październik


Niewiadom - Niedobczyce - Radlin - Jejkowice.    30 km      30-10-2019.
Wyjazd do Niedobczyc wraz z kolegą Antonim w poszukiwaniu krzyży ustawionych w miejscu tragicznej śmierci dwóch osób. Pierwszym krzyżem, to miejsce śmierci młodej 20 letniej kobiety Doroty, zamordowanej w 1960 roku przez nieznanego zabójcę. Drugim nieszczęśnikiem, to krzyż młodego maturzysty Remigiusza niedaleko tężni w Radlinie, który zginął podczas rozróbek pomiędzy kibicami zwaśnionych drużyn piłkarskich ok. 20 lat temu. Obecnie w tym miejscu stoi krzyż z tablicą, na której widnieje napis: "Krzyż z Małej Wieży Kościoła Parafialnego w Biertułtowach 1928-2007" Brak wzmianki o tragedii w tym miejscu. Obie opisane wersje są tylko przekazem ustnym od okolicznych mieszkańców, niepoparte żadnymi dokumentami. Następnym ciekawym miejscem to Grobowiec Rodziny Wojciechowskich na cmentarzu w Radlinie, jest to grobowiec byłego dyrektora kop. "Ignacy" Mariana Wojciechowski i jego zony Zofii. Dalej to była jego willa, a obecnie restauracja "Arkadia". Następnym miejscem to cmentarz w Jejkowicach, gdzie odwiedziłem bliskich. Cała trasę po okolicach Niewiadomia, Niedobczyc, Radlina i Biertułtów prowadził kolega Antoni, za co mu serdecznie dziękuję! Cała trasa wg licznika to 30 km. Poniżej kilka zdjęć z trasy:
 01. Miejsce spotkania z Antonim foto,
 02. Niedobczyce - grób Tadeusza Margiciok foto,
 03. Niedobczyce - Krzyż tragicznej śmierci młodej 20 letniej kobiety foto,
 04. Radlin - Krzyż tragicznej śmierci młodego maturzysty foto,
 05. Radlin - Tężnia solankowa foto,
 06. Biertułtowy - Grobowiec Rodziny Wojciechowskich foto,
 07. Biertułtowy - Kaplica "REQUIESCANT IN PACE" ks. Franciszka Palarczyk foto,
 08. Radlin - Reden, willa byłego dyr. kop. "Ignacy"więcej TU, obecnie Dom Przyjęc "Arkadia" foto,
 09. Niewiadom - widok na Zabytkowa Kopalnie Ignacy,
 10. Jejkowice - Zbiorowa Mogiła Wojenna foto.
I wiele innych ciekawych zdjęć w galerii poniżej.
Galeria zdjęć.
Pieczątki i gadżety:




Czechy - Ostrava.  73 km      25-10-2019

Kolejny wyjazd do naszych Czeskich sąsiadów, a dokładniej to do Ostravy. Cel wyjazdu to odszukanie sklepów i kupienie naturalnych ziół, które pomagają w rożnych dolegliwościach. Wyjazd zaplanował i poprowadził kolega Bogdan, ruszyliśmy w trójkę tj. Bogdan, Piotr i ja o godz. 07.00 z Rybnika trasą: Wodzisław Śl, Turza Śląska, Gorzyce, Olza, Zabełków, Chałupki, Stary Bohumin, Pudlov, Verbice, Ostrava. Powrót: Ostrava, Koblov, Antosovice, Stary Bohumin i Chałupki. Z Chałupek pociągiem do Rybnika. Cała trasa wg GPS to 127.35 km z tym, że licznik rowerowy wykazał 72,97 km. .Wyjazd ten jak wszystkie inne obfitował w ciekawe miejsca po trasie jak i w samej Ostrawie, były pomniki, zamki i inne ciekawe miejsca. Pięknie dziękuje kolegom za uczestnictwo. Kilka fotek z trasy:
 01. Rybnik - miejsce spotkania foto,
 02. Wodzisław Śl. dworzec PKP foto,
 03. Gorzyce - Pałac dolny miśliwski foto,
 04. DK78 - Zajazd przy Kominku,
 05. Bohumin - Hotel Pod Zielonym Dębem foto,
 06. Ostrava - Pomnik Wyzwolenia - foto, więcej TU,
 07. Ostrava - Most Miloša Sýkory foto, więcej TU,
 08. Ostrawa - poszukiwany sklep Canabis Product foto,
 09. Ostrava - Katedra Boskiego Zbawiciela foto,
 10. Zamek w Śląskiej Ostrawie - dziedziniec foto,
 11. Nasze zakupy - foto, jest to maśc konopna, susz konopny i kryształ górski.
Więcej zdjęć poniżej w galerii.
Galeria zdjęć.
Pieczątki:


Niedobczyce - szczelina, Marklowice - grób.   28 km    24-10-2019.
Krótki wypad w poszukiwaniu szczeliny przeciwlotniczej w Niedobczycach, niedawno otwartej przez działaczy zrzeszonych w R-GAW Rybnik w celu przeprowadzenia tam inwentaryzacji tuneli. Po inwentaryzacji szczelinę ponownie zamknięto betonowymi płytami. Drugim celem wyjazdu było odszukanie grobu Józefa Krauze zm. 23-03-1945 roku ukrytego gdzieś w lesie w Marklowicach. Grób jest trudno dostępny. O tym grobie położonym w okolicach Wodzisławia Śl dowiedziałem się ze strony Strażnicy Czasu. To tylko kilka z wybranych miejsc, a było ich dużo więcej. Poniżej kilka zdjęć:
 01. Niedobczyce - szczelina foto,
 02. Niedobczyce - Rzeźby w Parku im. Henryka Czempiela foto, więcej TU,
 03. Popielów - Restauracjia "Pod Wiatrakiem" foto,
 04. Marklowice - grób leśny foto,
 05. Radlin - Leśna Przygoda. Park linowy foto,
 06. Radlin - Matka Polka foto, więcej TU,
 07. Radlin -Parafia Wniebowzięcia NMP foto,
 08. Niewiadom - Zabytkowa Kopalnia IGNACY foto,
 09. Zebrzydowice - Ogródek Piwny foto.
I inne ciekawe miejsca widoczne w Galeri zdjęć.
Galeria zdjęć.
Pieczątki:


Ostrava Pivovar Ostravar.      51 km     21-10-2019.
Kolejny wypad do Czech w trzech. Celem tego wyjazdu to słynne piwo browaru Pivovar Ostravar, a przy okazji inne dostępne używki m.in. kratom. Wyjazd z Rybnika do Chałupek koleją, z Chałupek rowerami do Ostrawy. Powrót podobnie z Ostrawy do Chałupek rowerami dalej koleją do Rybnika. Piękne miasto a co ważne dobre i tanie piwo zakupione w browarze (12 Kč niecałe 2 zł) za 0,5 litra. Złe wieści odnośnie Muzeum Pivovar Ostravar było niedostępne. Ciekawostką jest zachowany czołg "Tygrys" na przeciw browaru. Fajna pogoda piękna miasto, mnóstwo ciekawych miejsc. Trasa pokonana rowerami to wg mojego licznika 51.32 km. Piękne dziękuję kolegom za udział w wycieczce!
Galeria zdjęć.
Poeczątki:


Cieszyn - Czeski Cieszyn (Český Těšín).   116 km        17-10-2019
Jest to kolejny wyjazd do Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. Po raz pierwszy byłem w tych stronach 07-04-2016 roku, co jest opisane na stronie: https://www.janham.cba.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=54&Itemid=171 Wyjazd: Cieszyn - Czeski Cieszyn 108 km. 07-04-2016. Tym razem postanowiłem pojechać inną trasą niż poprzednio. Trasa: Rybnik, Jankowice, Świerklany, Gogołowa, Jastrzębie Zdrój, Zebrzydowice, Kaczyce Dolne, Kaczyce Górne, Pogwizdów, Cieszyn i Czeski Cieszyn. Powrót: Cieszyn, Haźlach, Kończyce Wielkie, Kończyce Małe, Zebrzydowice, Pielgrzymowice, Bzie, Pniówek, Krzyżowice, Borynia, Boguszowice, Ligocka Kuźnia i Rybnik. Cel wyjazdu to liczne atrakcje po trasie przejazdu jak, zamki, pałace, pomniki. Odwiedzenie Góry Zamkowej w Cieszynie i rynek w Czeskim Cieszynie, obydwa miasta, to piękne miasta warte odwiedzenia. Trasa trudna pełna wzniesień, szczególnie powrót.Trasę tą nie polecam chyba, że jest się młodym i na rowerze górskim. Cała trasa wg licznika to 115.75 km.
Poniżek klika zdjęć z trasy przejazdu:
 0. Budowa ronda na Obwiedni Południowej foto,
 1. Zebrzydowice Zamek foto,
 2. Cieszyn rynek foto,
 3. Cieszyn Studnia Trzech Braci foto,
 4. Cieszyn Wzgórze Zamkowe, pomnik Cieszyńskiej Nike foto,
 5. Rotunda i Wieża Piastowska foto,
 6. Czeski Cieszyn Ratusz foto,
 7. Czeski Cieszyn prace na Olzie foto,
 8. Czeski Cieszyn Most Sportowy foto,
 9. Cieszyn Zameczek w Blogocicach. foto,
10. Cieszyn Pomnik Chrystusa Króla foto,
11. Cieszyn Kościół św. Elżbiety foto,
12. Kończyce Wielkie Pałac foto,
13. Kończyce Małe Zamek foto,
14. Bzie Dwór Obrony foto,
15. Pniówek Pomnik Niepodległości foto,
16. Krzyżkowice kaplica Jana Nepomucena z krzyżem pokutnym foto.
17. Borynia Pałec foto,
18. Boguszowice Budowa drogi Racibórz-Pszczyna foto.
I wiele innych ciekawych obiektów na trasie przejazdu. Zapraszam do Galeri zdjęć poniżej miniatór, tam są wszystkie zdjęcia od początku trasy do końca. Wszystkie mają wspórzędne GPS oprócz tych zdjęć zrobionych we wnetrzach, gdzie sygnał GPS nie dociera. Zapraszam równierz do kliknięcia na baner "Sladem GPS" pod miniaturkami, otworzy się strona w Traseo.pl ze śladem trasy i opisem poszczególnych zdjęć widoczych na trasie przejadu, można też pobrać ślad trasy GPS.
Galeria zdjęć.
Pieczątki:



Lasy Rudzkie - atrakcje.    93 km        04-10-2019r
.
Do tego wyjazdu zainspirowała mnie strona "Rowerem Po Śląsku", gdzie natknąłem się na zakładkę „Lasy Rudzkie na rowerze” ze plikiem trasy GPX i pięknym jej opisem. Nie zastanawiając się długo postanowiłem skorzystać z proponowanego pliku i dostosować go do moich realiów. Tak, że trochę trasę urozmaiciłem i dodałem do kompletu parę ciekawych wg mnie miejsc. Chodzi m.in. o kamień Dziesiątak, wiatę Haiderówka i kamień stojący tuż obok niej dla uczczenia 50-lecia pracy Ryszarda Haidera, jako leśniczego. Właśnie to jego inicjały widnieją prawie na wszystkich pamiątkowych kamieniach, chodzi o HR lub RH. Tak, że z dojazdem na miejsce startu i z powrotem zrobiło się ok 93 km trasy. W prawdzie wszystkie te pamiątki leśne i inne ciekawe miejsca już niejednokrotnie odwiedzałem, lecz zawsze, jeżeli jest tylko okazja warto odwiedzić je kolejny raz. Pięknie dziękuję roweremposlasku.pl za możliwość pobrania pliku i piękny opis trasy.
Poniżej kilka zdjęć z trasy:
 1. Staw hodowlany "Księżok" foto,
 2. Pocysterski Zespół Pałacowo-Parkowy foto,
 3. Szklana Kapliczka foto,
 4. Stacjia Kolejki Wąskotorowej foto,
 5. Budowa nowego mostu nad rzeką Ruda foto,
 6. Kopiec księżnej Wiktorii foto i głaz foto,
 7. Buk - chata nazywana Agathenhütte foto,
 8. Uroczysko Hubertus foto,
 9. Kamień Dziesiątak foto,
10. Leśniczówka Krasiejów foto,
11. Ławka "Zepa" foto,
12. Góra zamkowa (Schlossberg) foto,
13. Kuźnia Raciborska - lotnisko foto,
14. Miejsce Pamięci Strażaków foto,
15. Kamień Jeleń z 1892 r. foto,
16. Kamień Książęcy foto,
17. Wiata i kamień Koła Łowieckiego "Ostoja" foto,
18. Kamienna kaplica słupowa foto,
19. Stary Pień foto i daty historii pod plastikową osłoną pnia foto, foto,
20. Wiata Haiderówka foto i kamień foto.
To tylko niektóre miejsca ze trasy mojego przejazdu, więcej zdjęć w Galeri zdjęć pod miniaturkami. Lasy Rudzkie kryją dużo więcej pamiątkowych kamieni i miejsc, można to zobaczyć w zakładce PAMIĄTKOWE KAMIENIE i na mapie pod ich miniaturkami. Zapraszam też na stronę: Rowerem Po Śląsku, gdzie jest pięknie opisana ta trasa w zakładce Lasy Rudzkie. Mój plik GPX pobrać można z strony Traseo.pl klikając na zielony baner pod pieczątkami "Podgląd trasy śladem GPX, a następnie POBIERZ. Tam też jest więcej opisanych miejsc.
Galeria zdjęć.
Pieczątki:


wrzesień                                                   strona główna                                                        listopad