marzec


Niedobczyce - Niewiadom - Sumina - Lyski.  32 km.  17-03-2023
Kolejny wyjazd do Niedobczyc i Niewiadomia, by po raz trzeci, tym razem przejechać się po nowo wybudowanej ścieżce rowerowej oraz odwiedzić Meandry Rzeki Sumina z Punktem Widokowym, przy którym została odbudowana mogiła Nieznanego Żołnierza przez Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne ”RUDAWA” z Bogunic. Trasa: Rybnik, Niedobczyce, nowa ścieżka rowerowa, Niewiadom, Piece - odwiedziłem rodzinę, Gaszowice, Sumina - kapliczka i krzyż, Lyski ul. Dworcowa, Meandry rzeki Sumina - tu mogiła Nieznanego Żołnierza, stacja kolejowa PKP Sumina, droga leśna DP63 Paruszowiec Wschodni, Jejkowice i do domu. Cała trasa to wg licznika 32,62 km.
  1. Rybnik Niedobczyce: kamień graniczny pola górniczego foto,
  2. Rybnik Niedobczyce - początek lub koniec ścieżki rowerowej foto,
  3. Rybnik Niedobczyce - nowy most na trasie ścieżki rowerowej foto,
  4. Rybnik Niewiadom - koniec lub początek ścieżki rowerowej foto,
  5. Rybnik Niewiadom - "Dąb Pamięci" rotmistrza Zdzisława Kaweckiego foto, więcej TU,
  6. Gaszowice OSP - kamień z Pamiątkową Tablicą foto,
  7. Sumina - Kaplica św. Jadwigi Śląskiej foto, foto,
  8. Meandry rzeki Sumina - Mogiła Nieznanego Żołnierza foto, więcej TU,
  9. Nowa wiata - parking samochodowy na drodze leśnej Pszowski Chodnik foto,
10. Wiata na rozdrożu przy wiadukcie kolejowym Szczerbice/Jeruzalem foto.
Więcej zdjęć TU
Jest też nagrany krótki film z przejazdu nową ścieżką rowerową TU.

Jak pisałem na wstępnie jest to trzeci przejazd tą ścieżką. Wcześniejsze dwa wyjazdy, to wyjazdy podczas  jej budowy, było to możliwe, gdyż dobrze znałem firmę i pracowników, którzy  budowali tą, ścieżkę. Poniżej dwa poprzednie wyjazdy:
1. Rzeka Nacyna - nowe Bulwary nad Nacyną. 36 km.  06-06-2022. klik.
2. Niedobczyce - Niewiadom, budowa ścieżki rowerowej i Serwis Foto24.  23 km.   07-09-2022. klik.






Górki Śląskie - Szymocice - Bogunice.  38 km.  25-03-2023.
Cel wyjazdu to Bogunice, gdzie mieści się siedziba Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego”RUDAWA” z jej prezesem Michałem Lazarem a przy okazji odwiedziłem też miejsca okolicy tzn. w Górkach Śląskich - kościół p.w. Dobrego Pasterza, tzw. "Szlojza" na pograniczu Bogunic i Szymocic, Ośrodek Wypoczynkowy "Leśna Polana" gdzie nie daleko ośrodka jest krzyż o niewiadomej historii, drugi krzyż na drodze leśnej Marysieńka - krzyż Kominiarza, Ośrodek Wypoczynkowy Aqua-Brax gdzie renomują basen, w pobliżu grób Nieznanego Żołnierza. Trasa: Rybnik, Jejkowice, droga DP 63 Paruszowiec Wschodni, obok stacji PKP Sumina, Górki Śląskie, stawy na pograniczu Szymocic i Bogunic, "Szlojza" na rzece Sumina, Nędza/Szymocice "Leśna Polana", dwa krzyże jeden o niewiadomej historii drugi na leśnej drodze Marysieńka, Ośrodek wypoczynkowy Aqua-Brax, Bogunice - Stowarzyszenie "Rudawa", Nowa Wieś, Lyski, Sumina, Jejkowice i do domu.cała trasa wg licznika to 38.64 km.
  1. Górki Ślaskie - kościół pw. Dobrego Pasterza foto,
  2. Szymocice/Bogunice - tzw. "Szlojza" foto,
  3. Nędza/Szymocice - Ośrodek wypoczynkowy "Leśna Polana foto,
  4. Nędza/Szymocice - krzyż z niewiadomą historią foto, foto,
  5. Nędza/Szymocice - krzyż kominiarza foto,
  6. Szymocice - Ośrodek wypoczynkowy Aqua-Brax foto,
  7. Szymocice - Kapliczka drewniana z figurą Matki Boskiej foto, foto, Kapliczka została ufundowana, jak podaje miejscowa legenda, na początku XIX w., jako wotum za ocalenie z rąk złoczyńców przez kupców z Raciborza udających się  na  targ  w  Gliwicach.  We  wnętrzu umieszczono drewnianą figurkę, prawdopodobnie z końca XVIII w., przedstawiającą Matkę Boską z Dzieciątkiem na ręku depczącą smoka – symbolu szatana, którą, ze względów bezpieczeństwa  (przed  kradzieżą),  przeniesiono  do muzeum   Pocysterskiego   Zespołu   Klasztorno-Pałacowego w Rudach. W wyniku wichury na początku lipca 2012 r. Kapliczka ta została przygnieciona przez rosnącą tuż obok zabytkową  lipę  (wg  podania  posadzoną  z  okazji przemarszu  wojsk  króla polskiego  Jana  III Sobieskiego zmierzających w 1683 r. na Wiedeń). Ten sakralny  obiekt  został  całkowicie  odbudowany  w 2013  r.  przez  sołtysa  Nędzy,  Stefana  Kurzydema (górnika z zawodu, w podzięce za ocalenie mu kiedyś życia  w  pracy  na  kopalni)  i  obecnie  jest  pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Świata, której figurkę wstawiono w miejsce poprzedniej. (źródło: https://docplayer.pl/156950175-Gazeta-samorzadowa-gminy-nedza-babice-ciechowice-gorki-slaskie-leg-nedza-szymocice-zawada-ksiazeca-bezplatny-miesiecznik-samorzadowy.html)
  8. Szymocice - grób Nieznanego Żołnierza foto,
  9. Bogunice - Stowarzyszenie "Rudawa"foto, foto,
Miałem to szczęście, że natrafiłem na prezesa pana Michała Lazara, który oprowadził mnie po swojej siedzibie, opowiadał o swojej pasji oraz pokazał Izbę Pamięci w której zgromadzone są eksponaty znalezione przez SEH-"Rudawa". foto, foto. To dzięki stowarzyszeniu w centrum Bogunic przy OSP ustawiono lokalną mapę Wsi Bogunice foto, kamień graniczny Polska-Niemcy z lat  1922-1939 foto oraz opisane i upamiętnione miejsca z historii Bogunic foto.
Więcej zdjęć TU.






Krótki wyjazd z Jackiem 15 km.  26-2023.
Jest to krótki wypad rowerowy z synem Jackiem, dla niego to pierwszy wyjazd rowerowy, dlatego zrobiliśmy małą pętlę wokół Zebrzydowic: Trasa: Rybnik ul. Raciborska, Las przy Koloni Helena, Rybnik - Niewiadom - tu zatrzymaliśmy się przy tzw. Zapadliskach pokopalnianych, drogą leśną do ul. Niewiadomskiej w Jejkowicach, ulicą Niewiadomską obok kapliczki z 1938r. ufundowaną przez Nadleśniczego Mieczysława Jaskulskiego dziękując za wyzdrowienie ciężko poparzonego dziecka. Przy kapliczce, którą wykonał pan Bielak odprawiane są rocznicowe msze święte. Dalej to ul. Główna w Jejkowicach - tu też Kapliczka przydrożna ufundowana przez panią Marie Wojaczek wybudowana w 2008 roku przez pana Józefa Matuszczyk z Nowego Sącza. Figurki wykonał pan Wilhelm Kucharczyk z Zamysłowa. Dalej Jejkowice ul. Dworcowa, Rybnik Zebrzydowice ul. Sowia, ul. Krzywa do lasu nad staw Księżok, dalej obok Górki dla Burka i do domu. Cała trasa liczyła ok 15 km, licznik trochę późno założyłem, stąd taki pomiar 13.86 km.
1. Rybnik ul. Raciborska foto,
2. Rybnik Niewiadom - zapadliska foto,
3. Jejkowice - kapliczka przydrożna z 1938 r. foto, ufundowana przez Nadleśniczego Mieczysława
Jaskulskiego dziękując za wyzdrowienie ciężko poparzonego dziecka. Przy kapliczce, którą wykonał pan Bielak odprawiane są rocznicowe msze święte.
4. Jejkowice ul. Główna - kapliczka na prywatnej posesji z 2008 r. foto, Kapliczka przydrożna
ufundowana przez panią Marie Wojaczek wybudowana w 2008 roku przez pana Józefa Matuszczyk z Nowego Sącza. Figurki wykonał pan Wilhelm Kucharczyk z Zamysłowa.
5. Rybnik Zebrzydowice - staw Księżok foto.
Więcej zdjęc TU.





styczeń                                        strona główna                               kwiecień