sierpienc
Rybnik Śródmieście.  10 km.    31-08-2023.
Krótki wypad do Śródmieścia sprawdzić mieszkanie itp. Trasa: Rybnik ul. Grunwaldzka, skwer wiśniowy na Raciborskiej, Poprzeczna, Targowa, Młyńska, Klasztorna. 3-go Maja, Kraszewskiego, Park na Górce - kościół, kaplica, Cegielniana - Cafe Vienna, Rudzka, Orzepowice ul. Energetyków, Tulipanów, wjazd na budowaną ul. Storczyków - sprawdzić postępy pracy aż do Ronda Orzepowickiego, Dalej ul. Henryka Mikołaja Góreckiego, Budowlanych i na ul. Chabrową. Cała trasa to wg licznika 10.45 km. Więcej zdjęć (45)





Rybnik "Kotwica" - motorówka 27-08-2023.
Późno wieczorny rejs motorówką z kolegą i właścicielem panem Andrzejem oraz kuzynem Piotrem po Jeziorze Rybnickim. Rejs rozpoczęliśmy po godz. 18 a zakończyliśmy po ciemku ok. godz. 20.30. Jak poprzednim razem adrenaliny nie zabrakło. Pływaliśmy dosyć długo raz tylko przybijaliśmy do przystani, by zabrać panią Alinę. Filmowanie drugiego rejsu na pokładzie z panią Aliną nie powiodło się, zbyt ciemno. Kamera, którą nagrywałem nie nadaje się do nagrywania o tak późnej porze, czego jeszcze nie wiedziałem. Jest to mała kamera sportowa Htc Re, która jest wodoszczelna, dlatego nią nagrywałem. Zdjęcia pochodzą z nagranego z pierwszego rejsu oraz kilka z zakończenia pływania. Stąd ich niska jakość. Piękne podziękowania dla naszego kapitana i właściciela łodzi pana Andrzeja. Dziękujemy! Trasa rowerowa to 11 km.Więcej zdjęć (30)
Film z pierwszego rejsu,
Film z drugiego rejsu. film ten jest nagrywany o późnej porze, prawie po ciemku jakośc nie najlepsza!





Krzyż Saperów. Kuźnia Raciborska.   42 km.  25-08-2023.
Ponowny wyjazd do Kuźni Raciborskiej w celu odwiedzenia miejsca tragedii z 08-10-2019 gdzie podczas usuwania przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych doszło do niekontrolowanego wybuchu. Na miejscu zginęło dwóch saperów, trzeci zmarł w szpitalu, poważnie rannych zostało jeszcze trzech saperów. Obok krzyża została umieszczona Tablica Pamiątkowa z opisem tragedii i wzruszający wiersz napisany przez mł. chor. Leszka Rozak. Powrót przez Górę Zamkową, bardziej znaną, jako Schlossberg, gdzie na drodze leśnej Raczokowa zadbano i poprawiono brzegi zbiorników p.poż, utwardzono dojazd do nich, poprawiono przepusty wodne a wszystko dla bezpieczeństwa lasu, zwierzyny i nas. W Jankowicach na ul. Wiejskiej stoi pięknie odnowiona kapliczka św. Izydora Oracza. Cała trasa to wg licznika 42 km.Więcej ciekawych i opisanych miejsc na zdjęciach (59)
Jest też krótki 4.45 min. film. na temat krzyża.

.



Pszów.  27 km. 23-08-2023.
Kolejny wyjazd do Pszowa celem zakończenia usuwania awarii.
Kilka zdjęć (10)






Pszów. 37 km.  22-08-2023.
Wyjazd do rodziny.
Więcej zdjęć (32)





Szczepanek - Jaskinia, Bzinica Nowa - Grób Karolinki. 174 km.  19-08-2023.

Wyjazd do Szczepanka celem odszukania jaskini. Jest to stare już nieeksploatowane wyrobisko wapieni z naturalnymi wypustkami i pęknięciami, na spągu jaskini gruzowisko wapienia. W jaskini panuje chłód bardzo przydatny na upały o tej porze roku. Sama jaskinia jest zaniedbana, zarośnięta chaszczami, zaśmiecona a szkoda, bo jest to ciekawe miejsce. Drugi cel to Bzinica Nowa odwiedzenia grobu Karolinki Kleinert ze słynnej przyśpiewki ludowej "Poszła Karolinka do Gogolina a Karliczek za nią..." Grób ten znajduje się na krańcu wsi na nieczynnym cmentarzu ewangelickim. Grobem opiekuje się Stowarzyszenie „Karolinka”. Karolinka ta nie jest tą z słynnej ludowej piosenki, pisze o tym na swojej stronie internetowej Opolanka z pasją. Trzecim cel to Dąbrówka Hubertus - Polana śmierci. Krzyż Partyzancki. Trasa: Rybnik, Rudy, Goszyce, Ujazd, Jaryszów, Sieroniowice, Dziewkowice, Szczepanek, Gąsiorowice, Łaziska, Kolonowskie, Bzinica Nowa. Powrót: Pludry, Pietraszów, Zawadzkie, Dąbrówka, Płużniczka, Pawłowice, Słupsko, Pławniowice, Rudno, Sierakowice, Tworóg Mały, Bargłówka, Rudy, Stodoły i do domu. Po trasie przejazdu wieli innych ciekawych miejsc, wszystkie są opisane na zdjęciach. Cała trasa to wg licznika 174 km.Poniżej kilka miniaturowych zdjęc z trasy:
  1. Rybnik foto,
  2. Szczepanek - jaskinia foto,
  3. Kolonowskie - Dzika Chata foto,
  4. Kolonowskie - Izba Tradycji foto,
  5. Bzinica Nowa - grób Karolinki foto,
  6. Bzinica Nowa - grób Karolinki foto i tłumaczenie "(„Tutaj spoczywa w Bogu moja ukochana żona,
      nasza dobra matka i babcia Karoline Kleinert.11.7.1884 – 13.6.1939” ).
  7. Zawadzkie - źródełko foto,
  8. Dąbrówka Hubertus - Polana śmierci. Krzyż Partyzancki foto,
  9. Dąbrówka - ruiny pałacu foto,
10. Słupsk - Pomnik Ofiar I Wojny Światowej foto,
11. Pławniowice foto,
12. Tworóg Mały foto,
13. Rudy foto,
14. Rybnik Stodoły - Przystań Aktywni foto.
15. Rybnik Stodoły - Restauracja Mona foto.
I wiele innych ciekawych miejsc po trasie. Wszystkie te miejsca są opisane na zdjęciach.Więcej zdjęć (120)




Gąsiorowice - Jemielnica. 151 km.  13-08-2023.
Trasa przejazdu: Rybnik, Stodoły, Rudy, Kotlarnia, Stara Kuźnia, Sławięcice, Ujazd - ruiny pałacu biskupów wrocławskich, Strzelce Opolskie – Wieża Ischl, w Parku Renardów odnalazłem miejsce pochówku Hrabiego Wolfganga zu Castell-Castella i cel wyjazdu Gąsiorowice. Z powrotem: Jemielnica - Sanktuarium Św. Józefa. Parafia Wniebowzięcia NMP oraz Spichlerz z XVIII wieku, Centawa, Błotnica Strzelecka, Kotulin, Proboszczowice, Chechło, Rudziniec - Leśna Perła, Pałac i drewniany kościół, Łącza, Sierakowice, Tworóg Mały, Bargłówka, Rudy, Stodoły i do domu. Cała trasa to wg licznika 151.63 km. Celem wyjazdu do Gąsiorowic było odszukanie wszystkich gąsek rozsianych po wiosce, odszukanie murali i deskali oraz odwiedzenia Izby Tradycji prowadzonej przez pana Mateusza Stróżyka. Było to możliwe dzięki wstawiennictwu gospodarzy "Agroturystyki Lamich" pani Katarzyny i Joachima, to oni umówili mnie z panem Michałem. Z panem Michałem udałem się też do jego wujka pana Norberta Lorenza, który również pasjonuje się historią i uzbierał ogromną ilość różnych rzeczy w swoim garażu, ma tam własne muzeum. W Gąsiorowicach odszukałem 18 figurek gąsek, dwa murale, 3 deskale autorstwa pana Arkadiusza Andrejkowa, Izbę Tradycji i garażowe muzeum pana Norberta. Po tym wszystkim udałem się do gospodarzy Agroturystyki Lamich z podziękowaniem dla pani Katarzyny i Joachima, pan Joachim na koniec wizyty zabrał mnie na swoje "Rancho", gdzie urządził swoisty plac zabaw dla dzieci. Serdecznie polecam odwiedzenie Gąsiorowic, jest to piękna wioska z atrakcjami i życzliwymi mieszkańcami, a przede wszystkim zapraszam w imieniu gospodarzy do Agroturystyki Lamich. Pięknie dziękuję Wszystkim za okazaną życzliwość i poświęcony czas. Dziękuję!
 1. Strzelce Opolskie - wieża Ischl foto,
 2. Strzelce Opolskie - mogiła Hrabiego foto, foto,
 3. Gąsiorowice - gąski foto,
 4. Gąsiorowice - murale foto, foto,
 5. Gąsiorowice.- deskale foto, foto, foto,
 6. Gąsiorowice - "Izba Tradycjifilm,
 7. Gąsiorowice - prywatne muzeum foto , foto,
 8. Gąsiorowice - gospodarze "Agroturystyki Lamich",
 9. Jemielnica - Sanktuarium św. Józefa foto, foto,
10. Jemielnica - Spichlerz z XVIII wieku foto, foto,
11. Rudziniec - Leśna Perła foto,
12. Rudziniec - Pałac foto,
13. Rudziniec - ruiny kaplicy foto, foto.
I wiele innych ciekawych miejsc po trasie przejazdu, które są opisane i wszystkie maja współrzędne dzięki temu można zobaczyć gdzie dane zdjęcie zostało wykonane
Więcej zdjęć (270) wszystkie są opisane i posiadają współrzędne tak, że można zobaczyć gdzie dane zdjęcie było zrobione. Oprócz zdjęc jest też pokaz slajdów.

Pieczątki:(5 sztuk).


.



Kędzierzyn Koźle. "Szlak Kolejowy". Polska Cerekiew.
Grzegorzowice.  114 km.  10-08-2023. Wyjazd do Kędzierzyna Koźla celem odszukania miejsc, które znalazłem dzięki wpisie na FB Podróże Pietruchy, za co piękne dzięki a przy okazji odwiedziłem inne znane miejsca. Trasa: Rybnik, Stodoły, Rudy, Goszyce, Korzonek, Kędzierzyn Koźle, Koźle, Większyce i Szlak Kolejowy a po drodze Długomiłowice i piękny mural hrabianki na szkole, Sukowice - miejsce tragedii z 12.11.1939 r. oraz odnowiony dawny dworzec z fajnym muralem. Dalej to Polska Cerekiew gdzie ma swój początek lub koniec ścieżka rowerowa "Szlakiem Kolejowym", Ciężkowice, Sławików - ruiny pałacu, Grzegorzowice - prom, Nędza, Górki Śląskie, Sumina - Taaka Ryba i do domu. Cała trasa wg licznika to 114,15 km.
 1.
Kędzierzyn Koźle - Figura św. Katarzyny foto,
 2.
Kędzierzyn Koźle - mogiła leśna foto, link,
 3.
Koźle - Zabytkowa Śluza foto,
 4.
Koźle - Plac Rady Europy foto,
 5.
Koźle - Zamek Piastów kozielskich foto,
 6.
Większyce - Szlak Kolejowy foto,
 7.
Długomiłowice - mural hrabiny foto, link,
 8.
Sukowice - miejsce tragedii kolejowej foto, link,
 9.
Sukowice mural na dawnym dworcu foto, link,
10.
Sławików - ruiny pałacu foto, link,
11.
Grzegorzowice - prom foto.
I wiele innych ciekawych miejsc po trasie przejazdu, które opisane są na zdjęciach.Pieczątka:Więcej zdjęć (115) wszystkie są opisane i posiadają współrzędne.







Rybnik Północ i okolice. 36 km.   04-08-2023.
Popołudniowy wypad w okolice Rybnika Północ na tzw. objazd dzielnic. Trasa: Maroko Nowiny - Górka dla Burka, las Księżok, ul. Krzywa do ul. Maksymiliana Buhla. Chwalęcice Zalew Gzel, Kotwica, Stodoły - przystań kajakowo-rowerowa, Grabownia, Golejów, Kamień, ul. Mikołowska przebudowa wiaduktu, mostu oraz budowa przejścia w rejonie tężni przy ul. Cichej, Paruszowiec tężnia, Wiśniowiec - Park Sportowy, Bulwary nad Nacyną i do domu. Cała trasa to wg licznika 36 km.Więcej zdjęć (64) Wszystkie są opisane i posiadają współrzędne.



lipiec                                          strona główna                                               wrzesień