojenny na głównej drodze 922 do Nędzy  foto ,
 Więcej zdjęć TU.



wrzesień                                                     strona główna                                                      listopad