maj

 

Łuków Śląski - Lyski - Gzel - Orzepowice.   37 km           31-05-2017.
Wyjazd po okolicznych miejscowościach a także odszukania ruin szybu "Nord" na koloni Helena jak i inne ciekawe i piękne miejsca. Trasa: Rybnik, Radoszowy, Pustki, Piece, Łuków Śląski, Lyski, Sumina przejazd kolejowy, drogą leśną Paruszowiec Wschodni, staw Buczkowiec, Gzel - stawy hodowlane, Chwalęcice, Orzepowice i Rybnik. Pierwszą ciekawostką jest szyb "Nord" na koloni Helena foto, w Łukowie Śląskim skwer z pamiątkowym kamieniem i lokomotywą foto, Lyski - XIX wieczny dwór foto, następnie Urząd Gminny -  kontrolna pieczątka, dalej nowy most na ul. Dworcowej foto i była stacja PKP w Suminej - zdjęcie z Panią Martyną foto Pozdrawiam!. Staw Buczkowiec foto i kwitnące lilie wodne foto, drogą pożarową 91 Gzelską do "Jeziorka Goj" foto, stawy hodowlane na Gzelu foto, Chwalęcice, Orzepowice i do domu. Pogoda dopisała. Cała trasa wg licznika to 38 km.
Więcejzdjęć TU
Pieczątki:



Rybnik-Sumina-Lyski-Rybnik        23 km.                   29-05-2017.

Piękna pogoda wiosenny wietrzyk nic tylko wybrać się na rowerową wycieczkę w okolice Rybnika. Trasa prowadziła: drogą Henryka Mikołaja Góreckiego na ścieżką rowerową przez tzw. "Księżok" do ul. Krzywej, ul. Sowią w Zebrzydowicach, ul. Za koleją w Jejkowicach, Drogą Pożarową 63 Paruszowiec Wschodni do przejazdu kolejowego w Suminie. Następnie ul. Dworcową, ul. Sportową do Lysek. Tu w Lyskach przykra niespodzianka, złapałem "kapcia", miałem nadzieję, że to nic poważnego, że wymienię dętką i dalej w drogę. Awarię tą usuwałem na prywatnej posesji z pomocą pana Krzysztofa. Okazało się, że problem jest większy, z opony wydostał się stalowy drut i to było przyczyną przebicia dętek, bo przebiłem dwie. Pan Krzysztof akurat wybierał się samochodem do Rybnika i zaproponował załadować rower na samochód i do domu. W Rybniku rower wylądował w serwisie. Od i cała przygoda, szkoda bo plany były inne. Tutaj należą się piękne podziękowanie dla Pana Krzysztofa za pomoc. DZIĘKUJĘ! Cała trasa to 23 km. Więcej zdjęć TU
Pieczątka:





I Rajd Kolarski im. Tadeusza Margicioka    32 km.        27-05-2017.

I Rajd Kolarski im. Tadeusza Margicioka zorganizowany przez PTTK Rybnik i Komisja Turystyki Kolarskie oraz partnerzy Miasto Rybnik, MOSiR Rybnik oraz Organizacja "Aktywni Team" cel rajdu to uczczenie pamięci kol. Tadeusza z metą na Przystani Kajkowo-Rowerowej "Aktywni" w Rybniku Stodołach. Zbiórka rowerzystów na parkingu obok kąpieliska "Ruda". Trasa: Kąpielisko Ruda, Maroko Nowiny, pobliskim lasem do ul. Krzywej, drogą leśną do przystani "Kotwica", ścieżką rowerową do Stodół i meta Przystań Kajakowo-Rowerowa. Droga powrotna: ul. Stalowa, wzdłuż torów kolejowych do Grabowni tu odwiedziliśmy znajomego, który prowadzi własną kolekcję/zbiór różnych pamiątek foto. Zdjęcia jego zbiorów są dostępne w zakładce Muzea - Izby klik.  Golejów, Wielopole i Rybnik. Pogoda dopisała jak i uczestnicy rajdu. Piękne podziękowania dla organizatorów rajdu jak i wszystkich biorących w nim udział. Jeszcze raz dziękuję za wspaniałą zabawę i konkursy, było nas ok 130 kolarzy z Rybnika i okolicznych miast. Cała trasa wg licznika to 33.66 km.
Więcej zdjęć TU
Pieczątki:  pierwsza pieczątka z rajdu, następne ze zbioru Pana Stanisława Ibroma




Poranny wyjazd         18 km   23-05-2017.

Krótki poranny wyjazd w okolice Rybnika. Przed tym wstąpiłem na stację benzynową by dopompować powietrza do roweru foto, następnie Kolonia Helena (Beata) obok restauracji "Leśna Ostoja" foto, plebania w Jejkowicach foto, gdzie wstąpiłem po kontrolną pieczątkę, nad rybnickie morze foto przystań "Kotwica" - żaglówki foto, Orzepowice - kapliczka św. Floriana foto, na ul. Rudzkiej obok Zespołu Wyższych Szkół  - kaplica św. Teresy Benedykty foto i parę zdjęć na rynku foto. Trasa Rybnik, Kolonia Helena (Beata), Jejkowice, Zebrzydowice, Orzepowice, Śródmieście i do domu. Cała trasa wg licznika to 18 km. Pogoda wspaniała, słonko pięknie świeciło. Więcej zdjęć TU
Pieczątka:


Wieczorny wyjazd - "Taaka Ryba"   21 km    22-05-2017
.

Drugi wyjazd tego samego dnia tyle, że wieczorem. Pogoda piękna więc postanowiłem zrobić taki wieczorny wypad do Suminej a konkretnie do restauracji i łowiska "Taaka Ryba". Trasa krótka bo wg licznika to 22 km. Warto było się wybrać, by podziwiać piękne widoki zachodzącego słonka.

Pieczątka i wizytówka:



 
Złota odznaka - Turysta Ziemi Raciborskiej  17 km     22-05-2017.
Wyjazd po odbiór złotej odznaki Turysty Ziemi Raciborskiej. Jest to przedostatnia odznaka, do kompletu brak tylko jeszcze odznaki szafirowej, może uda się ją zdobyć jeszcze tego roku. Trasa: Rybnik, Zamysłów, Niedobczyce, Niewiadom. Po odebraniu książeczki i odznaki z rąk pana Grzegorza postanowiłem pokręcić jeszcze w stronę zabytkowej kopalni "Ignacy" a następnie przez Niewiadom na ul. Raciborską i do domu. Cała trasa wg. licznika to 18 km.

Pieczątki:






Tarnowskie Góry.   121 km     20-05-2017.
Wyjazd to Tarnowskie Góry, cel Zabytkowa Kopalnia Srebra i do Sztolni Czarnego Pstrąga. Są to obiekty krajoznawcze obowiązujące zdobywających duży stopień KOT. Wyjazd rozpocząłem wcześnie rano, bo o godz.04.30 by uniknąć nadmiernego ruchu na drodze krajowej nr 78. Trasa: Rybnik, Gliwice, Tarnowskie Góry. W Gliwicach odwiedziłem drewnianą wieżę Radiostacji foto, dalej to już cel wyjazdu, czyli Zabytkowa Kopalnia Srebra. Obiekt ten był jeszcze zamknięty, więc postanowiłem zwiedzić rynek w Tarnowskich Górach foto. Przed zwiedzeniem kopalni zajrzałem do Skansenu Maszyn Parowych foto, a następnie muzeum foto i zjazd z grupą uczestników na dół do kopalni. Jest to wspaniała wycieczka w odległe czasy, trasa tej "podróży w czasie" wynosi 1740 m, w czym (270m) łodziami foto. Następnie jadąc do Sztolni Czarnego Pstrąga, natrafiłem na Zamek Stare Tarnowice (zamek Wrochemów), gdzie zrobiłem kilka zdjęć foto. Wyprawa do Sztolni Czarnego Pstrąga zaczęła się od Szybu Sylwester gdzie razem z członkami chóru "Stuligrosz" przepływaliśmy podziemia łodziami (600m) foto. Przepływ dostarcza niesamowitych wrażeń tym bardziej, że po zakończeniu przepływu chór ten odśpiewał na cześć przewodników "Wiwat, wiwat”, co w takiej scenerii dało niesamowity efekt, atrakcja ta zakończyła się po dopłynięciu do Szybu Ewa foto. Tu pozdrawiam przewodnika Pana Tadeusza Kamińskiego, z którym wykonałem sobie zdjęcie foto. Kolejną atrakcją w drodze powrotnej jest miejsce odpływu podziemnej wody z Sztolni Czarnego Pstrąga foto. Namiar na to miejsce podał  Łukasz, który też prowadzi swoją stronę wypraw rowerowych, zapraszam TU. W Zbrosławicach natrafiłem i postanowiłem odwiedzić niemiecki schron bojowy Regelbau 116 foto schron ten był udostępniony do zwiedzania, a o historii schronu opowiadał i oprowadzał nas, bo było kilka osób Pan Waldemar Sykosz, którego serdecznie pozdrawiam, więcej TU. Dalej to Pałac w Kamieńcu wraz z Mysią Wieżą, foto1 i foto2. Następnie: Pyskowice, Czechowice, Łabędy - śluza foto, Sośnicowice, Bargłówka - wędzarnia foto, Rudy i Rybnik. Pogoda z rana piękna, po południu pochmurno, lecz nie padało. Cała trasa wg licznika to 125 km.
Wiecej zdjęć TU
Pamiątki i pieczątki:


PTTK Racibórz    54 km    18-05-2017.

Wyjazd do Raciborza, a konkretnie do oddziału PTTK Racibórz celem załatwienia formalności z szykującą się imprezą 66 Centralnego Zlotu Turystów Kolarzy PTTK Racibórz 2017 w dniach 12-19.08.2017 roku Więcej o imprezie TU. Trasa wiodła: Rybnik, Rzuchów - pałac foto, Kornowac, Dębicz, Racibórz - zajazd "Złota Iglica foto. krzyż, miejsce śmierci twórców "Sondy" foto, "Dworek Śląski" foto i oddział PTTK Racibórz foto. Powrót: Racibórz, Markowice, Żytna, Nowa Wieś, Lyski, Sumina - Taaka Ryba foto, Jejkowice i Rybnik.
Wiecej zdjęć TU
Pieczątki




Gostyń       70 km               15-05-2017.

Wyjazd do Gostynia w celu odszukania Pomnika Pamięci Żołnierzy Września 1939 roku i schronu "Sowiniec". Trasa wiodła: Rybnik, Kuźnia Ligocka - kościół foto, Szczejkowice, Palowice - dworek foto, Zazdrość - kościół foto, Gardawice - dworek foto i Gostyń - "Stara Chata" foto, tu zapraszam do odwiedzenia zakładki Muzea - Izby. Powrót: Gostyń - Pomnik Żołnierzy Września 1939r foto, Elektrownia i Huta Łaziska foto, Orzesze Zawiść, Bełk, Stanowice, Przegędza, drogą leśną obok starej leśniczówki foto i Polany Kanetowiec foto, Piaski - nowy tor rolkowy foto i Rybnik. Cała trasa wg licznika to 72.20 km.
Wiecej zdjęć TU
Pieczątki i wizytówki




Góra św. Anny - Moszna - Głogówek  190 km         11-05-2017.

Wyjazd na Górę św. Anny. Jest to jeden z obiektów obowiązujący do zdobycia dużego stopnia KOT. Trasa: Rybnik, Rudy, Kotlarnia - lokomotywy foto, głaz foto, Sławięcice - obóz koncentracyjny foto, ruiny zamku foto, anioł z harfą foto, Zalesie Śląskie, Czarnocin - kapliczka Boże Oko foto, Poręba i Góra św. Anny - sanktuarium foto, Grota Lurdzka foto, pomnik na Górze Św. Anny foto. Następny kierunek to Moszna. Trasa: Góra św. Anny, Żyrowa, Obrowiec, Otmęt, Krapkowice - Wieża Bramy Górnej foto, rynek, Dobra - zamek foto - niestety zakaz wejścia, Strzeleczki, Kujawy, Moszna - zwiedzanie foto. Z Mosznej trasą: Czartowice, Błażejowice Dolne, Mochów, Głogówek - zamek foto zakaz wejścia, Stare Kotkowice, Twardawa, Pokrzywnica - restauracja Akropolis foto, Większyce, Reńska Wieś, Polska Cerekiew, Rudniki, Racibórz, Rzuchów i Rybnik. Cała trasa to 190 km. Pięknie dziękuję uczestnikom wyjazdu i serdecznie pozdrawiam!!
Wiecej zdjęć TU
Pieczątki i wizytówka





Niedzielny wyjazd   65 km    07-05-2017.
Niedzielny wyjazd z grupą przyjaciół w okolice Rud. Spotkaliśmy się o godz. 09.00 foto. Po trasie dołączyli do nas znajomi rowerzyści tak, że uzbierała się spora grupa. Trasa wiodła: Rybnik, Stodoły. Rudy, Brantołka, drogą leśną Kotlarską do kaplicy św. Magdaleny foto, Sierakowice - smaczne ryby foto, Rachowice, Łany Wielkie - Pizza u Rudika foto, Sośnicowice, Smolnica, Leboszowice, Pilchowice - kawiarnia Kaprys foto, ścieżkami leśnymi do Wielopola i Rybnik. Pogoda dopisała i humory również. Cała trasa wg licznika to 68.39 km. Piękne podziękowania dla wszystkich uczestników tego wyjazdu.
Wiecej zdjęć TU






Skalne Miasto
- Czechy.        19 km pieszo, a w całości 481 km.

Wyjazd do Skalnego Miasta zaproponowany przez naszą koleżankę, tutaj wspólne foto przed wyjazdem foto Najsłynniejsze czeskie Skalne Miasto położone w parku Narodowym Rezerwacie Przyrody "Skały Adrszpasko-Teplickie" więcej TU leżą tuż za polską granicą. Jest to miejsce tak urokliwe, że nie sposób to opisać. Nie mniej przejście z Teplickich Skał foto do Adrspackich Skał foto zajęło nam sporo czasu tzn. od godz. 10.00 do 18.00 w tym czasie przeszliśmy ok. 19 km, a to co tam zobaczyliśmy żadne zdjęcie czy film nie odda uroku tych miejsc, jednak nagrałem film jak pływaliśmy po jeziorze TU. Piękna wyprawa, wspaniałe towarzystwo i pogoda. Tutaj należą się podziękowania dla pani Kariny foto, która wyjazd ten zorganizowała i jak dla wszystkich uczestników.
Wiecej zdjęć TU






Łężczok, Nieboczowy   78 km       01-05-2017.
Wyjazd do rezerwatu przyrody Łężczok oraz do wsi Nieboczowy. Do rezerwatu Łężczok zawsze wracam jest to piękne miejsce, w którym można odetchnąć pełną piersią i podziwiać piękno natury o każdej porze roku. Znajdują się tu dwie wieże do obserwacji ptaków. Jedna z podjazdem nad stawem "Salm Duży" foto a druga drabinowa nad stawem "Babiczak Północny" foto jest tu również "Dąb Sobieski" foto i Dworek Myśliwski z 1783 roku, dziś w ruinie foto. Jest to świetne miejsce do prowadzenia obserwacji przyrodniczych i ornitologicznych. Następnie przez Markowice do słynnego "Zaczarowanego Ogrodu" w Lesie Miejskim Obora foto. Dalej to stare Nieboczowy, wjazd do tej wioski jest wyjątkowo przygnębiającym przeżyciem, opuszczone domostwa foto, uprawne pola, zagrody, zamurowany kościół foto, cmentarz bez nagrobków foto. Widząc to wszystko to serce ściska, a co dopiero czują Ci starzy gospodarze tych ziem. Ponoć nie przesadza się starych drzew, a w tym wypadku tak się dzieje. Jest jeszcze kilka gospodarstw, które zwlekają z decyzją o opuszczeniu swych domostw, mówią, bardzo ciężko odejść...Nie będziemy już mieli nawet możliwości przybycia i powspominania dni spędzonych tutaj, ponieważ wszystko będzie wyburzone i idzie na dno. Wkrótce stara wieś zostanie zrównana z ziemią, ma powstać w tym miejscu zbiornik chroniący mieszkańców innych miejscowości przed powodzią. Przeprowadzka wsi miała się zakończ w styczniu 2017 roku, ale dzisiaj dowiedziałem się nie oficjalnie od jednego z starszych (82 lata) mieszkańców, że termin ostateczny mija 30 sierpnia 2017 roku. Przejeżdżając przez Ligotę Tworkowską napotkałem na starą łódź, która dawniej służyła do przeprawy przez rzeką Odrę foto, a także zrobiłem krótki film przepływającej obok Odry film. W drodze do miejscowości Wielikąt na Stawie Syryńskim spotkać można łabędzie film.  Nowe Nieboczowy powstały całkowicie od początku foto. Mieszkańcom zależało, aby do nowej wsi przeniesiony został kościół, a nawet cmentarz. Kościół został wybudowany nowy foto, przeniesiono do niego wyposażenie z opuszczonego kościoła foto, cmentarz też nowy foto, przeniesiono nagrobki z starego cmentarza do nowego. Wyjazd ten obfitował w dużo ciekawych miejsc, że nie sposób wszystko opisać, ale można zobaczyć zdjęcia z tego wyjazdu klikając  poniżej miniatur na TU. Cała trasa wg licznika to 82.20 km. Pogoda piękna z małym, ale chodzi o wiatr w porywach b.silny, co skutecznie utrudniało jazdę.
Wiecej zdjęć TU





kwiecień                                                      strona główna                                                   czerwiec →