marzec

Śluza Łabędy i Dzierżno        96 km         29-03-2015r
Pogoda dopisała, więc ruszyłem do zwiedzenia kolejnych dwóch z sześciu śluz na Kanale Gliwickim, czyli śluzy Łabędy i Dzierżno. Śluzy te również są w remoncie i nie wiadomo, kiedy ich remont się zakończy. Miałem też cichą nadzieję by zwiedzić Port Gliwice, okazało się to niemożliwe, wprawdzie organizują wycieczki po porcie, ale tylko za zgodą kierownictwa i w wyznaczony dzień. Przed Pilchowicami natrafiłem na trzy bunkry (dwa duże i jeden mały), które już wcześniej zwiedziłem. W Pilchowicach moją uwagę przykuł niedużych rozmiarów kamień z niemieckim napisem. Tłumaczenia podjął się mój znajomy pan Adam z Torunia. Okazało się, że napis jest nieco niepoprawny. Napis głosi: Tę drogę wybudowała Służba Pracy (Arbeitsdienst) z Pilchowic, czerwiec -- lipiec 1933. Te kamienie zdarzają się także w innych miejscach "czynów społecznych" III Rzeszy, więcej TU. W Smolnicy jest kamień, na którym zostały wypisane nazwy Smolnicy na przestrzeni wieków. Jadąc dalej zatrzymałem się przy jazie na Kłodnicy następnie śluza Łabędy, śluza Dzierżno, jaz na zbiorniku Dzierżno Duże zwanym potocznie Przewał Kłodnicy. W Taciszowie na placu przykościelnym jest pamiątkowy kamień upamiętniający poświęcenie nasion świerku przez Ojca Świętego Benedykta XVI w 2008 roku. W Kleszczowie na prywatnej posesji znajduje się schron obserwacyjny tzw.Einmannschutzbunker, jest to obiekt w bardzo dobrym stanie. Wyjazd zaliczam do udanych, pozostała mi do zwiedzenia ostatnia szósta śluza w Sławięcicach.
 
Kędzierzyn Koźle - śluzy i syfon rzeczny  109km   25-03-2015r.
Planowana trasa wyjazdu to zwiedzenie śluzy "Nowa Wieś" i największej śluzy "Kłodnica" oraz syfonu rzecznego na Kanale Gliwickim. Na terenie Kędzierzyna-Koźla w dzielnicy Lenartowice znajduje się jedna z 2 unikatowych budowli hydrotechnicznych w Polsce. Jest to tzw. syfon Kłodnicy. Rzeka płynąca dotąd wzdłuż kanału jest skierowana pod nim by dalej już płynąć do swojego ujścia do rzeki Odry. Przed Kanałem Kędzierzyńskim w lesie natrafiłem na swego rodzaju schrony obserwacyjne, pozostałość po drugiej wojnie światowej są to tzw. Einmannschutzbunker, ponoć jest ich w Kędzierzynie Koźlu dużo więcej. W drodze powrotnej zrobiłem zdjęcia co ciekawszym obiektom i postanowiłem kolejny raz zwiedzić byłą bazę wojsk rakietowych w Kuźni Raciborskiej celem odszukania schronów, co się udało. Dalej przez Górki Śląskie gdzie zrobiłem zdjęcie tunelu który skraca miejscowej ludności i turystą przechodzenie pomiędzy Górkami Sląskimi a Suminą, oraz zamkniecie drogi z powodu wycinki drzew na ul. Świerkowej w Jejkowicach. Pogoda dopisała było słonecznie, tylko trochę za dużo wiało. Wyjazd zaliczam do bardzo udanych ze względu na pogodę i ciekawostki na trasie.
Była baza wojsk rakietowych po raz wtóry. Tym razem szukałem ukrytych schronów w okolicach bazy, udało mi się odnaleźć dwa. Tunel pod torami kolejowymi w Górkach Śląskich oraz zamknięta droga na czas wycinki.
Głaz narzutowy przy firmie Globalgranit. Kamień ścierny na placu kościelnym pw Matki Boskiej Bolesnej. Jest pozostałością po zakładach celulozowo - papierowych. Na górnej tablicy są nazwy Kłodnicy na przestrzeni wieków, na dole jest nazwa zakładów o których jest nieco więcej TU. Krzyż Milenijny oraz głaz przy kapliczce w Lubieszowie.
Śluza nr 2 Nowa Wieś, w pobliżu zachowały się przyczółki , niedokończonego w czasie wojny, mostu w Lenartowicach oraz syfon rzeczny tzw. syfon Kłodnicki.
Jednoosobowy schron obserwacyjny Einmannschutzbunker z czasów II wojny Światowej. Einmannschutzbunker - jest bunkrem wartowniczym dla ochrony przeciw odłamkom i mniejszym kalibrom broni. Stawiało sie go przy ważniejszych obiektach (stacje kolejowe, fabryki itp.) Most na Kanale Kędzierzyńskim, Hotel Centralny i osiedle Piastów.

 
Tworóg Mały - Topienie Marzanny         60km        22-03-2015.
Wyjazd na zaproszenie Turystycznego Klubu Kolarskiego im. W. Huzy z Gliwic z okazji 58 Otwarcia Turystycznego Sezonu Kolarskiego "Topienie Marzanny" w Tworogu Małym. Tym razem wybrałem się wraz z grupą kolarską IKRA z Rybnika. Wyjazd z rynku ok godz. 9.00 trasą przez Orzepowice, Stodoły, Rudy i trasami leśnymi do Tworogu Małego. Na miejscu oczywiście ognisko, kiełbasa, gorąca herbata. Konkursy sprawnościowe i topienie Marzanny na rzece Bierawka. Drogą z powrotem przez Sierakowiczki gdzie zjedliśmy gorący posiłek i dalej do domu. Reasumując wycieczka i impreza udana tyle, że było zimno.


Bycina
pałac - śluza Rudziniec.           102km       18-03-2015.
Trasa zaplanowana w celu odszukania pałacu w Bycinie i zwiedzenie śluzy na Kanale Gliwickim. Pomiędzy Byciną a śluzą są Pławniowice ze słynnym pałacem rodu Ballestremów, który odwiedziłem po raz drugi. Po opuszczeniu Pławniowic kieruję się w stronę śluzy i tu niespodzianka, śluza jest w remoncie i obowiązuje całkowity zakaz wstępu na teren śluzy, niemniej udało mi się wykonać parę zdjęć, ma być oddana do użytku za dwa miesiące, to wg kierownika budowy. Następnie zwiedziłem restauracje-hotel "Leśna Perła" w Rudzińcu, dworzec PKP, pałac w Rudzińcu- wybudowany został w 1860 roku dla rodziny von Ruffer – Rother  i ruiny zabytkowej kaplicy tej rodziny. Jadąc przez Łącza zrobiłem zdjęcie kamieniu upamiętniający myśliwych, zdjęcie wypalonego pnia drzewa w lesie niedaleko Kotlarskiej, pozostawionego ku przestrodze i pamięci o tragicznym pożarze, jaki był w 1992 roku. Widok tego nadpalonego pnia daje obraz o ogromie tego pożaru. Dalej natrafiłem na wieżę obserwacyjną P.POŻ, kaplicę pw św.Magdaleny i drogą leśną Kotlarską do Rud. Z Rud do Zwonowic i w kierunku Suminy, przed przejazdem kolejowym skręciłem w lewo, dalej duktem leśnym do najbliższego wiaduktu kolejowego i na ul. Sumińską następnie do Rybnika.

Głaz myśliwski w Łączy, wypalony pień drzewa świadek tragicznego pożaru jaki był w tych lasach w 1992r. Wieża obserwacyjna p.poż, gajówka w Sierakowicach, kaplica św. Magdaleny i jeszcze parę zdjęć po drodze do domu.
Restauracja-hotel "Leśna Perła" w Rudzińcu, głaz myśliwski, stary dworzec PKP. Drewniany kościół św. Michała Archanioła (1657, rozbudowany XIX w.) Pałac w Rudzieńcu - wybudowany został w 1860 roku dla rodziny von Ruffer – Rother. Pozostałość po kaplicy która została wyburzona w latach 1960. Napisy na kamieniach:
1. Okrągły kamień, to tablica fundacyjna: Gebaut durch H. R. 1884 1886. Zbudowane przez Hugona von Ruffer
2. Begleitung des Kaisers Napoleon III d. 9. 9. 1870 - "Towarzyszenie" Cesarzowi Napoleonowi III
Att (ack) von Poupry 2.12.1870 Schlacht bei Orlean. Atak na Poupry.... Bitwa pod Orleanem.
Tu można wrzucić w wyszukiwarkę: "Bitwa pod Louigny - Poupry".
3. Geritten durch H.v R. in Feldzug gegen Frankreich  Pamiątka wyjazdu Hugo von Ruffera na kampanię przeciw Francji.
4. Kamień "nagrobny" Tretzky zu Rudzinitz. Tretzki (prawdopodobnie to nazwa konia) na Rudzienicach.
Kaplica powstała zatem po wojnie przeciw Francji, zbudowania przez weterana Hugona - szkoda, że reżym się z nią rozprawił.
Pałac rodu Ballestremów w Pławniowicach, przebudowa mostu na Kanale Gliwickim oraz remont/przebudowa śluzy na Kanale Gliwickim
Pałac w Sośnicowicach z XVIII w. Obecnie Dom Pomocy Społecznej " Ostoja". Pałac  w Bycinie wzniesiony w 1700 roku przez hr. Alberta Leopolda Paczyńskiego z Tenczyna. Zabytkowa kapliczka z 1794 r oraz dwa mosty kolejowe na Kanale Gliwickim.


Turze - Łężczok oraz Zaczarowany Ogród    64km        16-03-2015
Tym razem postanowiłem odszukać kamień z tajemniczym napisem, który znalazłem w internecie i jak się dowiedziałem najprawdopodobniej znajduje się na Łężczoku niedaleko tartaku. Pogoda dopisała, więc wsiadłem na rower i w drogę. Ale żeby nie było za łatwo, to sobie drogę urozmaiciłem i tak zrobiłem koło odwiedzając Kuźnie Raciborską, Turze, Nędza i Łężczok. To właśnie na Łężczoku pomiędzy ul. Drzewną a stacją kolejową po obu stronach torów kolejowych, potokiem Nędza, są umieszczone słupki betonowe i na niektórych z nich jest widoczny napis w języku niemieckim. Dalej przez Łężczok w kierunku Markowic do Zaczarowanego Ogrodu i Mini Zoo(niestety zamknięte). Przez Las Miejski Obora, Życiński Las, Pstrążna, Czernica, Radoszowy do Rybnika.
A tutaj coś miłego dla oka, parę fotek kwiatów z pszczólkami kwitnących na wiosnę.
Zdjęcia zrobione podczas wyjazdu z lasu Obora oraz leśniczówka w Żytnej
Zaczarowany Ogród  - labirynt bylin, krzewów i drzew w Arboretum Bramy Morawskiej w Lesie Miejskim Obora oraz  Mini Zoo.
Schrony wartownicze przed stacją Nędza, słupki drogowe z niemieckim napisem, ambona , stawy i krzyż na Łężczoku.
Kapliczka w miejscowości Siedliska, kościół i kapliczki w Turze, wały ochronne na rzece Rudzie i stara kuźnia.

Wiosna i nowy most na ul. Podmiejskiej    42km           10-03-2015.

Ładną pogodą, więc wsiadłem na rower i zrobiłem wycieczkę w poszukiwaniu śladów zbliżającej się wiosny a to, że się zbliża niewątpliwie widać na załączonych zdjęciach. Pierwsze dwa zdjęcia to były ośrodek Gzel, następne to postój na dukcie leśnym Klimka pomiędzy Ochojcem a Książenicami. Kościół pw Niepokalanego serca NMP w Książenicach, kwitnące krokusy, ośrodek MOSiR w Kamieniu i staw. Łabędź pływający po rybnickim morzu i nowy most na ul. Podmiejskiej. Ośrodek żeglarski "Kotwica", stokrotka łąkowa oraz prace leśne.

Śląski Ośrodek Botaniczny i wapienniki       88km       08-03-2015.

Wyjazd był zaplanowany do zwiedzenia Śląskiego Ogrodu Botanicznego na dawnym terenie wojskowym, należącym do wojsk rakietowych na Sośniej Górze, odszukania wapienników, przyległe kamieniołomy. W Bujakowie odwiedziłem Sanktuarium Matki Bożej i ogród parafialny. 

Słoń symbolizujący wytrzymałość kamieni ozdobnych przed siedzibą firmy. Pałac w Ornontowicach
w 2005 r. obiekt zakupił holender Jack van Tilburg obecnie własność prywatna. Kościół pw św. Jerzego w Dębieńsku Wielkie. Kamień z tablicą (napis mało czytelny) i dawny dwór w Czerwionce Leszczynach obecnie Urząd Gminy i Miasta, ruiny dworu z XIX w. Pałac biblioteka w Czerwionce Leszczynach oraz staw w Kamieniu.
Kamień pamiątkowy Konstantego Wolnego przed cmentarzem, tabliczka wmurowana w mur starego cmentarza, znajduje się zaraz przy wejściu po lewej stronie. Kamień pobytu św. Wojciecha z 997r, wiekowe lipy - pomniki przyrody wokół kościoła, tablica pamięci poległych parafian, zdjęcia wnętrza kościoła z papieżem w środku, krzyż pokutny w ogrodzie parafialnym i inne zdjęcia z tego ogrodu.
Tablica pamiątkowa na skraju lasu kompleksu leśnego Fiołkowa Góra w Mikołowie Mokrym, na tej górze jest też tajemniczy tunel dł. ok. 100m którego nie odnalazłem. Wapienniki na Fiołkowej Górze jest ich tam dość sporo oraz kamieniołomy z których pozyskiwano urobek do pieców, na niektórych są punkty widokowe. Wysokość ścian kamieniołomu dochodzi 20m.
Śląski Ogród Botaniczy największy w Polsce istniejący od 2002 roku, Na Sośniej Górze, dawnym terenie wojskowym, należącym do jednostki rakietowej, Zachowano część dawnych obiektów wojskowych (bunkier-magazyn rakiet, centrum dowodzenia) i zaadaptowano do nowych celów; wybudowano także wieżę widokową.  
Las i jego pierwsze oznaki wiosny, dwór w Palowicach z XIX w, Barokowy pałac z I poł. XVIII w obecnie Ośrodek Terapii Nerwic dla Dzieci i Młodzieży w Orzeszu, wypalony pień drzewa po uderzeniu pioruna, kościół św. Jana Chrzciciela w Zawiści, tunel/przejście pod nasypem kolejowym, pierwszy wapiennik, piec do wypalania wapna. Zdjęcia z zewnątrz jak i ze środka pieca.

luty                                                     strona główna                                                  kwiecień