październik

Rezerwat Łężczok, Nędza, Górki Śląskie. 58 km  31-10-2015.
Wyjazd do Rezerwatu Przyrody Łężczok, pogoda niezbyt przychylna (mgła) ale jak już kiedyś pisałem jest tam pięknie o każdej porze roku nawet gdy jest mgła i mało co widać. Trasa wiodła: Rybnik, Lyski, Nowa Wieś, Żytna, Raszczyce, Rezerwat Łężczok, Zawada Książęca, Nędza, Górki Śląskie. Cała trasa wg licznika rowerowego to 60 km. Oprócz zwiedzenia rezerwatu i odszukaniu krzyża Josefa Wyrwicha (foto), w drodze powrotnej odwiedziłem też prom na Odrze (foto), już przy wjeździe na drogę prowadzącą na przeprawę, widnieje tablica informująca, iż prom jest nieczynny z powodu niskiego stanu wody. Następną ciekawostką to przebudowa pobocza wiaduktu kolejowego w Nędzy (foto), dalej poprzez stawy hodowlane w Szymocicach do Górek Śląskich (foto), gdzie trwa przebudowa tunelu. Chodzi o tunel biegnący pod torowiskiem między Górkami Śląskimi a Suminą (foto). Następnie na byłym dworcu PKP w Suminej ustawiona została lokomotywa jako atrakcja (foto), która jest przygotowana do malowania. Jeszcze parę zdjęć i do domu.   
Więcej zdjęć TU



Drewniany kościół pw. św. Mikołaja w Wilczy. 52 km     28-10-2015.
Wyjazd do Wilczy, by zwiedzić zabytkowy drewniany kościół pw. św. Mikołaja i tym samym zamknąć tzw. "Pętlę Rybnicką" na którą składa się dziewięć drewnianych kościołów - Szlak Architektury Drewnianej. Trasę nieco zmodyfikowałem w celu odebrania srebrnej odznaki "Szlakiem Leśniczówek" z rąk Pana Antoniego Warmuły (foto). Trasa wiodła: Rybnik, Niewiadom, Jejkowice, Stodoły, Stanica, Pilchowice, Wilcza, Wielopole, Rybnik, cała trasa wg licznika rowerowego to 55,3 km. Wracając do kościoła w Wilczy, zwiedzenie i zrobienie zdjęć wewnątrz kościoła nie byłoby możliwe bez zgody ks. proboszcza, który zezwolił na otwarcie kościoła (specjalnie dla mnie) przez gospodarza, co umożliwiło mi zrobienie zdjęć wewnątrz. Tu podziękowania dla ks. proboszcza i gospodarza. Dziękuję też włodarzą Urzędu Gminy w Pilchowicach za upominki które otrzymałem. Jak zawsze podczas przejazdu robiłem zdjęcia co ciekawszym obiektom i piękna przyrody w jesiennej szacie. Na zdjęciach widoczna jest godzina niezgodna z czasem zimowym, zapomniałem przestawić.
Więcej zdjęć TU


Drewniane kościoły - Pętla Rybnicka 96 km 19-10-2015.
Tym razem ruszyłem szlakiem zabytkowych drewnianych kościołów w najbliższej okolicy. Znalazłem tzw."Pętlę rybnicką" w której jest wyodrębnionych 9 kościołów i tak wg miejscowości: Bełk, Gołkowice, Jankowice Rybnickie, Jastrzębie Zdrój, Łaziska, Palowice, Rybnik - Kuźnia Rybnicka, Rybnik - Wielopole i Wilcza. Kościół w Wilczy odpuściłem ze względu na zbyt dużą odległość jak na jeden przejazd, ale na pewno go odwiedzę. W sumie cała trasa przejazdu wg licznika rowerowego to 100 km. Każdy z odwiedzonych drewnianych kościołów ma swoją ciekawą historię o której można się dowiedzieć z internetu, jednak warto samemu zobaczyć na własne oczy architekturę kościoła a najlepiej to umówić się z proboszczem by uzyskać więcej informacji o danym kościele i jego historii czy też tajemnic. Podczas przejazdu odwiedziłem też inne kościoły i ciekawe miejsca. W trakcie tego wyjazdu spotkałem osoby, które chcę szczególnie wyróżnić, są to Pan Adam Głogowski (foto), którego spotkałem w tracie pracy nad zdjęciami do jego galerii przy Wieży Gichtowej oraz proboszcz z Godowa ks. Krzysztof Wrodarczyk, który w imieniu Franciszka Pieczki odbierał statuetkę z rąk abp Wiktora Skwarca, co jest opisane w Gościu Niedzielnym z dnia 18-10-2015r i który egzemplarz osobiście mi wręczył. Żal tylko tego, ze cześć tych kościółków w czasie mojego przejazdu była zamknięta lub w remoncie.  Cała trasa przejazdu i zdjęcia kościołów jest widoczna po kliknięciu na zielony baner pod zdjęciami.
Więcej zdjęć TU



Kościół św. Michała Archanioła w Katowicach   96 km.  11-10-2015.
Celem wyjazdu to zwiedzenie najstarszego drewnianego kościoła w woj. śląskim, czyli Kościół św. Michała Archanioła w Parku Kościuszki niedaleko wierzy spadochronowej w Katowicach. Kościół ten został zbudowany w 1510 roku, choć niektóre źródła wskazują na rok 1306. Przedtem odwiedziłem Bazylikę pw. św. Ludwika, Grotę Lourdzką i liczne płaskorzeźby w otoczeniu Bazyliki oraz inne godne uwagi miejsca.
Więcej zdjęć TU




Leśniczówki cz.VI Skrzyszów     65km       02-10-2015.
To już ostatnia część poszukiwania Leśniczówek i Osad Leśnych wg listy PTTK Radlin. W tym momencie mogę powiedzieć, że odnalazłem/odszukałem wszystkie leśniczówki i osady leśne znajdujące się na powyższej liście w sumie 15 obiektów obowiązkowych oraz 47 obiektów zwykłych. Oczywiście odszukanie nie było łatwe, gdyż adresy jak i nr domów niekiedy nie były zgodne z listą, stąd też konieczne było zasięgnięcie informacji od miejscowej ludności celem weryfikacji poszukiwanego obiektu, co skutecznie przedłużało czas przejazdu i niejednokrotnie zawracanie z trasy. W trakcie przejazdu zrobiłem też zdjęcia ciekawym obiektom, które są warte pokazania, min. kamienie pamiątkowe (foto), kapliczki (foto),kościoły (foto)i inne (foto). Ciekawą informację na temat kościoła w Czyżowicach (foto 1, 2, 3) otrzymałem od kolegi Witka, oto jego informacja na ten temat:
"Ciekawostka która warto wiedzieć a nie wiem czy wiesz o tym:
Kościół w Czyżowicach który stoi obecnie był budowany około 18-20 lat temu na bazie starego kościoła. Stary kościół był mniejszy i stał w tym samym miejscu. Wybudowano nowe mury wokół starych po kolo 2-3 metry (tak na oko,  tyle co sobie przypominam pamiętam). potem zrobiono dach. Aktualne drewniane podbicie dachu od środka robiono chodząc po dachu starego kościoła. Jak wszystko było gotowe zburzono stare mury. W czyżowickiej parafii swego czasu była książka ze zdjęciami z okresu budowy. Jak kogoś to interesuje to możesz próbować znaleźć to wydawnictwo."

Więcej zdjęć TU



wrzesień                                                 strona główna                                                          listopad