luty


Pszczyna - Muzeum Zamkowe        92 km     28-02-2017.
Wyjazd do Pszczyny, miasto to figuruje jako obiekt krajoznawczy w książeczce KOT. Ruszyłem w drogę o godz.6.00 mając na uwadze zwiedzenie jak najwięcej atrakcji przed otwarciem Muzeum Zamkowego. Trasa: Rybnik, Gotartowice, Rowień, Żory, Suszec, Kobielice i Pszczyna. Muzeum Zamkowe czynne od godz. 11.00, a w międzyczasie odwiedziłem: Park Zamkowy foto, Nekropolię Anhaltów foto, Piwnica Lodowa foto, dwór Ludwikówka foto, Cmentarz Żołnierzy Radzieckich foto, Herbaciarnię foto, Zagrodę Żubrów foto, Cmentarz Wojskowy „Trzy Dęby” foto oraz pomnik Harcerzy foto i Nekropolię Hochbergów foto. Przed godz. 11.00 udałem się do punktu Informacji Turystycznej w Bramie Wybrańców foto celem uzyskania pieczątki potwierdzającej pobyt. Obsługa punktu jak i sam punkt godna polecenia foto. Zwiedzanie Muzeum Zamkowego było w tym dniu darmowe foto to samo dotyczy Stajni Książęcych foto. Po tych atrakcjach wstąpiłem do Muzeum Prasy Śląskiej foto, następnie było zwiedzenie Skansenu foto, wszystko to zajęło dosyć trochę czasu. Miasto Pszczyna ma w ofercie dużo więcej ciekawych miejsc do zwiedzenia co szczerze polecam!. Zdjęcia z Muzeum Wnętrz zamku, Stajni Książęcych, Muzeum Prasy Śląskie i Skansenu są w TU . Po tych wszystkich atrakcjach czas ruszyć w drogę powrotną tj. Pszczyna, Zbiornik Łąki foto, Brzeźce, Mizerów, Warszowice, Krzyżowice, Borynia foto, Świerklany Górne, Jankowice, Radziejów, Niedobczyce i do domu. Pogoda niezbyt przychylna, zwłaszcza w drodze powrotnej. Wiatr skutecznie utrudniał jazdę i tak było aż do końca trasy. Cała trasa wg licznika to 94, 82 km. Więcej zdjęć TU.
Zagroda Żubrów
Więcej zdjęć  TU
Pieczątki:





Bargłówka - Pilchowice - Książenice   58 km           27-02-2017.

Pogoda dopisała, więc nie namyślając się długo postanowiłem ruszyć w stronę Rud następnie Bargłówka, gdzie odwiedziłem muzeum Krystiana Tischbierka foto, opowiadał o swoich zbiorach i o planach na przyszłość. Miałem także spotkanie z właścicielem "Grillo Wędzarni” foto, pomimo iż w poniedziałki jest nieczynne. Obok wędzarni znajduje się OSP Bargłówka i Mini Skansen foto, tu wykonałem zdjęcia zabytkowego sprzętu rolniczego, dalej przez las w stronę Pilchowic, gdzie na przykościelnym cmentarzu znajdują się trzy ciekawe zabytkowe nagrobki foto1, foto2 i film na temat tych nagrobków. Po krótkim odpoczynku w pobliskiej restauracji "Kaprys" link ruszyłem dalej w stronę Kuźni Nieborowskiej, gdzie odwiedziłem "Zameczek" obecnie Dom Pomocy Społecznej link, tutaj za zgodą pani dyrektor wykonałem kilka zdjęć samego budynku foto , kamień "Drzewka Papieskie" foto oraz zdjęcia z panią dyrektor Panią Ewą foto1 i sekretarką Panią Adą foto2 za co serdecznie dziękuję i pozdrawiam! Dalej przez Krywałd, obok kop. "Szczygłowice", Książenice, Kamień, Wielopole i do domu. Cała trasa wg licznika to 60.18 km.
Więcej zdjęć TU
Pieczątki  wyzytówka:





Wycieczka do  Brennej  160 km w tym 9 km  pieszo   19-02-2017.

Wycieczka autokarowa-trekkingowa zorganizowana przez Koło PTTK Ramża i MOSiR Czerwionka Leszczyny na "Zimowy spacer Chaty Grabowa".  Ruszyliśmy z rana przed godz. 07.00 samochodem prowadzonym przez naszego kolegę Czesława do Czerwionki-Leszczyn, foto tam podjechał autokar foto, który zabrał nas i innych uczestników wycieczki do Brennej. Po przyjeździe na miejsce od razu ruszyliśmy w drogę szlakiem zielonym a następnie czarnym do Chaty Grabowa foto. Tu, w "Chacie Grabowa" można było sobie kupić coś do zjedzenia i uzupełnić płyny w dalszą drogę. Widoki, jakie nam towarzyszyły są przepiękne, zapierające dech w piersiach foto.  Wycieczka bardzo udana, były zabawy foto i konkursy foto. Pogoda dopisała, tak jak uczestnicy wycieczki. Piękne podziękowania dla organizatora wycieczki, gospodarza "Chaty Grabowa", kierowcy autokaru i dla Cześka. Trasa którą przeszliśmy pieszo to ok. 9km.
Więcej zdjęć TU
Pieczątka:





Kobiór - Muzeum - Baza       80 km             15-02-2017.

Cel wyjazdu to Kobiór, znajduje się tam muzeum "Smolarnia”, które chcę odwiedzić a także byłą bazę rakietową ulokowaną w tej okolicy w lesie. Wyjechałem z rana o godz. 07.00 temp. -5°C, lekki wiatr i oczywiście smog, który widać na zdjęciach foto. Trasa wiodła: Rybnik, Piaski, drogą leśną do Nowej Wsi, stawy hodowlane Garbocz, wieża Gichta foto, Jesionki, drogą Publiczną do Żorskiej dalej to Woszczyce, Królówka, Zagoń i Kobiór. Powrót: Kobiór, była baza rakietowa foto, DP26 Maryjkowa do kaplicy "Maryjka na Branicy" foto, Suszec, Rudziczka, Kleszczów, Żory i Rybnik. Parę słów o muzeum "Smolarnia” z zgromadzonych materiałów przez miejscową ludność powstały dwie stałe wystawy tematyczne: "Nasz DOM kochany i niezapomniany" i "Od ziarenka do bochenka". Sama Smolarnia zakończyła swoją działalność w 1913 roku. Warto miejsce te odwiedzić i polecam. Natomiast baza rakietowa to już tylko pozostałości, ostał się tylko magazyn/schron, reszta została zrównana z ziemią, miejscowość, w której baza się mieściła to Czarków. Trasę zaliczyłem do kat. trudna z uwagi na warunki, jakie panowały podczas tego przejazdu (oblodzone drogi i ścieżki leśne) Cała trasa wg licznika to 83.64 km.
Więcej zdjęć TU
Pieczątka:





Pradziad             241 km   razem z trekkingiem        05-02-2017.
 
Wycieczka autokarowa-trekkingowa na Górę Pradziad Wysokiego Jesionka. To zarazem najwyższy szczyt Śląska Czeskiego, Górnego Śląska i Moraw (Praděd 1492 m n.p.m). Zorganizowany przez PTTK "Ramża". Jest tu hotel górski Pradziad foto, z restauracją, kioskiem z pamiątkami oraz wieża widokowa, z tej atrakcji nie skorzystaliśmy z powodu pogody. W budynku jest też stacja meteorologiczna. Są tu doskonałe warunki śniegowe i kilka wyciągów narciarskich foto. Jedną z ciekawostek oprócz rzeźby Pradziada fotojest kamień graniczny z 1721 roku ok. 200m od Pradziada foto. Na trzech jego bokach znajdują się herby państw, których granice się tu stykały więcej TU. Pogoda wspaniała, ale w drodze na górę śnieżyca i wiatr temp. -8°C. Piękne podziękowania dla organizatora i kierowcy, oraz wszystkim uczestnikom wycieczki za wspaniałą atmosferę i humor.
Więcej zdjęć TU
Pieczątka:




styczeń                                                strona główna                                                     marzec