lipiec

 

Gąsiorowice - Rybnik  72 km.    25-07-2020.
No i nastał dzień powrotu, czas rozstać się z cudownym miejscem, jakim są Gąsiorowice i pięknymi widokami Opolszczyzny. Trasę wybraliśmy najkrótszą tj. Gąsiorowice, Strzelce Opolskie minęliśmy bokiem obok Stawu Spałek - Park Rybaczówka, Mokre Łany, Brzezina polną drogą do tzw. betonówki prowadzącej do Ujazdu. Dalej to Sławęcice, Stara Kuźnia, Kotlarnia, drogą leśną Kotlarską do Rud. Stodoły - zapora, Chwałęcice, Orzepowice i do domu. Pięknie dziękuje koledze Bogdanowi, to on był inicjatorem tego czterodniowego wyjazdu. Podziękowania należą się też gospodarzom Agroturystyki Lamich panu Joachimowi i pani Katarzynie. Pięknie dziękujemy. Serdecznie polecamy tą miejscowość i agroturystykę. Cała trasa wg licznika to 71 92 km. Kilka fotek z przejazdu:
01  Gąsiorowice o poranku  foto,
02. Gąsiorowice - selfi z gospodynią foto,
03, Gąsiorowice ul. Czereśniowa foto,
04. Mokre Łany - Park Rybaczówka foto,
05. Mokre Łany - na skróty do Zimnej Wódki foto,
06. Kotlarnia - kościół foto,
07. Rudy Podbiała foto.
Więcej zdjęć TU


Gąsiorowice-Staniszcze Małe-Krasiejów-Kadłub-Gąsiorowice 70 km 24-07-2020.

Kolejny pięknie zapowiadający się dzień. Dziś wybraliśmy inny kierunek trasy do zwiedzenia. Trasa: Gąsiorowice, Piotrówka, Łaziska, leśne źródełko, Zawadzkie - Zameczek Myśliwski, Grabina - Rancho pod Orłem, Kąty - Izba Leśna, droga leśna Czarna - bunkry, Kolonowskie - Dzika Chata, Staniszcze Wielkie - kościół i Muzeum Staroci, Staniszcze Małe - Dom PRL, gdzie oprowadzała nas po domu pani Iwona. Od pani Iwony dowiedzieliśmy się o pobliskim źródełku "Stoczek", które postanowiliśmy odszukać, przystań kajakowa w Staniszczach Małych, Agroturystyka Stary Młyn nad rzeką Myślina, dalej ul. Opolska do Krasiejowa - tu kościół i Muzeum Paleontologiczne, Jura Park, Kadłub - cmentarz choleryczny tzw. "Choleraberg", dawny Dwór z drugiej połowy XIX w. Obecnie Dom Pomocy Społecznej, przysiółek Kadłubski Piec, Osiek i do Gąsiorowic, tu byliśmy przed godz. 17.00 później przyszła burza, po której postanowiliśmy odszukać słynne gąski w okolicy więcej o Gąsiorowicach i gąskach TU.  i tak zrobiło się ponad 70 km. Kilka fotek z przejazdu:
02. Gąsiorowice o poranku foto,
02. Łaziska - lesne źródełko foto,
03. Zawadzkie - Zameczek Myśliwski foto,
04. Kolonowskie - Dzika Chata foto,
05. Staniszcze Wielkie - Muzeum Staroci foto,
06. Staniszcze Małe - Dom PRL foto, film TU,
07 Staniszcze Małe - Źródełko Stoczek foto
08. Staniszcze Małe - przystań kajakowa foto,
09. Krasiejów - Stary Młyn - agroturystyka foto,
10. Krasiejów - Muzeum Paleontologiczne  foto,
11. Krasiejów - Jura Park foto,
12. Kadłub - Cmentarz choleryczny "Choleraberg" foto,
13. Kadłub - Dawny Dwór z 2 połowy XIX w. foto,
14. Osiek - Restauracja - "Zielona Oberża" foto,
15. Gąsiorowice - prywatne rancho Agroturystyki Lamich foto.
Piękne rejony, cisza spokój polecam ten rejon Opolszczyzny z całego serca. Przed nami jeszcze jedna noc i powrót do domu. Piękne podziękowanie ode mnie i kolegi Bogdana dla pani Iwony ze Staniszczy Małych za oprowadzenie po Domu PRL, za poczęstunek herbatą lipową, za prezenty w postaci suszu herbaty lipowej oraz za wskazówki odnośnie Źródełka Stoczek. Pani Iwono DZIĘKUJEMY i serdecznie pozdrawiamy!
Więcej zdjęc TU

Gąsiorowice-Lubliniec-Kochcice-Zawadzkie-Gąsiorowice    98 km    23-07-2020.

Drugi dzień pobytu w Gąsiorowicach, dziś postanowiliśmy odszukać schrony polowe i pałce. Trasa: Gąsiorowice, Jemielnica, Barut, Żędowice, droga pożarowa nr 18 do byłego13 Dywizjonu Rakietowego foto, Gajówka Dziewcza Góra foto, Strzelnica wojskowa gdzie nas wyproszono foto, bunkier obok amfiteatru foto, cmentarz żydowski foto, Lubliniec, polowy schron piechoty nr 1 foto. Kochcice i pałac Ludwika Karola von Ballestrema - obecnie Ośrodek Rehabilitacji foto. Polowy schron piechoty nr 2 foto., polowy schron piechoty nr 3 na prywatnej posesji foto, zabytkowy drewniany kościół św. Anny foto, zamek Lubliniec foto. Cmentarz przyszpitalny gdzie znajduje sie Mogiła Dzieci foto oraz Mogiły żołnierzy radzieckich foto, dalej to Kuźnica, Koszwice, Zawadzkie, Wierchlesie, Jemielnica i na nocleg do Gąsiorowic. Wyjazd obfitował w wiele ciekawych miejsc, które można zobaczyć na zdjęciach poniżej miniatur.  Cała trasa to wg licznika 98 km. Pogoda wspaniała.Wiecej zdjęć TU
Pieczątka

Rybnik-Gąsiorowice-Jemielnica-Barut.   100 km     22-07-2020.

Wyjazd na czterodniowy wypad do Gąsiorowic i okolic wraz z kolegą Bogdanem. Trasa wyjazdu dnia pierwszego: Rybnik, Rudy, Kotlarnia, Sławięcice, Ujazd, Olszowa, Strzelce Opolskie, Gąsiorowice, Jemielnica, Dąbrówka Hubertus, Barut, Piotrówka, Dębina i na nocleg do Agroturystyki Lamich. W trakcie tego wyjazdu nie obyło się bez modyfikacji trasy tzn. odwiedziliśmy Park Miniatur w Olszowie, Park Miejski w Strzelcach Opolskich, oraz nieplanowany wypad w tym dniu do Dąbrówki Hubertus. Na miejsce noclegowe dojechaliśmy ok godz.16 i po zakwaterowaniu i rozpakowaniu postanowiliśmy jeszcze odwiedzić Jemielnicę i wyżej opisaną Dąbrówkę Hubertus tzw. Polanę Śmierci i Krzyż Partyzanci 1946r. Po przyjeździe na miejsce noclegu poznaliśmy się z właścicielami agroturystyki, których serdecznie pozdrawiam. Cała trasa wg licznika to 100.19 km. Pogoda wspaniała i bez wietrzna. Kilka fotek z przejazdu:
01. Rybnik Zebrzydowice foto,
02. Sławięcice - Sławięcicki Anioł foto,
03. Ujazd - ruiny zamku foto,
04. Olszowa - Park Miniatur foto,
05. Strzelce Opolskie Wieża Ischl foto,
06. Strzelce Opolskie - ruiny zamku foto,
07. Strzelce Opolskie - kościół sw. Wawrzyńca foto,
08. Gąsiorowice dawniej i dziś foto,
09. Gąsiorowice - Agroturystyka Lamich foto,
10. Jemielnica foto,
11. Barut - Dąbrówka Hubertus "Polana Śmierci" foto,
12. Piotrówka - restauracja Neuman foto,
13. Gąsiorowice - Agroturystyka foto,
Więcej zdjęć TU
Pieczatka:

Jezioro Paprocańskie.    105 km       14-07-2020.

Wyjazd z kolegą do Tych, a dokładniej objazd Jeziora Paprocańskiego. Trasa: Rybnik, Paruszowiec Piaski, Ligocka Kuźnia, Gotartowice Sygnały, droga leśna do Szczygłowic, Szczygłowice, Palowice, Woszczyce, Zgoń, droga leśna do rzeki Gostynka, Jezioro Paprocańskie, Paprocany, Kobiór, droga leśna do Mitręgówki, Maryjka na Branicy, Stary Suszec, krzyż i groby obok hałdy KWK Krupiński, Lasoki, Żory- Staw Śmieszek, Rowień, Gotartowice - lotnisko, Piaski i do domu. Cała trasa wg licznika to 105, 58 km. Pogoda dopisała, ale za to chmary komarów w lasach.
Poniżej kilka fotek z przejazdu:
01. Tężnia solankowa foto,
02. Nieznane mi miejsce i brak jakiekolwiek informacji foto,
03. Krzyż dziękczynny foto,
04. Przystanek Królówka foto,
05. Rzeka Gostynka foto,
06. Jezioro Paprocańskie foto,
07, Jezioro Paprocańskie, przystań kajakowa foto,
08. Zameczek Myśliwski foto,
09. Przebudowa tzw. pałacu biskupiego foto,
10. Maryjka Branicka foto,
11. Kamień graniczny foto,
12. Grób wojenny foto,
13. Grób wojenny foto,
14. Kąpielisko Śmieszek foto.
I wiele innych ciekawych obiektów na trasie. Piękne podziękowania dla kolegi Piotra za towarzystw w tym wyjeździe!
Więcej zdjęć TU


Wzgórze Lipki - Brzezie.    55 km     08-07-2020.

Wyjazd do Brzezia k. Raciborza. Cel wyjazdu to Wzgórze Lipki. Trasa: Rybnik, Jejkowice Pustki, Piece, Czernica, Pstrążna, Łańce, Kornowac, Pogrzebień, Brzezie Wzgórze Lipki, Kobyla, Przysiołek Budzin, Budzin Grabie, Żytna Las Życiński, Nowa Wieś, Lyski, Sumina Taaka Ryba, Jejkowice i do domu. Cała trasa wg licznika to 55.42 km. Po drodze oczywiście mnóstwo innych ciekawych obiektów wartych obejrzenia i sfotografowania. Jeżeli chodzi o samo Wzgórze Lipki, jest to miejsce o wysokości 276,1 m n.p.m. Swoją nazwę wzięło od siedmiu lip rosnących blisko siebie na wzgórzu. Jest ono znanym i cenionym miejscem wśród mieszkańców Brzezia. Jest to miejsce pełne legend, znajduje się też tam obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, od niedawna stoi tam też posąg Jana III Sobieskiego. Wykonany z belki drewna, ustrojony w husarskie skrzydła wykonane z blachy, przy boku dzierży berło a na piersi ma wypisany apel. Na wzgórzu znajduje się zbiornik wody "Lipki". Może prezydent i rajcy Raciborza wybudują tam wieżę widokową, warto by było, miejsca jest dużo a z dojazdem też nie tak strasznie.
 
Poniżej kilka zdjęć z wyjazdu:
01. Łowisko Pstrążna foto,
02. Smażalnia Rybaczówka foto,
03. Klasztor sióstr salezjanek foto,
04. Lipki Wzgórze Legend foto,
05. Wzgórze Lipki foto,
06. Wzgórze Lipki foto,
07. Wzgórze Lipki foto, foto, foto,
08. Kapliczka św. Anny foto,
09. Kapliczka św. Jana Nepomucena foto,
10. Grabie - prywatna posesja, jest to osobliwe muzeum osprzętu rolniczego foto,
11. Grabie - była agroturystyka Silvan SPA, obecnie teren prywatny foto,
12. Taaka Ryba foto,
13. Wspólna fotka z panią Anną i Eweliną oraz z ich pupilami foto.
To nie wszystkie atrakcje, warto zobaczyć więcej zdjęć. Wszystkie zdjęcia są opisane i mają współrzędne, tak, że wiadomo gdzie zostały wykonane.
Więcej zdjęć TU
Pieczątki:


Stodoły - Rudy - Kamień.    56 km.       04-07-2020.
Wyjazd z kolegami w miejsca znane i mniej znane, tak zwaną trasą wokół komina. Trasa przejazdu: Rybnik, Gzel, Chwałęcice, Zalew Pniowiec, Stodoły, Przystań kajakowo-rowerowa "Aktywni", Rudy, Lipki, Ochojec, Książenice, Kamień, Wielopole i do domu. Pogoda dopisała, odwiedziliśmy wszystko, co było po trasie przejazdu. Najciekawsze miejsce to tzw. Lipki i krzyż w tym miejscu, nie znalazłem nic w sieci odnośnie tego miejsca. Piękne podziękowania dla kolegów za towarzyszenie w tym wyjeździe. Cała trasa wg licznika to 56, 11 km.
Więcej zdjęć TU.

Brak zapisu śladu przebytej trasy, została przypadkowo skasowana i nie do odzyskania.

 

czerwiec                                               strona główna                                                   sierpień