lipiec




Racibórz, Borzysławice, Polska Cerekiew, Rudnik, Sumina. 106 km.  27-07-2023.

Wyjazd do Borzysławic w celu odszukania i zwiedzenia ruin dawnego dworu z XVIII w. przez miejscowych nazywany zamkiem. Na miejscu okazało się, że ów dwór popada w kompletną ruinę, zawalone ściany, stropy. Kiedyś był siedziba PGR-u. Wprawdzie jest prowizorycznie ogrodzony, ale można się do niego dostać na własna odpowiedzialność. Obecnie prawdopodobnie wystawiony na sprzedaż. Trasa: do Raciborza dojechałem pociągiem, a z tamtą rowerem w dalsza drogę. Po drodze Pawłów, Krowiarki - odszukanie figury św. Panienki, zamek - teren prywatny niedostępny. Szczyty - dwór, Maciowakrze - odwiedziny znajomego, Dobrosławice, Ucieszków i cel Borzysławice. Powrót: Dąbrowa, Pawłowiczki, Ostrożnica, Polska Cerekiew, Grzędzin, Dolędzin, Modziurów - pałac, Strzybnik - ruiny pałacu, Rudnik - ruiny pałacu, oraz wizyta u siostrzenicy. Dalej Racibórz, Markowice, Budzin, Żytna, Nowa Wieś, Lyski, Sumina, Jejkowice i do domu. Cała trasa to wg licznika 106.40 km. wraz z dojazdem na PKP Rybnik.
  1. Racibórz - Kolumna Matki Bożej foto,
  2. Krowiarki - figura św. Panienki foto,
  3. Szczyty - Pałac z XIX wieku foto,
  4. Borzysławice - Brama Berlińska foto,
  5. Borzysławice - Dwór z XVIII wieku foto, obiekt jest ogrodzony.
  6. Polska Cerekiew - Budynek Bramy z 1670 r. foto,
  7. Polska Cerekiew - Pałac Fryderyka von Oppersdorffa foto,
  8. Modziurów - Pałac z 1864 roku wybudowany przez rodzinę von König foto,
  9. Strzybnik - Kuźnia pałacowa foto,
10. Strzybnik - Mauzoleum rodziny von Eickstedt foto,
11. Strzybnik - Ruiny pałacu z ok. 1815 roku Fritza von Bischoffshausen foto,
12. Rudnik - Ruiny pałacu z 1797 roku rodu von Selchow foto, ogrodzony.
13. Racibórz - Zamek Piastowski foto. I wiele więcej ciekawych miejsc po trasie przejazdu.
Wszystkie te miejsca są opisane na zdjęciach (272). Jest też film, a właściwie pokaz slajdu z tych że zdjęć. Uwaga na filmie są zdjęcia z Dworu w Borzysławicach opisane jako Dwór z VIII wieku, a ma być Dwór z XVIII wieku.





"Koga Kotwica"- motorówka. 11km rowerem.  16-07-2023.

Jest to wyjazd do Ośrodka Żeglarskiego "Koga Kotwica". Dzięki uprzejmości kolegi kuzyna pana Andrzeja, miałem okazję skorzystać z rejsu łodzią motorową. Jak się później okazało nie był to jedyny rejs, ale cztery, co w sumie dało ok. 54 minut pływania. Niewątpliwie była to atrakcja dnia, szkoda tylko, że nie zabrałem ze sobą telefonu, którym zapisuje ślad trasy. Z tych 54 minut rejsu utworzyłem jeden film ukazujący piękno i możliwości łodzi motorowej prowadzonej przez właściciela, za co pięknie dziękuję!. Celem rejsu to mieszanie i natlenianie wody dla utrzymania właściwych warunków niezbędnych do życia biologicznego i do rozwoju.. Więcej zdjęć (30)





Silesianka-pl. Wieże widokowe.  113 km.  15-07-2023.
Wyjazd wg śladu trasy ze strony: silesianka-pl. Racibórz - platforma widokowa w Arboretum Bramy Morawskiej. Wieża i platforma widokowa w Pogrzebieniu, Lubomia. Platforma/podest widokowy w Grabówce, Buków. Wieża widokowa w Ruinach Zamku w Tworkowie, Bieńkowice, Bojanów, Krzanowice, Pietraszyn. Wieża widokowa w Pietrowicach Wielkich, Kornice, Żerdziny, Arboretum w Raciborzu. Do tego trzeba jeszcze dodać trasę dojazdu z Rybnika do Raciborza i powrót do Rybnika, a przy okazji odwiedziłem też wieżę widokową w Łukowie Śląskim, tak się zrobiło ponad 113 km. w upale. Nie zabrakło też i innych ciekawych miejsc po trasie przejazdu.Więcej zdjęć (117). Jest też film nagrany podczas tego wyjazdu. Film składa sie z dwóch częćci: pierwsza to platforma widokowa w Raciborzu Las Obora, a druga to Buków z Magiczną Plażą.





Kędzierzyn Koźle, Sławięcice, Rudziniec. 100 km.   11-07-2023

Wyjazd do Kędzierzyna Koźla w celu odszukania dwóch kamieni/pomników, pierwszego odnalazłem w lesie na obrzeżach oś. Piastów, na kamieniu znajduje się tabliczka z napisem "Las Pamięci Jana Pawła II" i został tam umieszczony podczas sadzenia nowego lasu w miejscu wycinek w rejonie osiedla, o czym był reportaż w TV. Drugi kamień/pomnik znajduje się w lesie w Rudzińcu i pochodzi z czasów, kiedy okoliczne lasy należały do rodu Hohenlohe, ich siedzibą był nieistniejący pałac w Sławięcicach a z wizytą w te strony przybył cesarz Niemiec Wilhelm II Hohenzollern. Ten kamień właśnie upamiętnia to wydarzenie widnieje na nim rok 1897 - prawdopodobnie odbyło się wspólne polowanie. Informacje o kamieniu uzyskałem ze strony na FB "Podróże Pietruchy" oraz Nadleśnictwa Kędzierzyn, Lasy Państwowe. Trasa przejazdu: Rybnik, Szymocice, Kuźnia Raciborska, Solarnia, Dziergowice, Lubieszów, Bierawa, Stare Koźle, Kędzierzyn Koźle, Sławięcice, las gdzie znalazłem kamień/pomnik w okolicach Rudzińca, Łącza, Goszyce, Brantołka, Rudy, Stodoły, Orzepowice i do domu. Oczywiście po drodze było dużo więcej atrakcji m.in. odszukanie schronów w pobliżu Zakładów Chemicznych w Blachowni oraz odwiedzenie gablot przy Muzeum Stowarzyszenia "BLECHAMMER'44". Wszystko opisane  jest na na zdjęciach. Cała trasa wg licznika to ponad 100 km.Więcej zdjęć (134). Jest też krótki film nagrany obok muzeum.





Chwałęcice, Stodoły, Zwonowice.  30 km. 07-07-2023.

Krótki popołudniowy wypad na Przystań "Koga Kotwica", tym razem od strony ul. Jana Kotucza a dalej Bulwarami nad Nacyną prze Orzepowice. Krótki pobyt i jazda do Stodół na Przystań Kajakowo - Rowerowa "Aktywni", tu też chwilowy pobyt, następnie kilka zdjęć Restauracji Mona i kierunek Zwonowice, tu z kolei Winna Góra z byłą leśniczówka, Grób Wojenny ukryty w lesie przy ul. Sumińskiej, staw hodowlany Buczkowiec i dalej drogą leśną DP 63 Paruszowiec Wschodni do Jejkowic i do domu. Cała trasa to 30 km.Więcej zdjeć (60)
1. Chwałęcice - Przystań "Koga Kotwica" foto,
2. Stodoły - Korona Zapory Głównej foto,
3. Stodołu - Przystań "Aktywni" foto,
4. Stodoły - Restauracja Mona foto,
5. Zwonowice - Winna Góra, zameczek, był lesniczówka foto,
6. Zwonowice - Grób Wojenny foto,
7. Zwonowice - staw Buczkowiec foto.
I inne ciekawe miejsca.


Niedobczyce, Niewiadom, Rydułtowy, Chwałęcice. 35 km    05-07-2023.
Krótki wyjazd celem odwiedzenia rodziny, a przy okazji miejsca już kiedyś zwiedzone, mowa tu o źródełku na Okrzeszyńcu, ścieżka rowerowa wzdłuż rzeki Nacyna pomiędzy Niedobczycami w Niewiadomiem - tu odwiedziłem siostrę. Zabytkowa kopalnia "Ignacy", piękna restauracja "Arkady", Rydułtowy - Park Sensoryczny, tężnia solankowa, i odwiedziny szwagra. Jejkowice, Chwałęcice - Gzel, Ośrodek Żeglarski "Koga Kotwica", Orzepowice - Bulwary Nad Nacyną, i do domu. Cała trasa to wg licznika 35.3 km.Więcej zdjęć (54)


Januszkowice, Zdzieszowice. 122 km. 02-07-2023.
Niedzielny wyjazd do Januszkowic nad Jezioro Srebrne oraz do Ośrodka Wypoczynkowego Rueda nad Jeziorem Dużym. Następnie miejscowość Zdzieszowice, gdzie znajduje się chyba jeden z ostatnich w naszej części Europy prom o napędzie ręcznym! "Prom Józef" prom ten przepychany jest za pomocą drewnianych kołków, zahaczanych o linę rozpiętą między brzegami rzeki. Kołków jest więcej dla chętnych pomocą pasażerów. To właśnie tym promem po raz pierwszy przeprawiłem się przez rzekę, w czasie przeprawy dopadł nas solidny deszcz. Trasa przejazdu: Rybnik, Stodoły, Rudy, Kotlarnia, Korzonek, Stare Koźle, Brzeźce, Kędzierzyn Koźle, Januszkowice - Jezioro Srebrne, Ośrodek Rueda, Zdzieszowice - prom "Józef". Powrót: Mechnica, Poborszów, Komorno, Większyce, Koźle, Kobylice, Landzmierz, Cisek, Bierawa, Lubieszów, Dziergowice, Solarnia, Kuźnia Raciborska, Szymocice, Górki Śląskie, Sumina, Jejkowice i do domu. I dużo więcej atrakcji po trasie. Wszystkie można prześledzić na dołączonych zdjęciach (135) są opisane i posiadają koordynaty. Cała trasa to 122 km.Film z przeprawy promem "Józef"

      
Śad trasy nagrany z Rybnika do Januszkowic.

Ślad trasy nagrany z Januszkowic przez Zdzieszowice do Rybnika

czerwiec                                        strona główna                                            sierpień