czerwiec


Sławików - Łubowice - Las Bucz.    60 km.     27-06-2021.
Wyjazd do Sławikowa i Łubowic. Ruiny pałac w Sławikowie odwiedzam po raz kolejny z tym, że pałac teraz jest ogrodzony a udostępniany tylko w niedzielę od godz. 12-17. Pieczę nad pałacem przejęła Fundacja Gniazdo, która oczyszcza teren z dzikiej roślinności i porządkuje wnętrze pałacu, jak na razie dostęp jest ograniczony. Tu należą się podziękowania dla pani, która oprowadzała mnie po piwnicach pałacu. DZIĘKUJĘ!. Odwiedziłem też kościół św. Jerzego w Sławikowie, gdzie na cmentarzu przykościelnym znajduje się pomnik poświęcony ogromnej tragedii, jaka miała miejsce 15 maja 1890roku. Podczas przeprawy przez rzekę Odrę utonęły wtedy 43 osoby. Wszystko dokładnie jest opisane na tablicy obok pomnika. W Łubowicach natomiast zwiedziłem kościół, zabytkowy cmentarz oraz Las Bucz. Jest to malutki rezerwat przyrody o wielkości ok. 4,5 ha leży pomiędzy Grzegorzowicami a Łubowicami. Na początku lasu znajduje się cud lub wybryk natury, bo rośnie tam drzewo o niesamowitym kształcie. Kształtem przypomina olbrzymie kopyto czy też stopę jakiegoś potwora. Rosną tam olbrzymie stare buki, topole, klony, jawory i graby. Na niektórych z drzew są widoczne ślady wycinania rożnych wyznań miłosnych, serduszka oraz daty. Widoczne są daty 1939, 1944, 1945 i teraźniejsze. Do dziś można je odczytać. W środku lasu znajduje się mała kapliczka, którą wybudował pan Ewald Jurecki i z którą wiąże się ciekawa legenda TU. Trasa: Rybnik, Górki Śląskie, Nędza, Ciechowice, Grzegorzowice, Sławików, Kolonia Gacki, Łubowice, Las Bucz, Grzegorzowice, Nędza, Górki Śląskie, Sumina Taaka Ryba, Jejkowice i do domu. Kilka zdjęć z trasy:
 1. Ciechowice - przeprawa promowa foto,
 2. Sławików - kościół św. Jerzego foto,
 3. Sławików - Pomnik Ofiar tragedii foto, więcej TU,
 4. Sławików - ruiny pałacu foto,
 5. Sławików - marmurowa wanna foto,
 6. Sławików - Fundacja Gniazdo, kiosk z pamiątkami foto,
 7. Grzegorzowice - Kolonia Gacki, kapliczka św. Karola Boromeusza fotofoto,
 8. Łubowice - kościół foto,
 9. Łubowice - ruiny pałacu foto,
10. Łubowice Las Bucz - smocze kopyto foto, foto,
11. Łubowice Las Bucz - kapliczka foto,
12. Grzegorzowice - krzyż pokutny foto,
13. Ciechowice - przeprawa promowa foto,
14. Nędza - Dom Przyjęć Victoria foto, foto,
15. Sumina - Taaka Ryba foto.
Kilka miniatur zdjęć z trasy:I wiele innych ciekawych miejsc, które można zobaczyć na zdjęciach. Wszystkie zdjęcia, a jest ich 216 są opisane i mają współrzędne geograficzne.Więcej zdjęć TU.


Kotlarnia - lapidarium.  68 km.   14-06-2021.
Wyjazd do Kotlarni celem odszukania byłego cmentarza ewangelickiego - lapidarium. Jest to miejsce godne uwagi a do którego niema żadnych wskazówek co do dojścia. Początkowo trasa prowadziła z Jeruzalem przez las w stroną Zwonowic, gdzie napotkać można kilka kapliczek nadrzewnych i krzyże. Trasa: Rybnik, Jejkowice, Zwonowice, Ruda Kozielska, droga Zakazana, wiata KŁ Ostoja, staw Księcia Pana, grób Augusta Eisinga,
Grób leśny Augusta Eisinga niemieckiego oficera artylerii przeciwlotniczej, nauczyciela muzyki, wracał do jednostki i zatrzymał go front. Znalazła go i pochowała rodzina z Rudy Kozielskiej. Przy nim znaleziono bilet kolejowy i papiery, stad  wiadomo kim był, Zastrzelony chyba przez Rosjan. Po wojnie powiadomiono rodzinę. To opis tego zdarzenia wg informacji Henryka Podstawki.
Kotlarnia - poszukiwane lapidarium: Był to duży cmentarz ewangelicki do dziś zachowało się jedynie kilka płyt nagrobnych, z których urządzono murowane lapidarium. Pozostały teren zarośnięty drzewami. Nie ma praktycznie żadnej informacji o tym miejscu, ani wskazówek dojścia.
Powrót przez Goszyce - Magdalenka, Kotlarską do Rud, Podbiała, Stodoły - przystań kajakowo-rowerowa, akurat co zakoćzył się spływ młodzierzy z liceum. Zapora Główna, Przynęta Grill&Bar, Przystań Kotwica, Orzepowice i Bulwarem nad Nacyną do domu.
W Kotlarni spotkałem byłego strażaka pana Zygmunta Sitko, który próbował w 1992 ratować kolegów osaczonych przez płomienie w lesie. Reportarz o tej katastrofie: TU. Cała trasa wg licznika to ok 67.99 km. Pogoda wspaniała.Więcej zdjęć TU.



Pieczątka z Magdalenki:


Nocna eskapada wokół komina. 6-7.06.2021.  28 km.

Pierwsza eskapada nocna, wyjazd o godz. 21.30 w celu zaznania jazy nocą a przy okazji zobaczyć jak wyglądają ścieżki rowerowe podświetlone latarniami. Trasa: Rybnik ul Raciborska, Rybnik-Beata - ul. Świerkowa, Jejkowice ul. Dworcowa, Jejkowice ul. Chwałęcicka, Gzel - ul. Gzelska, Chwalęcice - kościół, Pniowiec - ścieżką wokół Zalewu Pniowiec, Stodoły ul. Rudzka, przystań kajakowo-rowerowa - zamknięta, Zapora Czołowa - zamknięta, Przystań "Kotwica" - zamknięta, Orzepowice - nową ścieżką rowerową na ul. Rudzkiej do Bulwarów Nad Nacyną i do domu. Powrót o godz. 0.30. Zdjęcia nocne fatalne - robione w celu oznaczenia miejsc przejazdu. Cała trasa wg licznika to 27.77km. Zdjęcia nie najlepszej jakości, ale lepiej takie niż wcale. Zdjęcia posiadają współrzędne geograficzne. TU.






Grabówka, Korzonek, Stara Kuźnia - Relikty II WŚ.      87 km     04-06-2021.

Wyjazd w celu poszukiwania reliktów II Wojny Światowej: Trasa: Jejkowice, Sumina, Górki Śląskie, Szczejkowice, Nędza, Kuźnia Raciborska, Solarnia, Dziergowice, Lubieszów, Grabówka, Korzonek, las pomiędzy Zakładami Azotowymi a Starą Kuźnią, Stara Kuźnia, Kotlarnia, Kaplica św. Magdaleny w Goszycach, Rudy, Stodoły - Aktywni Team, Orzepowice, Bulwary nad Nacyna i do domu. Pierwszym reliktem to:
1. Dziergowice - stanowisko niemieckiego radaru Luftwaffe FuMG-65 Würzburg-Riese,
2. Grabówka - stanowisko niemieckiego radaru Luftwaffe FuMG-65 Würzburg-Riese,
3. Korzonek - schrony przeciwlotnicze,
4. Korzonek - einmannbunker,
5. Korzonek - betonowa podstawa pod niemiecką armatę przeciwlotniczą 7, 5 cm Flak 97(f),
6. Las pomiędzy Azotami a Starą Kuźnią - Aleja Dąbrowa Leśna - betonowe fundamenty wieży
    niemieckiego posterunku obserwacji powietrznej (Flugwache Turm),
7. Pozostałości baterii przeciwlotniczych.
8. Podstawa niemieckiej baterii Flak,
9. Stanowisko niemieckiego radaru Luftwaffe FuMG-62 Würzburg.
Trudność w poszukiwaniu tych reliktów to wysoka trawa i miejsca niedostępne, gdzie trzeba było rower pchać bezpośrednio przez las by dotrzeć do celu. Wyjazd ten obfitował w wiele innych ciekawych miejsc, które sfotografowałem i umieściłem w albumie Google. Wszystkie zdjęcia są opisane i maja współrzędne geograficzne. Pogoda wspaniała, cała trasa wg licznika to 87.09 km. Więcej zdjęć TU.



maj                                                               strona główna                                                         lipiec