luty

Kamień Królik - kamień Stowek ZEP         67km         28-02-2015
Trasa zaplanowana celem odszukania kamieni pamiątkowych tj. Biały kamień na skrzyżowaniu drogi leśnej Stodolskiej z Ochojską (skąd taka nazwa?), kamień Królik, kamień Stowek ZEP na Raciborskiej droga nr 425, kamień Tartak na prywatnej posesji, kamień bez opisu, ustawiony na drodze leśnej Koźlikowej. Wiadukt nad nieczynną kolejką wąskotorową, ścieżką zdrowia obok rzeki Sumina do zabytkowej stacji nieczynnej kolejki wąskotorowej w Nędzy i z powrotem przez Górki Śląskie, gdzie zrobiłem zdjęcie kamieniu ustawionym na skwerze na przeciw kapliczki i zdjęcie pozostawionego biustonosza na poręczy mostu na rzece Suminie dalej przez Jejkowice do Rybnika. Podczas przejazdu zrobiłem też zdjęcia leśniczówek i tak, jako pierwsza leśniczówka Gzel, następnie leśniczówka Brantołka, leśniczówka Wildek, leśniczówka Krasiejów, była leśniczówka  w Szymocicach i innym ciekawym obiektom.
Zabytkowa nieczynna stacja kolejki wąskotorowej, duży kamień na skwerze po przeciwnej stronie kapliczka i pozostawiona bielizna na poręczy mostu nad rzeką Sumuną.
Wiadukt nad nieczynną kolejką wąskotorową, pozostałości po torowisku, była leśniczówka oraz pozostałości po jakiś budynkach nad rzeką Sumina.
Duży kamień bez opisu  na drodze leśnej Koźlikowej, ale tak postawiony by było możliwe jego opisanie.
Leśniczówka Wildek i leśniczówka Krasiejów wystawiona na sprzedaż.
Kamień "Stowek ZEP, napis na kamieniu WP. Szyndzielorz i data 1990 postawiony na cześć przeprowadzki w tymże roku, Stowek to dawne określenie stawu , kamień Tartak u Zepa 2007na prywatnej posesji czyli na tartaku.
Leśniczówka na Brantołce, kapliczka na Raciborskiej  droga nr 425 do Rud Kozielskich.
Leśniczówka Gzel, tor nieczynnej kolejki wąskotorowej w Paproci, zdewastowany most nad rzeką Rudą, kamień bez opisu na skrzyż. dróg leśnych z Rud a Paprocką, tzw. Biały Kamień na Ochojskiej i Stodolskiej oraz spotkanie na "Zielonej Klasie"


Kamień Herzog - kamień Mateusz.       47km           22-02-2015
Kamień Mateusz 1977. Miejsce tragicznej śmierci podczas polowania w 1977 roku. Kompan z polowania zastrzelił nieszczęśliwie swojego druha!
Metalowy krzyż wys. ok 1.8m postawiony ku pamięci kominiarza, który w tym miejscu zamarzł. Paśnik Marysieńka. Krzyż jak i paśnik są niedaleko obok siebie na ścieżce leśnej zwanej Marysieńka.
Drewniany krzyż z kapliczką na drzewie, mycie roweru, Janik-mityczny rycerz założyciel Jankowic, kamień narzutowy bez opisu obok straży pożarnej oraz leśniczówka za przejazdem kolejowym Szymocice.
Kamień Herzog z datą 1.10.1996 prawdopodobnie w tym miejscu odbyło się ostanie polowanie księcia raciborskiego.
Osławiony złą sławą tzw. Czerwony Mostek. W ty miejscu dochodzi najczęściej do wypadków drogowych. Nazwa Czerwony Mostek bierze się z tego, gdyż został wybudowany z czerwonej cegły. Tutaj też spotkałem pana Ryszarda z Szczerbic, który jeździ na rowerze od maja 2014r.
Leśniczówka w Jankowicach na skraju Hubertusowej. Wybudowana w latach 30- tych XX wieku. Obok oczka wodnego głaz narzutowy bez opisu.
Kapliczka Hubertus to miejsce gdzie krzyżują się dukty leśne Górecka i Na krzyżowe drogi.
Rzeźba rycerza Wańka, wyrzeźbiona przez miejscowego artystę Antoniego Czogałę w 2009 z lipy, która stała dawniej naprzeciw kapliczki p.w. św. Jana Nepomucena w Górkach.
Tunel: Chodzi o tunel biegnący pod torowiskiem między Górkami Śląskimi a Suminą. Mieszkańcy korzystają z niego od kilkudziesięciu lat skracając sobie w ten sposób drogę.

 
Z wizytą u Mariusza                    21km          21-02-2015
Dzisiaj wraz z kolegą Łukaszem wyjechaliśmy do Jankowic by odwiedzić Mariusza znajomego Łukasza, który od niedawna dysponuje nowym sprzętem, rowerem trójkołowym. Po przyjeździe na miejsce Mariusz zaprosił nas do siebie, gdzie w pokoju stał jego nowy rower. Mariusz mimo trudności w mówieniu z chęcią opowiadał o rowerze i możliwościach, jakie daje mu ten rower a nawet zaproponował w niedalekiej przyszłości wspólny wyjazd, co będzie praktycznym sprawdzianem tego roweru. Dzięki bliższemu poznaniu Mariusza jestem pełen podziwu dla niego i jego walki z niepełnosprawnością, mimo wszystko jest człowiekiem pogodnym i z dużym poczuciem humoru, któremu możemy wszyscy pomóc w jego rehabilitacji. Więcej o Mariuszu na jego stronie: www.mariusz.pol-media.com.pl


Krzyż Józefa Wyrwicha            50km          19-02-2015
Cel wyjazdu, odszukania krzyża Józefa Wyrwicha. Leśniczego, który został zamordowany przez kłusownika na Łężczoku. Trasa przejazdu: Jejkowice, Sumina, Lyski, Nowa Wieś, Żytna, Marklowice i rezerwat przyrody Łężczak. Po trasie zdjęcie restauracji "Baśniowa" w Gaszowicach, następnie odszukałem krzyż pokutny w Lyskach i cel wyjazdu krzyż Józefa Wyrwicha. Krzyż Józefa Wyrwicha dodałem także do folderu Pamiątkowe kamienie, jest pod  nr 50, gdyż w tym folderze są nie tylko kamienie ale także kaplice i krzyże. Kliknij na na zielony baner, tam więcej o trasie.


Krzyże pokutne - bunkier          72km              13-02-2015
Miejscowości na trasie przejazdu: Rybnik, Gotartowice, Rowień, Żory, Baranowice, Szoszowy, Studzionka, Pawłowice, Pniówek, Krzyżowice, Rogoźna, Kłokocin, Boguszowice Stare, Rybnik. Ślad trasy przejazdu widoczna po kliknięciu w zielony baner na dole. Więcej o krzyżach pokutnych TU
Ostatnie dwa krzyże pokutne, jeden na ścianie kapliczki w formie tablicy obok kościoła pw. Św. Michała Archanioła w Krzyżowicach, drugi na prywatnej posesji ul. Wodzisławska 87. 
Pawłowice Urząd Miasta, budynki hodowli bydła oraz kościół pw. św. Jana Chrzciciela.
Dwa krzyże pokutne na cmentarzu przy kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Studzionkach.
Parę zdjęć po trasie.
Rynek w Żorach i pałac w Baranowicach.
Stary cmentarz i kościół Świętych Apostołów Filipa i Jakuba
Pierwszy krzyż pokutny na starym cmentarzu w Żorach
 Lotnisko w Gotartowicach i jedyny bunkier w Żorach tzw. na "Żwace"

Krzyże pokutne              77km               07-02-2015
Pogoda na sobotę zapowiadała się dosyć dobrze temperatura w granicach -3 stopnie lekki wiatr, bez opadów i zachmurzenie umiarkowane. To skłoniło mnie do wyjazdu wcześniej zaplanowanego celem odszukania 12 krzyży pokutnych w najbliższej okolicy. Lokalizacja krzyży jak przebieg trasy, po kliknięciu w zielony baner.  Więcej na temat krzyży pokutnych TU. Jako pierwszy to krzyż w Radoszowach, następnie dwuramienny krzyż w Rydułtowach dalej krzyż w Syryni, dwa krzyże pokutne w Rogowie, krzyż w Rudyszwałdzie, Olzie, Łaziskach oraz cztery krzyże pokutne w Wodzisławiu Śl. Poza krzyżami zrobiłem kilka zdjęć innym ciekawym obiektom min. pałac w Wodzisławiu Śl., pomnik w Hołdzie Mieszkańcom Ziemi Wodzisławskiej, dom Pomocy Społecznej, kościołom, budowa kościoła w Niedobczycach i inne.
Budowa kościoła MB Różańcowej w Rybniku - Niedobczycach.
Więcej o wizualizacji kościoła TU
Zdjęcia kościołów. Olza- Kościół  pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Pokoju. Jedłownik- kościół Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask i św.Antoniego z Padwy, Kościól św. Marii Magdaleny w Radlinie II.
Miasto Wodzisław Śl. Zdjęcia pałacu którego budowę rozpoczęto w roku 1744, a ukończono już w 1747r a w którym mieści się muzeum powołane do życia 1 stycznia 1971r. Kamień pamiątkowy sołtysa Józefa Bieleni przy pałacu. Pomnik w Hołdzie Mieszkańcom Ziemi Wodzisławskiej oraz zdjęcia rynku.
W Wodzisławiu Śl. znajdują się cztery krzyże pokutne. Dwa na placu kościoła Wniebowzięcia NMP od strony rynku. Jeden w dzielnicy Jedłownik na starym cmentarzu, jako krzyż nagrobny ul. ks. A. Roboty i jeden za domem ul. Radlińska 32 na terenie prywatnym i dostęp jest utrudniony, aby zrobić zdjęcie trzeba wejść na skarpę, a zdjęcie zrobić przez płot. Mnie udało wejść na posesję dzięki uprzejmości gospodyni.
Ośrodek Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Opaczności Bożej w Wodzisławiu Śl. prowadzony przez Siostry Opatrzności Bożej. Zgromadzenie to objęło w posiadanie zamek z przyległym ogrodem.
Krzyż w Łaziskach umieszczony za metalową kratą we wnęce pod ogrodzeniem drewnianego kościoła  parafialnego pod wezwaniem Wszystkich Świętych z XVI w. Drewniana kapliczka zbudowana ok. 1920, wewnątrz figura Serca Pana Jezusa.
Kaplica ku czci Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny wybudowanej w latach 1902-1905. Kaplica została wybudowana na działce dobrowolnie ofiarowanej przez Antoniego Adamczyka rolnika z Uchylska. Poświęcenie kaplicy nastąpiło w dn. 2 lipca 1905 r. W roku 1945 odbudowano kaplicę zniszczoną podczas działań wojennych a w r. 1971 wykonano jej remont kapitalny.
Krzyż znajduje się w miejscowości Rudyszwałd ul. Zabełkowska 1. Obok krzyża jest tabliczka informacyjna na jego temat. Kawałek dalej przy ulicy Wiejskiej jest kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena. Krzyż w miejscowości Olza znajduje się przed płotem przy ul. Dworcowej 5.
W Rogowie są dwa krzyże jeden  stoi przed wejściem na cmentarz, obok tablicy upamiętniającej ofiary wojen, ma ułamane prawe ramię. Obok niego stoi tabliczka. Drugi znajduje sie w bocznej uliczce obok kościoła.
Krzyż pozbawiony jest głowy i ramion znajduje się wewnątrz drewnianej palisady przed płotem, za nim stoi czarna tabliczka z napisem "Krzyż pokutny(...)". Można łatwo go przeoczyć.W 1932r. krzyż utracił ramiona.
Krzyż w Rydułtowach stoi przy kościele św. Jerzego od strony ul. Plebiscytowej. Krzyż wykonany jest z piaskowca o wymiarach: 197x70x30 cm. W miejscu przecięcia się ramion można zauważyć dwie płaskorzeźby małych krzyży łacińskich. Na wyróżniającym się zabytku widnieją litery skrót z łacińskiego tekstu AN. D.I. 628. C.E.E SI. M. 6. S C. (roku pańskiego 1628 założona kościół pod wezwaniem świętego Jerzego Męczennika 6 września poświęcono).
Krzyż znajduje się przed kościołem św. Jacka przy ul. św. Jacka w Radoszowach. Krzyż wcześniej stał koło domu przy ul. Krzywoustego 91. Na placu przykościelnym stoi kapliczka.

Rydułtowy - Pszów                 50km     01-02-2015
Przebieg trasy, jej opis jak i zdjęcia znajdziesz klikając na zielony baner na dole z napisem "Zobacz Przebieg Trasy Śladem GPS-u" 
 OSP w Krzyżkowicach, Pstrążnej i Orzepowicach. Kościół w Pstrążnej, Lyskach i Zwonowicach.
Neogotycki Dom Pomocy Społecznej w Lyskach
Więcej TU
Bazylika w Pszowie. Więcej TU
Miasto Rydułtowy. Więcej TU
Hałda "Szarlota" widok od ul.Radoszowskiej w Niewiadomiu i widok od strony Pszowa.
Więcej o hałdzie TU



styczeń                                                  strona główna                                                marzec