lipiec



Agatka - powrót do domu. 20 km.   27-07-2022.

To drugi dzisiaj popołudniowy wyjazd z Agatką. Tym razem w drodze do jej domu postanowiłem odwiedzić Bulwary nad Nacyną do strony Zamysłowa przy zabytkowym moście o czterech łukach. Trasa: Rybnik Zamysłów, Bulwary nad Nacyną do Rynku, z Rynku na Plac Wolności, Plac Jana Pawła II z fontanną - tu chwilowy postój i kąpiel Agatki w fontannie, dalej Park tematyczny nad Nacyną im. Adama Fudalego, Bulwarami nad Nacyną do Zbiornika Orzepowickiego, ścieżką rowerową wzdłuż rzeki Nacyna do Wielopola i do domu Agatki. Powrót nieco inną trasa tj.: Wielopole ul. Lipowa, Rybacka, Świętego Maksymiliana do Podmiejskiej, Rudzka, Energetyków na Maroko Nowiny. Oś. Dąbrówki i do domu. Cała trasa to 20, 26 km. Kilka zdjęć z trasy:
01. Rybnik Zamysłów - most foto,
02. Rybnik. Mostek nad Nacyną foto,
03. Rybnik. Bulwary nad Nacyną - rejon targowiska foto,
04.
Rybnik Rynek foto,
05.
Rybnik Bazylika foto,
06.
Rybnik. Fontanna na Placu św. Jana Pawła II foto,
06.
Rybnik. Park tematyczny nad Nacyną foto,
07.
Rybnik Wielopole foto,
08. Rybnik Orzepowice  ul. Podmiejska foto,
09. Rybnik Parafia św. Jadwigi Śląskiej foto. I inne ciekawe miejsca.
Więcej zdjęć TU.



Agatka - Kąpielisko Pniowiec - rano.  21 km.   27-07-2022.
Krótka wycieczka rowerowa z 10-ltnią wnuczką Agatką na kąpielisko "Pniowiec". Trasa: Rybnik, Chwałęcice "Gzel", kąpielisko "Pniowiec", objazd Zalewu "Pniowiec", Orzepowice - Ośrodek Żeglarski "Koga Kotwica", Bulwary nad Nacyną i do domu. To jej pierwszy tak długi wyjazd rowerowy. Po południu mamy zamiar ruszyć w następną wycieczkę. Cała trasa wg licznika to 20.93 km.
Kilka zdjęć z trasy:
01. Rybnik - rejon Górki dla Burka foto,
02. Rybnik Chwałęcice Gzel foto,
03. Rybnik Chwałęcice - stawy hodowlane Gzel foto,
04. Rybnik - Zalew Pniowiec foto,
05. Rybnik - Kąpielisko Pniowiec foto,
06. Rybnik - Kąpielisko Pniowiec foto,
07. Rybnik - Zalew Pniowiec foto,
08. Rybnik - Ośrodek Żeglarski Koga Kotwica foto,
09. Rybnik - Bulwary nad Nacyną foto.
I inne ciekawe miejsca po trasie przejazdu.
Więcej zdjęć TU.




Kobiór - Lasy Pszczyńskie.     108 km.      17-07-2022
.
Wyjazd do Kobióra, gdzie umówiłem się z panem Andrzejem lokalnym miłośnikiem przyrody, tradycjonalistą a hobbystycznie zajmuje się historią pamiątek w Lasach Pszczyńskich. Andrzej starał się też o to by  został przeniesiony pomnik  Książęcy na swoje stare miejsce do lasu Żwakowskiego, odszukał i przetłumaczył napis na tym głazie foto, wraz z pomocą kolegów odnowił kapliczkę Matki Boskiej Bolesnej oczywiście za darmo foto. Proponował m.in. odnowienie skutych napisów na pomnikach, co zostało niezaakceptowane przez włodarzy. Zrobił kolejną kapliczkę, ale Nadleśnictwo Kobiór nie wyraziło zgody na jej posadowienie motywując to obowiązującym stanem prawnym. O Jego heroicznym działaniu na przywrócenie prawdy historycznej można poczytać TU lub TU   i w innych publikacja pana Andrzeja. Trasa: Rybnik, Szczejkowice, Palowice, Woszczyce, Zagoń, Kobiór, Lasy Pszczyńskie, powrót leśną DP 21, do drogi Branica, dalej drogą Pszczyńską przez Żory, Gotartowice do Rybnika. Cała trasa wg licznika to 108.43 km. Nasza trasa, którą prowadził pan Andrzej należny do tras wymagających. Bywały ścieżki nieprzejezdne, co z kolei wymuszało prowadzenie rowerów przez chaszcze, błota i inne przeszkody. Udało nam się odszukać wszystkie zaplanowane miejsca i pomniki, które bez pomocy sam bym nie odnalazł. Na prośbę pana Andrzeja nie podaje współrzędnych geograficznych pomnika,  „Stangen" foto co zresztą uzasadnił. Pan Andrzej zawsze zwraca uwagę na to, że pomnik to pomnik a kamień/głaz to całkiem coś innego i jak zaznacza na starych mapach pomniki, o których mówi były zaznaczone, jako pomniki (symbol pomnika) to jak można dziś nazywać je kamieniami?. Wszystkie one dotyczyły w zdecydowanej większości leśników, którzy służyli u księcia Pszczyńskiego. To nie są groby jak niektórzy uważają, ani nie pokazał się w tych miejscach księciu jeleń z krzyżem. Książę w ten sposób uhonorował swoich poddanych za wieloletnią wierną służbę. Miłym akcentem naszej przygody było odwiedzenie w Studzienicach małą manufakturę pani Anny Mazur "Lawenda pod lasem", gdzie zakosztowałem lawendowej kawy, ciasta i lemoniady. Serdecznie panią Anie pozdrawiamy. Dziękuje panu Andrzejowi za poświęcony czas oraz towarzystwo w tym wyjeździe.

Kilka zdjęć z zaplanowanej trasy:
01. Rybnik - Staw Paruszowiec foto,
02. Kobiór - pomnik/kamień Pittermann foto,
03. Kobiór - mostek foto,
04. Kobiór - tzw. mały kamień foto,
05. Czarków. Lasy Pszczyńskie - Obelisk Hansa Heinricha XI von Pless foto,
06. Czarków. Lasy Pszczyńskie - górny fragment obeliska foto,
07. Czarków. Lasy Pszczyńskie - Dąb "Perła" foto,
08. Osowiec. Lasy Pszczyńskie - Kapliczka Matki Boskiej foto,
09. Studzienice. Lasy Pszczyńskie - tzw. kisielok foto,
10. Studzienice - pomnik/kamień - upolowanie pierwszego jelenia foto,
11. Studzienice - dawny tzw. piekarok foto,
12. Studzienice - "Lawenda pod lasem" foto,
13. Kobiór - betonowy mostek z 1903 roku foto,
14. Kobiór. Lasy Pszczyńskie - poranione drzewa foto,
15. Kobiór. Lasy Pszczynskie - pomnik/kamień "Stangen" foto.
I wiele innych ciekawych miejsc m.in. kapliczki, krzyże, stawy itp.
Więcej zdjęć TU.



Rydułtowy-podobóz KZ Aussenlager Charlottegrube, kapliczka? źródełko?. 33 km. 15-07-2022.
Wyjazd do Rydułtów celem odszukania byłego hitlerowskiego podobozu KZ Aussenlager Charlottegrube wg miejsca zaznaczonego na mapie Google. Jak się okazało, w miejscu tym gdzie widnieje znacznik i opis nic nie ma i nie było, taką informacje usłyszałem od miejscowego. Obóz ten znajdował się po przeciwnej stronie przy kopalni Rydułtowy, stoi tam pomnik upamiętniający istnienie obozu. Wskazania na mapie są błędne. Drugim celem do odszukania była opisana wg mapy kapliczka? źródełko?. Na miejscu okazało się, że nie jest to żadne źródełko tylko zwykła woda gruntowa, która zbiera się w studzience powyżej, ktoś obudował to miejsce kamieniami w formie małej kapliczki. Taką informację usłyszałem od miejscowego, który akurat był w pobliżu. Trasa: Rybnik, Niewiadom, Rydułtowy, Jejkowice, Chwałęcice, Gzel, Zalew Pniowiec, Orzepowice i do domu. Cała trasa wg licznika to 32.90 km. Kilka zdjęć z przejazdu:
 1. Rydułtowy - Hałda Szarlota foto,
 2. Rydułtowy - Willa Zacisze foto,
 3. Rydułtowy - domniemane źródełko z małą kapliczką foto,
 4.Jejkowice - kapliczka przydrożna na prywatnej posesji ufundowana przez panią Marie Wojaczek wybudowana w 2008 roku przez pana Józefa Matuszczyk z Nowego Sącza. Figurki wykonał pan Wilhelm Kucharczyk z Zamysłowa. foto,
 5. Rybnik Chwałęcice Gzel foto,
 6. Rybnik - Plaża Pniowiec foto,
 7. Rybnik - Zalew Pniowiec foto, foto,
 8. Rybnik Chwałęcice - Jezioro Rybnickie foto,
 9. Rybnik - Ośrodek Żeglarski Kotwica foto, foto,
10. Rybnik - Kolumna Madonny, Bulwary nad Nacyną foto.
i inne ciekawe miejsca po trasie.
Więcej zdjęć TU.




Rudy - altana R. Haidera, źródełko Katarzyna. 07-07-202
2
Do tego wyjazdu zainspirowała mnie wiadomość o zlikwidowaniu altany Ryszarda Haidera, co postanowiłem sprawdzić. Jak się okazało, altana ta przeszła gruntowny remont lub postawiono nową. Stoi na swoim dawnym miejscu. Przy okazji odwiedziłem też altanę "Nasza Klasa", Uroczysko "Dziewcze Groby", Uroczysko "Orły", Uroczysko Hubertus, staw Czarna Kałuża, źródełko Katarzyny i inne ciekawe miejsca. Trasa: Rybnik, Chwałęcice, Stodoły, Rudy, Ruda Kozielska, Rudy-Szybki, Zwonowice, staw Buczkowiec, droga DP 63 Paruszowiec Wschodni, Jejkowice i do domu. Wszystkie zdjęcia są opisane. Cała trasa wg licznika to 53.55 km. Kilka zdjęć z trasy:
01. Rybnik Chwałęcice "Gzel" stawy hodowlane foto,
02. Rybnik/Stodoły - Zapora Czołowa elektrowni Rybnik foto,
03. Rudy - Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy foto,
04. Rudy - altana "Zielona Klasa" foto,
05. Rudy/Bargłówka - Uroczysko "Dzewcze Groby" foto,
06. Rudy/Bargłówka - nowa altana tzw. "Haiderówka" foto,
07. Ruda Kozielska - Przystań kajakowa foto,
08. Rudy Szybki - Uroczysko Hubertus foto,
09. Rudy Szybki - źródełko Katarzyny foto, z źródełkiem tym związana jest pewna legenda "Ponoć w tym miejscu zostały odnalezione zwłoki młodej dziewczyny Katarzyny, która zgubiła się kilka dni wcześniej i tu właśnie trysło to źródełko, ile jest w tym prawdy nikt nie wie". Znalazłem tez inny ciekawy opis tego miejsca jak i stawu "Czarna Kałuża" TU.     
10. Sumina/Zwonowice - staw hodowlany Buczkowiec foto.
I wiele innych ciekawych miejsc po trasie do obejrzenia na zdjęciach pod miniaturkami.
Więcej zdjęć TU.



czerwiec                                           strona główna                                  sierpień