sierpień



Zawada Książęca, Łęg.   67 km.    26-08-2022.
Kolejny wyjazd w poszukiwaniu krzyży i kaplic w miejscowości Zawada Książęca i Łęg. Tym razem towarzyszyło mi dwóch kolegów Marek i Lucek. Trasa: Rybnik, Jejkowice, Sumina, Górki Śląskie, Szymocice, Nędza, Ciechowice - krzyż i prom, Zawada Książęca - pierwszym krzyżem pomiędzy ul. Odrzańską i Boczną jest krzyż upamiętniający okrutne gwałty i morderstwa dokonane na młodych dziewczynach przez żołnierzy radzieckich. Krzyżem tym opiekuje się pani sołtys, która opowiedziała mi jego historie a ona z kolei dowiedziała się od swojej nieżyjącej teściowej. Dalej dwa krzyże na ul. Betonowej, ul. Brzegową nad rzekę Odra, ul. Dzwonkowa z tzw. "dzwonkiem umarłych" i Boża Męka, kościół oraz kapliczka św. Jana Nepomucena, kiedyś pomiędzy kapliczką a obecną OSP był grób niemieckich żołnierzy, zostali ekshumowani i przeniesieni na cmentarz w Siemianowicach Śląskich. Nastopnym miejscem jest kapliczka w polu "im. Prof. Matczaka", jadąc dalej natrafiamy na krzyż choleryczny, na ul. Łęgowej znajdujemy skwer rekreacyjny, kapliczka na ul. Okrężnej, kapliczka na ul. Saperskiej z krzyżem, kamienny krzyż na ul. Wita Stwosza, następny duży drewniany krzyż w polu z małym aniołkiem, obok zbiornika Łęg krzyż i kapliczka, ulicą Raciborską do łowiska 604 Łęg i kolejny kamienny krzyż z roku 1913 przed wałem, gdzie kiedyś była przeprawa promowa, miejsce trudno dostępne, prawie całkowicie zarośnięte. Dalej to Markowice, przysiółek Budzin z kapliczką św. Jana Nepomucena, Żytna, Nowa Wieś, Sumina - łowisko Taaka Ryba, Jejkowice i do domu. Cała trasa wg licznika to 67. 25 km. Kilka zdjęć z trasy:
01. Ciechowice - krzyż i prom foto, foto,
02. Zawada Książęca - krzyż pomordowanych dziewczyn foto,
03. Zawada Książęca - rzeka Odra foto,
04. Zawada Książęca - tzw. dzwonek umarłych i Boża Męka foto, link,
05. Zawada Książęca - kapliczka w polu "im. Prof. Matczaka" foto,
06. Łęg - kamienny krzyż choleryczny foto, link,
07. Łęg - skwer rekreacyjny foto,
08. Łęg - kapliczka przydrożna z 1909 roku foto,
09. Racibórz/Markowice - krzyż obok wału przy byłej przeprawie promowej foto,
10. Sumina - łowisko Taaka Ryba foto.
Więcej krzyży i kaplic można zobaczyć w galerii zdjęć pod miniaturkami.
Więcej zdjęć TU.




Godów - Żelazny Szlak Rowerowy. 51 km.   19-08-2022.

Wyjazd do Godowa wraz z kolegą Markiem, by przejechać słynny Żelazny Szlak Rowerowy. Naszą trasę rozpoczęliśmy od Urzędu Gminy Godów, tu też za urzędem jest tzw. Park Ludowy z drewnianymi rzeźbami i amfiteatr. Trasa prowadziła ścieżką asfaltową i publicznymi drogami przez Zamoście aż do pierwszego punktu odpoczynkowego przy ul. Powstańców Śląskich, dalej przez Podbucze drogą Dębowa do głównej ulicy 1-go Maja, w sumie to ok 8 km. Stąd rozpoczynamy naszą ok. 40 km pętle rowerową przez tereny Jastrzebia-Zdroju, Zebrzydowic, czeską Karwinę pomijając Piotrowice. Żelazny Szlak Rowerowy po naszej stronie posiada tzw. punkty odpoczynkowe a na niektórych można doładować i naprawić rower. Po czeskiej stronie szlak prowadzi przez dzielnicę Raj. Miejscami odpoczynku jest Park Zdrojowy (Lázeňský Park) W parku jest Dom Uzdrowiskowy Darków oraz most Bohaterów Sokołowa na Olzie z 1925 roku. Po wale nad Olzą dojeżdżamy do Parku Bożeny Nemcovej, tu chwila odpoczynku obok "Baby Caffee", dalej to centrum Karwiny ze Zamkiem Frysztat. Przed zamkiem znajduje się pomnik prezydenta Tomasa Masaryka. Na rynku piękna fontanna i to tu bije serce miasta. Opuszczając rynek jedziemy obok stawów hodowlanych oraz mijamy Dwór Olszyny, w którym znajduje się ujeżdżalnia, klub jeździecki, hotel i restauracja. Jadąc dalej wybieramy krótszą trasę przez dzielnicę Zawada aż do granicy z Polską. W Gołkowicach zobaczyć można piękny drewniany kościół pw. Św. Anny, a następnie do Godowa, gdzie rozpoczynaliśmy naszą wyprawę. Cała trasa wg licznika to 51. 73 km. Reasumując, piękna trasa szczególnie na docinku 15 km, która prowadzi śladem dawnej linii kolejowej z Godowa przez Jastrzębie-Zdrój do Zebrzydowic. Piękne podziękowanie dla kolegi Marka, który towarzyszył w tym wyjeździe oraz samochodem dowiózł nas i rowery na miejsce startu. Pozdrawiam sympatyczna parę rowerzystów napotkaną przy wiacie na Uroczysku Siroczy, to miejsce graniczne polsko-czeskie z przejazdem rowerowym żelazny szlak rowerowy do Karwiny. Kilka zdjęć z trasy:
01. Urząd Gminy Godów - miejsce startu foto,
02. Godów - zjazd z ul. 1-go Maja, Żelazny Szlak Rowerowy foto,
03. Jastrzębie Zdrój, Zielony Most na Żelazny Szlak Rowerowy foto,
04. Rupawa, Jastrzębie Zdrój. Żelazny Szlak Rowerowy foto,
05. Cisówka, Jastrzębie Zdrój. Żelazny Szlak Rowerowy foto,
06. Zebrzydowice, koniec drogi rowerowej foto,
07. Zebrzydowice/Wymysłów, Uroczysko Siroczy foto,
08. Karviná, Czechy. Restauracja "U Tesarčíka" foto,
09. Karviná, Czechy. Restaurace Ovečka foto,
10. Karviná, Czechy. Most Bohaterów Sokołowa na Olzie foto,
11. Karviná, Czechy. Rynek foto,
12. Gołkowice na granicy Polsko Czeskiej foto,

13. Godów - koniec naszej przygody foto.
14. Jest też krótki film nagrany podczas jazdy TU.
Więcej zdjęć TU.





Kamień, Leszczyny, Przegędza.  32 km.     10-08-2022.

Wyjazd do Kamienia, Leszczyn i Przegędzy. Do Kamienia w celu odwiedzenia tzw. Zagrody 3 sióstr, niestety zarezerwowane dla półkolonii, ponownego odwiedzenia źródła wody, Leszczyny - Krzyża w miejscu byłej mogiły Więźniów Oświęcimskich oraz Pomnik Ofiar Hitleryzmu, w Przegędzy przejazd tzw. "Staro Bana", Polana Kanetowiec, staw hodowlany Karnatowiec, obok którego w lesie odszukałem płytę granitową upamiętniającą zasadzenie lasu przez Koncern Vattenfall, Nadleśnictwo Rybnik i Dziennik Zachodni w maju 2011roku, odnalezienie płyty było możliwe dzięki informacji od kolegi Janusza Weres. Następnie wróciłem na szlak Staro Bana w zamiarze odszukania zabytkowego ponad 150-letniego mostku, zbudowanego z ciosanego piaskowca i cegieł, mostek, przez który przepływa Potok Przegędza, niestety ścieżka tak bardzo zarośnięta, że mostek ten pominąłem. Zdjęcie, które jest w galerii zrobiłem w 2015 roku. Kolejne miejsce to tężnia na Paruszowcu, Rynek w Rybniku i do domu. Trasa Przejazdu: Rybnik, Wielopole, Kamień, Leszczyny, Przegędza, szlak Staro Bana, Kanetowiec, Paruszowiec i Rybnik. Cała trasa to 32 km.
Kilka zdjęć z przejazdu:
01. Rybnik, Wielopole - Zbiorowa mogiła 446 Ofiar "Marszu Śmierci" foto,
02. Rybnik, Kamień - Krzyż przydrożny foto,
03. Rybnik Kamień - Zagroda 3 siostry foto,
04. Rybnik Kamień - Pomnik Ofiar "Marszu Śmierci" foto,
05. Rybnik Kamień - źródełko foto,
06. Leszczyny - Krzyż w miejscu dawnej mogiły Więźniów Oświęcimskich foto,
07. Leszczyny - Pomnik Ofiar Hitleryzmu foto,
08. Przegędza - "Staro Bana" foto,
09. Rybnik, Ligota - granitowa płyta pamiątkowa foto, foto,
10. Rybnik, Ligota - zabytkowy mostek na trasie "Staro Bana" foto,
11. Rybnik, Ligota - "Staro Bana" foto,
12. Rybnik Paruszowiec - tężnia foto,
13. Rybnik Plac św. Jana Pawła II foto.
I wiele więcej ciekawych miejsc po trasie do zobaczenia w zdjęciach.
Więcej zdjęć TU.





Dziergowice-Korzonek-Kuźnia Raciborska.  79 km.  03-08-2022.

Wyjazd do Dziergowic i Korzonka - to w tych miejscowościach są akweny wodne powyrobiskowe w których postanowiłem się wykąpać. Trasa: Rybnik, Stodoły, Rudy, droga leśną Zakazana - tu powstały dwa zbiorniki p.poż., a także postawiono tablicę pamiątkową i głaz narzutowy w miejscu pierwszej lotniczej katastrofy na Górnym Śląsku, która miała miejsce dnia 04-08-1919 roku, dalej Solarnia, Dziergowice - kąpiel, Lubieszów, ścieżką leśną do Grabówki i z Grabówki do Korzonka na akwen/jeziorko „Wiwo” tu też kąpiel. Powrót: Korzonek gastronomia "Bar Stop", kaplica św. Józefa, schron przeciwlotniczy, Grabówka - kapliczka z XIX w. W lesie bierawskim ogrodzona kapliczka ze zdjęciem nieszczęśnika, który w tym miejscu zginął, Lubieszów - Lubieszowska Izba, Dziergowice, droga leśna Ruda do Kuźni Raciborskiej - tu z kolei odwiedziłem kąpielisko "Wodnik", dalej drogą Szymocką do Góry Zamkowej Schlossberg. Droga leśna Rakoczowa od Góry Zamkowej w stronę Jankowic jest nie przejezdna ze względu na prace przy odtworzeniu zbiornika na potoku Raczok, mnie jakoś udało się przedostać i jazda dalej w stronę Jankowic, następnie to Zwonowice, Jejkowice i do domu. Cała trasa to 79 km.
Kilka zdjęć z trasy:
01. Rudy - Jezioro Zamkowe foto,
02. Kuźnia Raciborska - dwa nowe zbiorniki p.poż na Zakazanej foto,
03. Kuźnia Raciborska - miejsce pamięci na Zakazanej foto,
04. Dziergowice Jezioro foto, foto,
05. Lubieszów - Słupek graniczny  foto,
06. Korzonek - Akwen "Wiwo" foto, foto,
07. Korzonek - Bar Stop przy parkingu foto, foto.
08. Lubieszów - Lubieszowska Izba foto,
09. Dziergowice - Kościół św. Anny foto,
10. Kuźnia Raciborska - kąpielisko "Wodnik" foto.
11. Jankowice - Droga Raczkowa - odbudowa zbiornika na potoku Raczok foto, foto.
I inne ciekawe miejsca do zobaczenia na zdjęciach.

Więcej zdjęć TU.



lipiec                                               strona główna                                               wrzesień