kwiecien


X Wielkie Sprzątanie Rzeki Rudy.  38 km     27-04-2019.
Trasa wyjazdu: Rybnik, Orzepowice, Chwalęcice, Stodoły, Rudy, Brantołka i powrót prawie tą samą trasą. Popołudniowy nieplanowany wyjazd do Rud, gdzie odbywała się prawie trzy dniowa impreza X Jubileuszowe Wielkie Sprzątanie Rzeki Ruda z AktywniTeam. Zebrało się w tym miejscu tzn. na Przystani Kajakowo-Rowerowej ok 200 uczestników, co prawda oficjalnie impreza dwudniowa, ale już w piątek po południu zaczęło przybywać i rozbijać namioty kilkanaście osób. Na miejsce przyjechałem wraz z kolegami już po spływie kajaków i oficjalnym otwarcem imprezy i rzeki Ruda przez Wodnika. Do sprzątania tereny wokół rzeki Ruda przystąpiło też kilkanaście rowerzystów, którzy odśmiecali ścieżki leśne ąż do Rud. W Rudach zorganizowano powrót kolejką waskotorową wrza z rowerami do Paprci i zpowrotem na przystań. Do końca imprezy nie byłem, ruszyłem do domu ok godz. 19.00. Ja osobiście nie brałem udziału w tejże imprezie niemniej udało mi się wykonać kilkanaście zdjęć, ze spływu i na przystani. Znalazłem też fajny film na YouTube TU  wprawdzie z VII Wielkiego Sprzątania Rzeki Rudy, ale fajnie nakręcony i o powiedziany, pokazujący uroki rzeki Ruda.
Poniżej kilka fotek z trasy:
 1. Miejsce spotkania Bar pod  Dębem foto,
 2. Już na przystani foto,
 3. Pan Wodnik z młodzierzą foto,
 4. Przygotowanie ekipy rowerowej do sprzątania ścieżek leśnych foto,
 5. Zespół Pałacowo-Parowy w Rudach foto,
 6. Brantołka - Bar pod Lipami foto,
 7. Pierwsi kajakarze dopływają do mostka w parku nad Rudą foto,
 8. Piękna nasza rzeka Ruda foto,
 9. Stacja kolejki wąskotorowej foto,
10. Powrót z Paproci na przystań foto,
11. Chwila na odpoczynek foto,
12. No i znów razem z przyjaciółmi na przystani foto.
Piękne podziękowanie organizatorom za tak waspaniałą imprezę było wspaniale, rodzinnie a nade wszystko byli uczestnicy. Dziekuję. Krótki film TU z występu dzieciecego po zakończeniu spływu.
Więcej zdjęć TU
Pieczątki i inne:




Kamieniec - Pyskowice.     110 km       26-04-2019.

Wyjazd do Kamieńca. Cel wyjazdu to Pałac w Kamieńcu. Trasa: Rybnik, Krywałd, Knurów, Bojków, Gliwice, Szałsza, Ziemięcice, Boniowice, Kamieniec. Powrót: Kamieniec, Karchowice, Pyskowice, Czechowice, Łabędy, Stare Gliwice, Ostropa, Smolnica, Leboszowice, Pilchowice, Stodoły, Rybnik. Po trasie przejazdu: Kamień - kapliczka leśna św. Huberta, Krywałd - Kapliczka św. Barbary, Knurów - Szpital, Bojków- kapliczka św. Jana Nepomucena, Amazon Gliwice, Gliwice - Centrum Edukacji i Biznesu - Muzeum Odlewnictwa Artystycznego, Szałsza - drewniany kościół i pałac von Groelinga, Ziemięcice - ruiny kościoła - spichlerz i stary młyn, Boniowice - Wino z beczki i Kamieniec Pałac, w Pałacu w Kamieńcu obecnie mieści się Ośrodek Leczniczo-Rehabilitacyjny dla Dzieci.i Mysia Wieża. Karchowice - Zajazd U Rysia oraz Zabytkowa Stacja Wodociągowa „Zawada", Pyskowice - mamut i nosorożec przy Szkole im. Marii Konopnickiej, Łabędy - śluza, Stare Gliwice - restauracja Gabriella, drewniany kościół w Ostropie, Pilchowice - Karczma Kaprys, grób Luizy i Heinricha von Wrochem i bunkry, Stodoły - Przystań Kajakowo - Rowerowa "Aktywni" no i do domu. Cała trasa wg licznika to 110,06 km. Nie bedę się rospisywał ale zapraszam na fotowycieczę poniżej, klikając na "Więcej zdjęć TU". Jest tam ponad 300 zdjeć od poczatku wyjazdu do końca.Więcej zdjęć TU
Pieczatki:




Gostyń - Kobiór - Bojszowy - Bieruń.    137 km        19-04-2019.
Wyjazd ten to efekt porozumienia się z panią Agnieszką, która poprowadziła mnie w miejsca jej znane, chodzi o bunkier, groby leśne, kapliczki Lasach Pszczyńskich oraz inne ciekawe miejsca. Trasa: Rybnik, Kuźnia Ligocka, Szczejkowice, Palowice, Gostyń, Kobiór, Jankowice, Międzyrzecze, Bojszowy, Bieruń, Cielmice, Paprocany, Kobiór, Zagoń, Królówka, Woszczyce, Rowień i do domu. Miejsce spotkania to Pomnik Pamięci Żołnierzy Września z 1939r. w Gostyniu dalej to przeprawa przez las w stronę bunkra, Jankowice - krzyż kolumnowy z trzema grobami, dwa nieznane groby żołnierzy niemieckich, Nowe Bojszowy - tu dwa groby nieznanych żołnierzy, kapliczka nadrzewna i kapliczka św. Huberta. Grób nieznanego żołnierza w polu, cmentarz w Bojszowie, grób nieznanego żołnierza, góra Chełmeczki z zabytkową kapliczką MB Częstochowskiej, Bieruń rynek, Paprocany, Kobiór, Zagoń, Królówka - kapliczka na cześć króla Jana III Sobieskiego, Woszczyce, Rowień i Rybnik. To tylko część miejsc jakie odwiedziłem z panią Agnieszką. Cała trasa wg licznika to 137.40 km. Piękne podziękowanie dla pani Agnieszki za oprowadzenie po ciekawych miejscach i towarzystwo DZIĘKUJĘ! Poniżej klilka wybranych miejsc:
  1. Gostyń - miejsce spotkania z panią Agnieszką foto,
  2. Gostyń - bunkier foto,
  3. Kobiór - słynny most kolejowy foto,
  4. Jankowice - krzyż kolumnowy i trzy groby foto,
  5. Jankowice - grób nieznanych niemieckich żołnierzy foto,
  6. Jankowice - foto,
  7. Nowe Bojszowy - Grób Nieznanego Żołnierza foto,
  8. Nowe Bojszowy - Grób Nieznanego Żołnierza foto,
  9. Bojszowy - kapliczka św. Huberta foto,
10. Bojszowy - Grób Nieznanego Żołnierza foto,
11. Bojszowy - Pomnik Miłosierdzia, Odwagi i Ocalenia foto,
12. Bojszowy - historia Bojszowa opisana na kamieniach foto,
13. Pomnik Górniczy św. Barbara foto,
14. Betonowy słup odwiertniczy foto,
15. Bieruń - Grób Nieznanego Żołnierza   foto,
16. Bieruń - barokowa kapliczka na Górze Chełmeczki foto,
17. Bieruń rynek foto,
18. Pałac myśliwski - Paprocany foto,
19. Królówka. Przydrożna kapliczka domkowa św.Anny z roku 1890 r foto,
20. Królówka - Przystanek Królówka Pizzeria foto,
21. Królówka - kapliczka przydrożna na cześć króla Jana III Sobieskiego foto
i wiele innych ciekawych miejsc.Więcej zdjęć TU




Pojezierze Palowickie - Chatka Shreka.    39 km.       15-04-2019.

Wyjazd z kolegą w piękne rejony Pojezierza Palowickiego, a w szczególności odwiedzić tzw. Chatkę Shreka. Trasa: Rybnik, Paruszowiec, Kuźnia Ligocka, stawy Kencerz, stawy Bies, zabytkowa wieża gichtowa Waleska, staw Gichta, Chatka Shreka, źródełko wody i domek na stawie, Nowa Wieś, Rowień, Gotartowice - lotnisko i Rybnik. Celem tego wyjazdu było odwiedzenie tzw. Chatki Shreka, a przy okazji innych ciekawych miejsc. Miejscem spotkania to rynek w Rybniku pięknie wystrojony na zbliżające się Święta Wielkanocne i dalej to już sama przyjemność poczynając od rynku, Bazyliki i fontanny foto aż do końca trasy. Trasę tak wyznaczyłem by być jak najbliżej przyrody, były stawy hodowlane Kencerz, na których można było zaobserwować piękne łabędzie wraz z pisklętami foto, prywatne stawy Bies, staw Gichta, leśne źródełko z zimną orzeźwiającą wodą oraz urokliwy staw z domkiem na wodzie. Poniżej kilka wybranych miejsc:

 1. Rybnik - rynek miejsce spotkania foto, na zdjęciu ja i kolega Antoni - pomysłodawca wyjazdu,
 2. Stawy hodowlane Kencerz foto, tu obok stawów jest zabytkowa drewnianna zabudowa - foto, według
      miejcowych cała ta drewnianna zabudowa została przeniesiona w latach 50 ubiegłego wieku z Ochojca
      na dzisiejsze miejsce na polecenie ówczesnego premiera Józefa Cyrankiewicza, ile w tym prawdy?
 3. Dworek "U Biesa" foto, miłe spotkanie z gospodynią panią Kasią, żal że nie zrobiłem zdjęcia.
 4. Stawy Bies foto, stawy prywatne, dostęp ograniczony zaporami,
 5. Wieża Gichta foto, więcej TU
 6. Pojezierze Palowickie - staw Gichta foto,
 7. Chatka Shreka foto, urokliwe miejsce często nawiedzane - położono nową kładkę.
 8. Leśne źródełko foto, miejsce odpoczynku pod wiatą i z orzeźwiającą zimną wodą,
 9. Domek na stawie foto, urokliwy mały stawik z "domkiem na wodzie",
10. Karczma "Borowik" foto, niestety zamknięta,
11. Lotnisko Gotartowice foto, dzięki pani Sylwi otrzymaliśmy pozwolenie wejście poza bramki,
12. Rybnik - Bazylika foto, piękna w słonecznym blasku,
13. Świąteczny wystrój przy Bazylice foto,
14. Bar "Pod Dębem" foto i wiele innych ciekawych miejsc.
Piękne podziękowania dla kolegi Antonia za pomysł wyjazdu jak i towarzystwo. Dziękuje!

Więcej zdjęć TU Pieczątka:




Witaj Wiosno. Rybnik-Kamień   22 km.    14-04-2019.

Krótki nieplanowany wypad do Kamienia na zakończenie rajdu Witaj Wiosno. W rajdzie tym nie uczestniczyłem z powodów osobistych nie mniej udało mi się tam dojechać na uroczyste wręczenie "Dyplomu Honorowego" za aktywną działalność na rzecz Członków Koła Śródmieście w dziedzinie turystyki i krajoznawstwa. Dyplom wręczał Prezes Koła PTTK Śródmieście w Rybniku pan Tomasz Wieczorek. Oprócz naszej udanej imprezy, w Kamieniu również odbywał się rajd MTB Maraton, zrobiłem też kilka fotek z tego rajdu. Pogoda wspaniała humory jak i frekwencja dopisały. Piękne podziękowania dla Zarządu Koła Śródmieście za wyróżnienie. Dziękuję!. Cały mój wyjazd to wg licznika 22.09 km.Więcej zdjęć TU Naklejka:



Jankowice - Ćwiklice - Pszczyna.     118 km       08-04-2019.
Cel wyjazdu to odszukanie schronów i nieznanych mogił w lasach pszczyńskich.Trasa: Rybnik, Żory, Jasiniec, Piasek, Jankowice, Ćwikle, Pszczyna, Poręba, Brzeźce, Mizerów, Warszowice, Rogoźna, Rój, Radziejów, Popielów, Niedobczyce, Zamysłów i Rybnik. Na wstępie odszukałem grób nieznanego żołnierza w lesie Jasieniec, dalej cztery polskie schrony polowe, ośrodek nad Dokawą - Pizzeria, Jankowice - kościół oraz poszukiwanie w lasach mogił, co nie było łatwe ze względu na brak współrzędnych. Mimo trudności udało się odszukać to, co zaplanowałem. Dalej to Pszczyna i jej atrakcje oraz Poręba z KŁ Cyranka i inne ciekawe miejsca. Pogoda wspaniała cała trasa wg licznika to 118.66 km. Poniżej odszukane obiekty:
 1. Miejsce byłego grobu zołnierza niemieckiego foto,
 2. Cztery Polskie Schrony Żelbetonowe typu polowego foto, foto, foto, foto,
 3. Ośrodek nad Dokawą - Pizzeria foto,
 4. Jankowice - Kościół św. Izydora foto,
 5. Grób Nieznanych Żołnierzy Niemieckich foto,
 6. Grób Nieznaneg Żołnierza Polskiego foto,
 7. Kapliczka Matki Bożej Przedziwnej foto,
 8. Przystań Ocalenie. Przytulisko dla koni foto,
 9. Pomnik 217 Żołnierzy Polskich foto,
10. Kamienny obelisk i krzyż foto, miejsce te jest trudne do odszukania, brak jakichkolwiek wskazówek.
11. Drewniany kościół św. Marcina foto,
12. Kamien, to nie graniczny lecz pomiarowy, jeden ze starszych typów foto,
13. Przydrożna figura św. Archanioła Michała foto,
14. Kościół Miłosierdzia Bożego foto,
15. Pszczyna - Skansen foto,
16. Pszczyna - rynek foto,
17. Pszczyna - trochę z innej perspektywy foto,
18. Pszczyna - Pamiątkowy kamień foto,
19. Replika schronu drewniano-ziemnego foto,
20. Obelisk- Pamięci Harcerzy Polskich foto,
21. Poręba - Krzyż i kamień pamiątkowy foto,
 i wiele innych ciekawych miejsc. Więcej o schronach i grobach bdzie w odpowiednich zakładkach.
Więcej zdjęć TU



Wielikąt - Nieboczowy - Markowice.     60 km   05-04-2019r.

Cel wyjazdu, to ciekawość, co takiego dzieje się w tzw. Starych Nieboczowach, a przy okazji zwiedzenie innych ciekawych miejsc. Trasa: Rybnik, Rydułtowy, Pszowskie Doły, Syrynia, Wielikąt, Ligota Tworkowska, Nieboczowy, budowa zapory czołowej Polder Racibórz Dolny, Płonia, Las Obora, Markowice, Żytna, Nowa Wieś, Lyski, Sumina, Jejkowice i Rybnik. Co do Nieboczowa, to tam już nic nie ma, żadnych budowli wszystko zostało wyburzone i uprzątnięte. Jedyną ciekawą enklawą, która tam jeszcze pozostało to miejsce, gdzie stał drewniany kościółek św. Józefa i pień z gniazdem bocianów. Zaskoczeniem dla mnie było natrafienie na budowaną zaporę czołową na polderze, którą to obejrzałem z bliska i ogrom pracy włożony w wały przyszłego zbiornika. Zaś w Markowicach odwiedziłem Mini Zoo i Zaczarowany Ogród i wiele innych ciekawych obiektów po trasie. Pogoda dopisała. Cała trasa wg licznika to 60 km.
Kilka ciekawych obiektów:
 1. Rydułtowy rynek foto,
 2. Pomnik Ofiar Polenlager 58 foto,
 3. Syrynia - stary cmentarz foto,
 4. Wielikąt foto,
 5. Wielikąt - stawy hodowlane foto,
 6. Nieboczowy - gniazdo bocianów foto,
 7. Polder Racibórz Dolny - zapora czołowa foto,
 8. Płonia - Kościół św. Paschalisa foto,
 9. Markowice - Zaczarowany Ogród foto,
10. Restauracja i łowisko Taaka Ryba foto.
i inne ciekawe miejsca.
Więcej zdjęć TU




Kotlarnia - Stara Kuźnia - Goszyce.      74 km.      02-04-2019r.

Wspólny wyjazd z kolegami w stronę Kotlarni i Starej Kuźni, a przy okazji odwiedzenie okolicznych zbiorników ppoż. Trasa: Rybnik, Orzepowice, Chwalęcice, Stodoły, Rudy, Kotlarnia, Stara Kuźnia, staw Kozieławy, zbiorniki ppoż w tym rejonie i obiad w Goszycach w Restauracji "Złoty Bażant". Powrót: od Goszyc tą samą trasą. Cała trasa wg licznika to 73.84 km. Pogoda dopisała. Piękne dzięki kolegą za towarzystwo. Nagrywanie trasy przejazdu zakończyło się na 45 km w Goszycach - rozładowana bateria, reszta trasy wyznaczyłem ręcznie.
Co ciekawsze miejsca po trasie:
 1. Miejsce spotkania foto,
 2. Krzyż Papieski w Stodołach foto,
 3. Urokliwe miejsce nad rzeka Ruda foto,
 4. Rudy fotka na mostku foto,
 5. Pierwszy zbiornik ppoz na Kotlarskiej foto,
 6. Dojazd do tarasu widokowego na Kotlarskiej foto,
 7. Odnowiony parowóz na Kotlarni foto,
 8. Figura Matki Boskiej na placu przykościelnym Stara Kuźnia foto,
 9. Ścieżka leśna Fürstenweg foto,
10. Altana Kozieławy foto,
11. Fajna chatka myśliwska foto,
12. Zbiornik.p.poz na Granicznej foto,
13. Pod wieżą obserwacyjną - Wathtowe foto
14. Goszyce -  Restauracja Złoty Bażant foto,
15. Mostek nad Bierawką foto,
16. Brantołka - Bar Pod Lipami foto,
17. Krzyż przydrozny w Chwałęcicach foto,
i wiele innych ciekawych miejsc.
Więcej zdjęć TU.



marzec                                                 strona główna                                                          maj