Czerwionka-Leszczyny. Jaśkowice. Rowień. 62 km. 29-06-2023.
Wyjazd do Czerwionki-Leszczyn celem ponownego odszukania miejsc, które odwiedziłem w kwietniu 2020 roku. Chodzi o obelisk ukryty w lesie przy osiedlu Karolinka. Obelisk ten to wg miejscowych pozostałość po zbiorowej mogile żołnierzy niemieckich, na szczycie obeliska miał znajdować się orzeł z fastyką. Następnym obiektem, to prawdopodobnie grób wojenny, brak jakichkolwiek informacji o obelisku jak i o grobie. W Leszczynach odwiedziłem odremontowany "Zameczek Bartelta", plac zabaw ze zegarem słonecznym. W parku im. Piotra Furgoła została wybudowana tężnia solankowa i basen, ścieżki dla rolkarzy i inne ciekawostki. Następnym celem to Góra Ramża, Kapliczka św. Huberta, zasypany stary zbiornik przepompowni oraz źródło wody w Jaśkowicach. W Orzeszu-Jaśkowicach w Lesie Pasterniok znajduje się Wspólna Mogiła Powstańców Śląskich I Osób Rozstrzelanych. Dalej to Palowice Z pięknymi stawami hodowlanymi, Szczejkowice - źródełko wody, tu z kolei miłe zaskoczenie, bowiem została odnowiona wiata jak i ogrodzenie. Zostało to uczynione wg daty na belce 07-06-2023. Jadąc dalej wstąpiłem do restauracji "Borowik" następnie do "Biesa" niestety zamknięta. Rowień, Gortatowice lotnisko i do domu. Cała trasa to 62, 68 km.
1. Czerwionka-Leszczyny. Zegar słoneczny, zameczek,
2. Czerwionka-Leszczyny. Tężnia solankowa,
3. Czerwionka-Leszczyny. Basen,
4. Czerwionka-Leszczyny. Zbiorowa Mogiła żołnierzy niemieckich,
5. Czerwionka-Leszczyny. Mogiła wojenna,
6. Czerwionka-Leszczyny. Góra Ramża. Kapliczka św. Huberta,
8. Czerwionka-Leszczyny. Radar meterologiczny,
9. Orzesze, Jaśkowice. Leśne źródełko z kapliczką nadrzewną, film
10. Orzesze. Pomnik Poległych Na Pasternioku,
11. Szczejkowice. Źródełko, odnowiona wiata i otoczenie,
12. Rybnik Gotartowice. Lotnisko.
Dziergowice-Korzonek. 88 km. 25-06-2023.
Wyjazd na dzikie kąpieliska do Dziergowic i Korzonka. Trasa: Rybnik, Stodoły, Rudy, Solarnia, Dziergowice, Lubieszów, Bierawa, Grabówka i Korzonek. Powrót: od Korzonka aż do Solarni tą samą trasą, dalej droga leśna Dyrekcyjna, miejsce śmierci strażaków w 1992 roku, Kuźnia Raciborska, kąpielisko "Wodnik", droga leśna Skośna, Szymocice - restauracja Laguna, kąpielisko nie czynne. Górki Śląskie, Sumina - Łowisko Taaka Ryba, Jejkowice, Zebrzydowice i do domu. Cała trasa to wg licznika 88 km.
1. Rybnik Stodoły - Przystań kajakowo-rowerowa "Aktywni",
2. Rudy - Kolejka wąskotorowa,
3. Kuźnia Raciborska droga leśna Zakazana foto, foto,
4. Dziergowice - kąpielisko foto,
5. Lubieszów - kościół,
6. Korzonek - Akwen Vivo foto, i film z kąpieli,
7. Korzonek "Bar Stop", foto,
8. Kuźnia Raciborska. Dyrekcyjna - Miejsce Pamięci, foto, foto,
9. Kuźnia Raciborska. Dyrekcyjna - Dąb Powstań Śląskich i obelisk, foto,
10. Kuźnia Raciborska - Kąpielisko "Wodnik",
11. Kuźnia Raciborska - droga leśna Skośna "Trzy Sosny",
12. Szymocice - Restauracja "Laguna",
13. Sumina - Łowisko "Taaka Ryba".
9. Orzesze, Jaśkowice. Leśne źródełko z kapliczką nadrzewną, film
10. Orzesze. Pomnik Poległych Na Pasternioku,
11. Szczejkowice. Źródełko, odnowiona wiata i otoczenie,
12. Rybnik Gotartowice. Lotnisko.
Więcej zdjęć (78).
Dziergowice-Korzonek. 88 km. 25-06-2023.
Wyjazd na dzikie kąpieliska do Dziergowic i Korzonka. Trasa: Rybnik, Stodoły, Rudy, Solarnia, Dziergowice, Lubieszów, Bierawa, Grabówka i Korzonek. Powrót: od Korzonka aż do Solarni tą samą trasą, dalej droga leśna Dyrekcyjna, miejsce śmierci strażaków w 1992 roku, Kuźnia Raciborska, kąpielisko "Wodnik", droga leśna Skośna, Szymocice - restauracja Laguna, kąpielisko nie czynne. Górki Śląskie, Sumina - Łowisko Taaka Ryba, Jejkowice, Zebrzydowice i do domu. Cała trasa to wg licznika 88 km.
1. Rybnik Stodoły - Przystań kajakowo-rowerowa "Aktywni",
2. Rudy - Kolejka wąskotorowa,
3. Kuźnia Raciborska droga leśna Zakazana foto, foto,
4. Dziergowice - kąpielisko foto,
5. Lubieszów - kościół,
6. Korzonek - Akwen Vivo foto, i film z kąpieli,
7. Korzonek "Bar Stop", foto,
8. Kuźnia Raciborska. Dyrekcyjna - Miejsce Pamięci, foto, foto,
9. Kuźnia Raciborska. Dyrekcyjna - Dąb Powstań Śląskich i obelisk, foto,
10. Kuźnia Raciborska - Kąpielisko "Wodnik",
11. Kuźnia Raciborska - droga leśna Skośna "Trzy Sosny",
12. Szymocice - Restauracja "Laguna",
13. Sumina - Łowisko "Taaka Ryba".
Więcej zdjęć (84).
Chwałęcice, Stodoły, Rudy. 32,6 km. 17-06-2023.
Wyjazd do Chwałęcic do Ośrodka Żeglarskiego "Koga Kotwica" tam czekał na nas kuzyn, który zabrał syna na żeglugę po Jeziorze Rybnickim łodzią "Betina" ja natomiast ruszyłem dalej do Stodół i Rud. W Stodołach odwiedziłem ponownie restaurację "Mona" w dawnym pocysterskim dworze z XVIII w. A także za zezwoleniem odwiedziłem nieczynny jeszcze kompleks Berry SPA tam też zrobiłem kilka zdjęć. Dalej to Rudy - tu z kolei odwiedziłem Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy, sklep cysterski oraz Zabytkową Kolej Wąskotorową. Później przez las do Stodół - odwiedzić znajomych z Przystani Kajakowo-Rowerowej "Aktywni". Zrobiłem kilka zdjęć z panią Natalią wokalistką zespołu Luz & Blues Live Band, gospodarzem panem Jackiem i oczywiście wspólna fotka z panią Gosią, z powrotem do Chwalęcic na przystań "Kotwica" i do domu. Pozdrowienia przesyłam wszystkim, z którymi udało mi się spotkać. Cała trasa to wg licznika 32.59 km.
1. Chwałęcice - Zalew Gzel foto,
Wyjazd do Chwałęcic do Ośrodka Żeglarskiego "Koga Kotwica" tam czekał na nas kuzyn, który zabrał syna na żeglugę po Jeziorze Rybnickim łodzią "Betina" ja natomiast ruszyłem dalej do Stodół i Rud. W Stodołach odwiedziłem ponownie restaurację "Mona" w dawnym pocysterskim dworze z XVIII w. A także za zezwoleniem odwiedziłem nieczynny jeszcze kompleks Berry SPA tam też zrobiłem kilka zdjęć. Dalej to Rudy - tu z kolei odwiedziłem Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy, sklep cysterski oraz Zabytkową Kolej Wąskotorową. Później przez las do Stodół - odwiedzić znajomych z Przystani Kajakowo-Rowerowej "Aktywni". Zrobiłem kilka zdjęć z panią Natalią wokalistką zespołu Luz & Blues Live Band, gospodarzem panem Jackiem i oczywiście wspólna fotka z panią Gosią, z powrotem do Chwalęcic na przystań "Kotwica" i do domu. Pozdrowienia przesyłam wszystkim, z którymi udało mi się spotkać. Cała trasa to wg licznika 32.59 km.
1. Chwałęcice - Zalew Gzel foto,
2. Chwałęcice - przystań Kotwica foto,
3. Stodoły - Restauracja "Mona" foto i Berry SPA foto, foto link,
4. Rudy - Bazylika Matki Boskiej Pokornej foto, foto,
4. Rudy - Bazylika Matki Boskiej Pokornej foto, foto,
8. Chwałecice - Ośrodek Żeglarski "Koga Kotwica" foto,
9. Rybnik - staw hodowlany "Księżok" foto.
Więcej zdjęć.
Jest też nagrany kamerą Re film z tego wyjazdu, składający się z trzech części. Pierwsza to ośrodek żeglarski "Koga Kotwica" w Chwałęcicach z przygotowywania łodzi do wypłynięcia, drugi zabytkowa stacja kolejki wąskotorowej w Rudach i trzeci to przystań kajakowo-rowerowa "Aktywni" w Stodołach, gdzie przygotowuje się zespół Luz&Blues Live Band do wieczornych występów. Całość to 7min. 13 sek.
Stodoły - Zalew Pniowiec. 25 km. 11-06-2023.
Wyjazd celem odwiedzenia: przystań Kotwica, Zalew Pniowiec, dawny dwór z XVIII w a teraz hotel/restauracja "Mona", przystań "Aktywni Team" - niestety zamknięta, przystań "Cicha Zatoka", ośrodek szkoleniowo - wypoczynkowy "Stodoły", Zapora Czołowa Jeziora Rybnickiego, powrót przez Orzepowice Bulwarami nad Nacyną i do domu. Cała trasa to wg licznika 25. 23 km.
1. Chwałęcice - Zalew Gzel foto,
2. Chwałęcice - przystań Kotwica foto,
3. Chwałęcice - Zalew Pniowiec foto,
4. Stodoły - Zalew Pniowiec foto,
7. Chwałęcice - Jezioro Rybnickie foto,