październik


II Rajd Pamięci - Niedobczyce. 20 km         31-10-2018.
VII Rajd Pamięci zorganizowany przez Komisję Turystyki Kolarskiej PTTK Oddz. Rybnik i KTK Wandrus Żory. Wyjazd z kolegami foto na cmentarz do Niedobczyc, gdzie spoczywa nasz kolega rowerzysta Tadek Margiciok foto. Rajd ten co prawda miał odbyć się dnia 28-10-2018, ale warunki pogodowe na to nie pozwalały, dlatego został przeniesiony na inny termin. Pogoda piękna, więc i trasa przejazdu została nieco zmodyfikowana, by podziwiać piękną złotą polską jesień foto. Trasa: Rybnik, Niedobczyce, Jejkowice, przystań "Kotwica" i Rybnik. Cała trasa wg licznika to:19.94 km.
Więcej zdjęć TU
Naklejka:




Jagdhaus - KŁ. "Ostoja".        71 km                  29-10-2018.

Wyjazd z kolegą foto w rejon lasów Kuźni Raciborskiej w celu odszukania wiaty i pamiątkowego kamienia Koła Łowieckiego "Ostoja" foto , miejsce to nazwano Jagdhaus. Niemiecka nazwa tego miejsca: Jagdhaus an der Brücke - w tłum. Domek myśliwski na moście, a przy okazji objazd miejsc, których kolega nie znał m.in. miejsca tragicznej śmierci strażaków podczas gaszenia pożaru w 1992 roku foto. Trasa: Rybnik, Jejkowice, Sumina, Górki Śląskie. Szymocice, Kuźnia Raciborska, drogą Kozielska do "Dyrekcyjnej", Miejsce Pamięci Starzaków, droga leśna "Zakazana", drogą leśna "Obrębowa", Kotlarnia, droga leśna "Kotlarska", Rudy, Stodoły, Chwalęcice, Orzepowice i do domu. Cała trasa wg licznika to 70.88 km. Pogoda typowo jesienna było pochmurno i mgła.Więcej zdjęć TU
Pieczątki:




Wyprawa na targ.   6 km      27-10-2018.
Więcej zdjęć TU.




Kobiór - Nadleśnictwo.     109 km            19-10-2018.
Kolejna wyprawa rowerowa śladem historii, tym razem lasy Nadleśnictwa Kobiór. Pogoda typowo jesienna i mglista. Trasa: Rybnik, Paruszowiec, Kuźnia Ligocka, Sygnały, drogą i ścieżką leśną w kierunku A1, Nowa Wieś, Pojezierze Palowickie - stawy, wieża Gichta, Woszczyce, Kompleks "Baron", Suszec, Kapliczka Maryjna, gajówka Mitręgówka, Kobiór, muzeum Smolarnia, Kwatera Myśliwska Osowiec, Studzienice, Rezerwat Żubrowisko, Międzyrzecze, Jankowice, Piasek, Czarków, Radostowice, Pomnik "Droga Śmierci" na ul. Pszczyńskiej, Rudziczka, Żory i Rybnik. Celem wyjazdu było odszukanie pamiątkowych kamieni, kapliczek, leśnych grobów i innych historycznych i ciekawych obiektów. Pierwszym celem to grób leśny nieznanego niemieckiego żołnierza foto,  kapliczka Maryjna na Branicy foto, gajówka Mitręgówka foto, kamień nadleśniczego foto, krzyż na Branickiej foto, pomnik Pamięci Podobozu Auschwitz-Birkenau foto,   kamień pamiątkowy Potyczki Leśników Kobiórskich foto,  zabytkowy mostek kolejowy foto, muzeum "Smolarnia" foto, kapliczka Matki Boskiej Bolesnej foto,  Leśnictwo Studzienice foto - tu od leśniczych otrzymałem poradę, jak odszukać interesujące mnie obiekty, jak i to, że niestety nie mam wstępu do Rezerwatu Żubrowisko w celu odszukania dwóch kamieni - chodzi o kamień "Wypadek na polowaniu." foto, kamień "Głaz betonowy  CALEZKI" foto, i kamień a właściwie olbrzymi głaz Wilhelm I, głaz ten również znajduje się w rezerwacie, jednak można go zobaczyć z ul. Żubrów foto, Ośrodek Hodowli Żubrów- Leśnictwo Międzyrzecze foto,  chwila na coś nie coś "Stary Grant" foto, Miejsce Pamięci foto,  Kapliczka Matki Boskiej Pszczyńskiej foto,  Schron polowy piechoty z 1939r foto, Budynek koszar - Czarków foto, "Droga śmierci" foto, Żory - Pomnik Walczących o Wolną Polskę foto. krzyż pokutny foto,  Pomnik Żołnierzom Wyklętym foto,  Kamień pamiątkowy foto, Bejsbolista na rondzie żorskim foto i wiele innych ciekawych obiektów.
Zdjęcia jak i domniemane położenie kamieni "Kamień - Wypadek na polowaniu", "Głaz betonowy  CALEZKI" oraz  "Głaz Wilhelm I" pochodzą z książki pana Kazimierza Wojciecha Cywińskiego "HISTORIA ZAPISANA W LESIE" Wydanie II poszerzone. Cała trasa wg licznika to 109.14 km.
Więcej zdjęćTU
Pieczątki:




Rudy - sklep z dziczyzną.    37 km         17-10-2018.
Wyjazd do Rud z kolegami foto, a że mamy piękną złotą jesień, trasa wiodła przez znane i kolorowe miejsca. Trasa: Rybnik, Gzel foto, Jeziorko Goj foto, kamień "Dziesiątak" foto, uroczysko Hubertus foto, kamień "Dublet” foto, kamień „Weidmannsheil” foto, amfiteatr BUK foto - tu spotkałem dziewczyny, które zajmowały sie malarstwem plenerowym na rozwieszonej foli foto, "Góra Wiktorii" foto i kamień Wiktorii foto, stara lodownia na prywatnej posesji foto, pomnik Jana Nepomucena foto, nowa stacja kolejki wąskotorowej w Stodołach foto, meandry rzeki Ruda foto, ścieżką wzdłuż Jeziora Rybnickiego foto, przystań "Kotwica" foto - tu w ruinach znalazłem wg mnie fajne graffiti foto, efekty wspaniałej pogody widać na zdjęciach Jeziora Rybnickiego - ubytek wody foto, drewutnia - zamknięta foto i bar piwny na Grunwaldzkiej foto. Cała trasa wg licznika to 37,40 km.
więcej zdjęć TU
Pieczątka:




Leboszowice - Nieborowice - Szczygłowice.      67 km       11-10-2018r.
Wyjazd z grupą rowerzystów foto śladem historii, tym razem kierunek Leboszowice - Nieborowice - Szczygłowice. W Wielopolu na ścieżce leśnej natrafić można na trzy groby foto, to w tym miejscu tj. Leśnictwo Wielopole w styczniu 1945 roku rozstrzelano dwóch więźniów oświęcimskich. Po wojnie postawiono tu metalowy krzyż.Tyle na ten temat z książki pana Kazimierza Wojciecha Cywińskiego. Może było tak, że więźniów było trzech skoro są trzy groby. Inna wersja (zasłyszana} to taka, że groby należą do niemieckich żołnierzy z tzw. hitlerjunge, ile w tym prawdy - nie wiadomo.. W Leboszowicach w lesie na ścieżce leśnej "Za Młynem" znajduje się grób 17 letniej nieznanej dziewczyny z Rudy Śląskiej foto. Zimą 1945 roku żołnierze sowieccy spędzili do wykonania robót ziemnych miejscową ludność. Wśród nich znalazła się przejeżdżająca przez Leboszowice dziewczyna, którą zgwałcono i zastrzelono. Odnaleźć ten grób pomógł nam leśniczy Piotr Kuczna, który zna dobrze las i jego historie foto. W Nieborowicach w lesie obok przepompowni w 1939 roku Niemcy utworzyli obóz przejściowy dla żołnierzy polskich, działaczy i powstańców śląskich foto. Zginęło w nim ok 2000 osób m.in. kpt. Jan Kotucz - dowódca 75 p. piechoty, jednostki, która broniła Rybnika. Jadąc w stronę Gliwic po prawej stronie za wiaduktem kolejowym w polu są dwa bunkry, tzw. Grupy bojowej „Nieborowice” foto, bunkry obecnie podane są rewitalizacji i wstęp do wewnątrz jest niemożliwy. Szczygłowice leśnictwo Zacisze, 1946 roku ludzie pracujący w tym rezerwacie lasu usłyszeli strzał. Leśniczy dozorujący prace udał się w kierunku, z którego doszedł odgłos. Po chwili padł drugi strzał. Robotnicy znaleźli leśniczego, zastrzelonego prawdopodobnie przez kłusownika. W miejscu tym postawiono pomnik z napisem na tablicy "Alojzy Leśnik 16.6.1946" foto. Kamień - Młyny w lesie na drzewie umieszczono tabliczkę i krzyżyk foto w miejscu pamięci o poległych w tym miejscu osobach. Pomnik 446 Ofiar obozu Auschwitz-Birkenau w miejscu Ruda Las foto. Pięknie dziękuję panu leśniczemu Piotrowi Kulczyna za pomoc w odszukaniu grobu oraz za przybliżenie historii nie tylko tego grobu, ale i innych ciekawych miejsc w tych lasach. Fragmenty opisu niektórych z odnalezionych miejsc pochodzą z książki pana Kazimierza Wojciecha Cywińskiego pt. „HISTORIA ZAPISANA W LESIE” Wydanie II poszerzone. Podziękowanie należny się moim koleżankom i kolegom za udział w tej wyprawie rowerowej.  DZIĘKUJĘ!. Krótki film z powrotu TU. Cała trasa wg licznika to 66.97 km.Więcej zdjęć TU
Pieczatka:


Zwonowice - Stodoły - Leszczyny.  54 km       06-10-2018.
Wyjazd celem odszukania grobu wojennego a przy okazji i inne historyczne i ciekawe miejsca. Trasa: Rybnik, Jejkowice, Sumina, Zwonowice, Stodoły, Golejów, Kamień, Leszczyny, Przegędza, Piaski, Paruszowiec i Rybnik. Dzień piękny pogoda dopisała to i fajne widoki m.in. staw Buczkowiec foto dalej to odszukany grób wojenny foto, leśniczówka/zamek na Winnej Górze foto, drogą Stodolska do Stodół foto i odwiedzenie przystani kajakowo-rowerowej"Aktywni" foto, w stroną Grabowni foto, miejsce tragicznej śmierci 20 latka foto, Golejów - Grzybówka - tu przygotowania do imprezy "Gramy dla Alana" foto oraz nowy obiekt - rożen foto, rondo Golejowskie i nowy pamiątkowy kamień na rondzie foto, kapliczka św. Huberta foto odnowiony krzyż przydrożny, który wrócił na swoje dawne miejsce foto, przez Kamień do Leszczyn, były dworzec PKP foto, Pomnik Pomordowanych Więźniów Oświęcimskich foto, odszukanie krzyża gdzie pochowano w zbiorowym grobie dużą ilość więźniów - brak tabliczki informacyjnej na krzyżu foto, następnie "Bar pod Lasem" foto i po nową pieczątkę, leśniczówka Koła Łowieckiego "Raróg" foto oraz pamiątkowy kamień z okazji 50 lecia koła (napis słabo widoczny) foto, Polana Kanetowiec foto, Głaz Oskara Michalika foto, tężnia na Paruszowcu foto, obok stadionu ROW Rybnik foto i pomnika Ofiar Oświęcimskich  foto i do domu. Cała trasa wg licznika to 54,02 km.
Więcej zdjęć TU
Pieczątki:





Lasy w Kuźni Raciborskiej   67 km     04-10-2018.

Do wyjazdu w Lasy Rudzkie inspiracją było to, że kolega nie znał tych ciekawych miejsc usianych w historyczne pamiątki i obiekty dalsze i bliższe tych lasów, więc postanowiliśmy to niejako naprawić i je odwiedzić. Trasa: Rybnik, Sumina, Szymocice, Kuźnia Raciborska, Rudy, Paproć, Stodoły, Orzepowice i Rybnik. Podczas wyjazdu odwiedziliśmy: Kapliczka św. Huberta na krzyżówce Szymockiej i Góreckiej foto, grób Anny Piela foto, mała nadrzewna kapliczka św. Huberta foto, ruiny opuszczonej bazy rakietowej foto, Kaplica św. Jana Nepomucena foto, nowy głaz narzutowy foto, miejsce tragicznej śmierci strażaków w 1992 r. foto jest tam ustawiony drugi pamiątkowy kamień z okazji 25 lecia tej tragedii, leśne lotnisko foto, kamień "Jeleń" foto, kamień Książęcy zaraz obok kamienia "Jeleń" - droga leśna "Koło Kamienia"foto, następny kamień Książęcy foto, kaplica słupowa foto, kamień "Niedźwiedź"foto, krzyż kamienny z 1927r.foto, kamień "Dzik" na Zakazanej foto, rozebrany most na rzece Ruda w Paproci foto, nowa stacja kolejki wąskotorowej w Stodołach foto, przystań "Kotwica" foto i do domu. Cała trasa wg licznika to 67, 01 km. Opisy niektórych obiektów np. baza rakiet, kamienie i inne,  można odczytać klikając na zielony baner poniżej pieczątki "Podgląd trasy śladem GPS"
Więcej zdjęć TU
Pieczątka:




wrzesień                                            strona główna                                                      listopad